جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/11/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4641

 تريبون اقتصادي 

 افزايش ساعات توزيع سبد کالا تا ساعت 22از سوي تعاوني‌ها

قائم‌مقام وزير تعاون، کار و رفاه گفت: براي روان‌تر شدن توزيع سبد کالا مقرر شد تعاوني‌ها ساعات توزيع را تا ساعت 22 افزايش دهند، به محض اينکه ازدحام صف‌ها کاهش يابد مرحله دوم براي کارگران و بازنشستگان تامين اجتماعي اعلام مي‌شود. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي، قائم مقام وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي اظهار داشت: توزيع سبد کالا از شنبه روان‌تر خواهد شد و شهروندان به لحاظ افزايش مراکز و ساعات توزيع با شرايط بهتري سبد کالا را دريافت مي‌کنند.

ابوالحسن فيروزآبادي با بيان اينکه، براي روان‌تر شدن توزيع سبد کالا مقرر شد تعاوني‌ها ساعات توزيع را افزايش دهند، ادامه داد: توزيع کالا از ساعت 8 صبح تا 22 شب ادامه دارد و تعاوني‌ها در دو شيفت توزيع را بر عهده مي‌گيرند.قائم مقام وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي گفت: تاکنون 11 ميليون و 100 هزار سبد در تعاوني‌ها توزيع شده است که تا امروز يک ميليون و 400 هزار خانوار سبد خود را دريافت کرده اند.فيروزآبادي گفت: سبد کالاي کارگران و بازنشستگان تامين اجتماعي هنوز اعلام نشده است، اما به محض اينکه ازدحام صف‌ها کاهش يابد مرحله دوم براي گروه‌هاي ياد شده اعلام مي‌شود.

بهترين راهکار براي اتمام پروژه‌هاي مسکن مهر افزايش سقف تسهيلات است

قائم مقام وزير راه و شهرسازي از تعيين فردي براي پيگيري دستور آخوندي در رابطه با رسيدگي به تخلفات پنهان مسکن مهر خبر داد و گفت: به‌زودي نتيجه اين بررسي‌ها به اطلاع وزير راه مي‌رسد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي وزارت راه و شهرسازي،احمد اصغري مهرآبادي افزود: علاوه بر بنده به‌عنوان قائم مقام وزير راه و شهرسازي در طرح مسکن مهر، نريمان مديرعامل شرکت عمران شهرهاي جديد ايران و همچنين مديرکل حراست وزارت راه و شهرسازي نيز پيگير تخلفات مسکن مهر هستند.

وي با بيان اين‌که فردي را مامور پيگيري تخلفات پنهان مسکن مهر تعيين کرده‌ايم که اين مناطق مورد نظر را به خوبي مي‌شناسد، تصريح کرد: با توجه به اهميت اين موضوع و دستور وزير راه و شهرسازي بر پيگيري اين تخلفات، پس از بررسي‌هاي لازم به‌زودي درباره نتايج به دست آمده به وزير راه و شهرسازي گزارشي ارائه خواهم کرد.قائم مقام وزير راه و شهرسازي همچنين با يادآوري اين‌که از سال گذشته همواره اعلام کرده‌ايم بهترين راهکار براي اتمام پروژه‌هاي مسکن مهر افزايش سقف تسهيلات اين طرح است، گفت: چنانچه وام 25 ميليوني به 30 ميليون تومان افزايش يابد مردم نيز به سرعت آورده خود را تکميل کرده و روند ساخت و تکميل واحدهاي مسکن مهر تسريع مي‌شود.به گفته وي، با اين اقدام بخش زيادي از پروژه‌هاي طرح مهر سال آينده به اتمام رسيده و با تمام امکانات به متقاضيان واگذار خواهد شد.

تدوين مدل جديد تعيين مزد از ابتداي سال آينده

اولين جلسه تعيين دستمزد 93 کارگران با حضور علي ربيعي وزير تعاون ،کار و رفاه اجتماعي برگزار ‌شد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعي ،بنا بر اين گزارش تشکيل کارگروه‌هاي تخصصي در تشکل‌هاي کارگري و کارفرمايي براي رسيدن به دستمزدي مناسب در جهت تقويت قدرت خريد کارگران از جمله موضوعات مهم در اين جلسه خواهد بود.اين جلسه اولين جلسه 3 جانبه براي دستمزد سال آينده است که پيش از اين قرار بود بدون حضور وزير برگزار شود اما علي ربيعي در کنار شرکاي اجتماعي مباحث مهم و روش‌هاي متناسب براي افزايش حداقل مزد سال آينده را بررسي ‌کرد.درهمين رابطه ،معاون روابط کار وزارت کار از طراحي و تدوين مدل جديد تعيين مزد از ابتداي سال آينده خبر داد.

حسن هفده تن معاون روابط کار وزارت کار با بيان اينکه بهره وري نيروي کار با مزد ارتباط تنگاتنگي دارد و ميزان بهره وري مي تواند مزد نيروي کار را به شدت افزايش دهد، گفت: سال آينده درآمد حاصل از اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه ها 63 هزار ميليارد تومان پيش بيني شده است.معاون روابط کار وزارت کار ادامه داد: درآمد امسال تأمين اجتماعي نيز 32 هزار ميليارد تومان است. اگر بتوانيم در ساختار قيمت تمام شده کارفرمايان که شامل مواد اوليه بيمه هاي اجتماعي انرژي وماليات و گمرک است، سهمي از درآمد هدفمندي يارانه ها اختصاص دهيم، در آن صورت مي توانيم بعضي از اين هزينه‌ها را از دوش کارفرما برداريم، در عين حال اين بخش مي تواند در تقويت مزد مؤثر باشد.

هفده تن با بيان اينکه اگر اين سهم به بيمه هاي اجتماعي اختصاص يابد، مي توان بخش زيادي را به عنوان سهم مزد نيروي کار اضافه کرد، تصريح کرد: بايد سهم ماليات توليد کاهش يابد. متاسفانه سيستم مالياتي در حال حاضر توليد را تنبيه مي کند و واسطه‌ها قابل شناسايي نيستند.وي افزود: اگر بتوان نظام مالياتي را به نحوي طراحي کرد که سهم ماليات کارآفرينان کاهش يابد، مي توان به کارفرما کمک مؤثري انجام داد و به همان نسبت، سهم مزد در قيمت تمام شده بالا برود.

معاون روابط کار وزارت کار تصريح کرد: وقتي سهم مزد در قيمت تمام شده بالا مي رود، رشد دستمزد براي دوران طولاني ثابت مي ماند. برهمين اساس، ما از ابتداي سال آينده بايد بتوانيم پيرامون طراحي و تدوين مدل جديد مزد با کارگران و کارفرمايان به نتيجه برسيم.وي افزود: معيشت و کيفيت زندگي نيروي کار بايد به عالي ترين سطح برسد و محصولات توليدي رقابت پذيري داشته باشيم، همچنين در حق مسکن بن کارگري و هزينه هاي رفاهي از محل هدفمندي يارانه ها مي توان به صورت پوشش حمايتي در فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها، اقداماتي را براي بهبود معيشتي کارگزان انجام داد.

معاون برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رييس جمهور:

زمان قطعي پرداخت عيدي مشخص نيست

معاون برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رييس جمهور از برآورد بيش از 200 ميليارد توماني خسارات وارد شده به هر يک از استان‌هاي گيلان و مازندران خبر داد. محمدباقر نوبخت در پاسخ به سوال ديگر ايسنا، مبني بر پرداخت حقوق و عيدي کارکنان تا پايان سال خاطر نشان کرد: بر ما فرض است که عيدي و پاداش پايان خدمت کارمندان را به موقع پرداخت کنيم، اما زمان قطعي براي پرداخت عيدي هنوز مشخص نشده است.

جيره‌بندي گاز جايگاه‌هاي سي.ان.جي

رييس انجمن صنفي جايگاه‌داران سي.ان.جي کشور با اعلام اين که از روز گذشته به تدريج گاز برخي از جايگاه‌ها وصل مي‌شود از جيره‌بندي گاز جايگاه‌هاي سي.ان.جي خبر داد.

اردشير دادرس در گفت‌وگو با ايسنا،‌ اعلام کرد: طبق توافق صورت گرفته با شرکت ملي گاز ايران قرار شد گاز جايگاه‌هاي استان تهران در طول روز وصل و از ساعت 7-8 شب براي تامين گاز بخش خانگي قطع شود. وي با اظهار اين که با وجود وصل شدن گاز بازهم برخي جايگاه‌ها غير فعال است گفت: بعد از قطع سراسري گاز جايگاه‌هاي سي.ان.جي، برخي از جايگاه‌داران به دليل نداشتن توجيه اقتصادي، با وجود وصل شدن گاز تمايلي به فعال کردن جايگاه ندارند.

به گفته رييس انجمن صنفي جايگاه‌داران سي.ان.جي کشور حدود 20 جايگاه سي.ان.جي در تهران به دليل بدهي به شرکت ملي گاز تعطيل است. دادرس با اشاره به اين که جايگاه‌هاي سي.ان.جي در فصل سرد حدود 15 تا 20 روز به دليل قطع و يا افت فشار گاز تعطيل مي‌شود گفت: شرکت ملي گاز ايران در مقابل عدم تامين گاز مورد نياز جايگاهها و تعطيل شدن آنها هيچ‌گونه خسارتي پرداخت نمي‌کند اين در حاليست که شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي در مقابل عدم تحويل فرآورده به جايگاه‌ها پاسخگوست.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي