جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/11/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4641

 کشف يک باکتري نادر توسط محققان ايراني 

 محققان مركز ملي ذخاير ژنتيكي و زيستي ايران موفق به شناسايي و ثبت يک نوع باکتري رشته‌اي نادر شدند که در ژورنال بين المللي سيستماتيک ميکروبيولوژي منتشر شده است.

به گزارش خبرگزاري مهر، اکتينومايست‌ها ميکروارگانيسم‌هاي ارزشمندي هستند که به دليل توانايي بالقوه و ويژه‌اي که در توليد متابوليت‌هاي اوليه و ثانويه دارند از دير باز مورد توجه بوده‌اند؛ چراکه بسياري از آنزيم‌هاي موثر در صنايع مختلف از جمله صنعت فرآوري نشاسته در تهيه شربت‌هاي غني از فروکتوز و همچنين آنزيم‌هاي خاص ويژه تکنيک‌هاي مولکولي توسط اين ميکروارگانيسم‌ها توليد مي شوند.

با اين وجود اين ميکروارگانيسم‌ها بيشتر از ديدگاه توليد متابوليت‌هاي ثانويه از جمله آنتي بيوتيک‌ها و ترکيبات ضد سرطان اهميت دارند به طوري که به جرأت مي‌‌توان گفت بيش از 70 درصد متابوليت‌هاي ثانويه را در جهان توليد مي‌کنند که بسياري از آنها نيز تجاري سازي شده‌اند و در حوزه درمان کاربرد دارند.

از سوي ديگر اکتينومايست‌ها به دليل در برداشتن مسيرهاي متابوليکي خاص در زمينه توليد نسل‌هاي جديد آنتي بيوتيک کاربرد دارد. در اين راستا پژوهشگران مركز ملي ذخاير ژنتيكي و زيستي ايران موفق به شناسايي يک اکتينومايست (باکتري رشته‌اي) نادر شدند که گونه‌اي جديد از اين ميکروارگانيسم‌ها است. اين ميکرو ارگانيسم متعلق به خانواده Pseudonocardiaceae است. اين ميکرو ارگانيسم با نام علمي Alloactinosynnema iranicum در معتبرترين ژورنال بين المللي سيستماتيک ميکروبيولوژي IJSEM) ) منتشر شده است. اين ميكروارگانيسم به عنوان يك ذخيره ارزشمند هم اكنون در بانک ميكروارگانيسم‌هاي مركز ملي ذخاير ژنتيكي و زيستي ايران با شماره دسترسي IBRC-M 10403T نگهداري مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي