جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/11/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4641

 خبر پزشکي 

 مصرف ماست کم چرب خطر ابتلا به ديابت را کاهش مي دهد

به گزارش ايرنا از يونايتدپرس، محققان انگليسي با انجام مطالعه اي متوجه شده اند: خطر ابتلا به ديابت نوع دو در بزرگسالاني که چهار يا پنج بار در هفته و در هر وعده 125 گرم ماست مصرف مي کنند در مقايسه با ديگر افرادي که ماست مصرف نمي کنند، 28 درصد پايين تر است.

دکتر نيتا فروهي از واحد شوراي تحقيقات پزشکي دانشگاه کمبريج انگليس مي گويد: محققان اين اطلاعات را پس از بررسي 25 هزار مرد و زن به دست آورده اند.در اين مطالعه فروهي و همکارانش جزييات مربوط به مصرف غذا و نوشيدني‌‌‌هاي روزانه 753 نفر را که به ديابت نوع دو مبتلا بودند طي 11 سال مورد بررسي و مطالعه قرار دادند.اين مطالعه نشان داد: مجموع شير و پنير که افراد مصرف مي کنند در ميزان خطر ابتلا به ديابت تأثيري ندارد. محققان در اين مطالعه متوجه شدند، خطر ابتلا به ديابت نوع دو در افرادي که به ميزان زيادي ماست کم چرب مصرف مي کردند در مقايسه با ديگران 28 درصد کمتر بود.

ساخت دستگاه زنده نگهدارنده عضو پيوندي

با استفاده از سيستم مراقبت از اندام (OCS) امکان زنده نگه داشتن يک عضو خارج از بدن و آماده‌سازي براي پيوند فراهم مي‌شود. به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، عضو پيوندي نيازمند نگه‌داري در محفظه يخ و انتقال سريع به محل انجام عمل پيوند است.محققان شرکت TransMedics به منظور کاهش استرس و هزينه‌هاي ناشي از انتقال عضو پيوندي، سيستم مراقبت از عضو (OCS) را طراحي کرده‌اند؛ اين دستگاه امکان مراقبت و زنده نگه داشتن عضو خارج از بدن را فراهم مي‌کند.

محققان بيمارستان فونيکس از سيستم OCS براي زنده نگه داشتن يک ريه پيوندي استفاده کرده‌اند، اما امکان استفاده از اين سيستم براي قلب، کليه و کبد نيز وجود دارد.اين سيستم با شبيه‌سازي شرايط درون بدن، امکان تنفس و زنده‌ نگه داشتن ريه را فراهم مي‌کند؛ علاوه بر نظارت و تنظيم درجه حرارت، اين سيستم به تپش قلب، توليد ادرار توسط کليه و صفرا در کبد کمک مي‌کند. خون اهدا کننده به داخل عضو پمپاژ مي‌شود و سيستم قادر به مديريت ميزان اکسيژن و جريان خون با استفاده از گاز و سيستم پمپاژ داخلي است.حفظ رطوبت، محافظت از اندام در برابر آلودگي و تأمين مواد مغذي مورد نياز از ديگر ويژگي‌هاي سيستم OCS است.بطور معمول يک ريه اهدايي بين پنج تا 9 ساعت در يخ قابل نگهداري است و قلب نيز بين سه تا هشت ساعت در اين شرايط زنده مي‌ماند؛ اما در سيستم OCS قلب و ريه تا 11 ساعت نيز زنده باقي مانده‌اند.

واقعيت‌‌‌هايي تلخ در مورد چاي شيرين!

به گزارش خبرنگار کلينيک باشگاه خبرنگاران؛ شکر همراه با چاي مي تواند سلامت دندان‌‌‌ها و کبد را به خطر بياندازد و وزن را بالا ببرد.

بررسي‌‌‌ها نشان مي دهند مصرف مداوم شکر در وعده صبحانه روي عملکرد مغز هم تاثير گذاشته و کارايي آن را کاهش مي دهد و دانشمندان در اين زمينه پژوهش‌‌‌هاي مختلفي را انجام داده اند.گفتني است آن دسته از رژيم‌‌‌هاي غذايي که فقط شامل قند و فروکتوز هستند فعاليت‌‌‌هاي مغز را تحت تاثير قرار مي دهند چون توانايي انسولين را براي کمک به سلول‌‌‌هاي مغز مختل مي کند.قند فروکتوز در ميوه‌‌‌ها نيز يافت مي شود اما قند آن براي بدن مشکل زا نيست و مشکل زماني ايجاد مي شود که شکر همراه با نوشيدني‌‌‌هاي داغ به ويژه در وعده صبحانه مصرف شود و متخصصان توصيه مي کنند براي سلامت تان مصرف شکر را محدود کنيد و به جاي آن از اسيد‌‌‌هاي چرب امگا 3 در وعده صبحانه استفاده کنيد زيرا مصرفشان باعث افزايش هوش و حواس مي شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي