جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/12/11 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4658

 ميز خبر 

 پوتين خواستار مجوز اعزام نيروي نظامي به اوکراين شد

پوتين از شوراي فدراسيون روسيه خواست مجوز اعزام نيرو به اوکراين را صادر کند.به گزارش ايسنا، به نقل از صداي روسيه، ولاديمير پوتين، رئيس‌جمهور روسيه روزشنبه از شوراي فدراسيون روسيه خواست براي بازگرداندن آرامش به خاک اوکراين مجوز اعزام نيروهاي روس به اين کشور را صادر کند.اين در حالي است که رئيس پارلمان روسيه گفته است که شوراي فدراسيون روسيه اعزام نيرو به کريمه را منتفي نمي‌داند.

وي گفت: شوراي فدراسيون روسيه اعزام محدود نيرو به کريمه براي تضمين امنيت اتباع روس در اوکراين را منتفي نمي‌داند.

معاهده‌اي فراموش شده؛ آمريکا و انگليس بايد از اوکراين در برابر حمله روسيه دفاع کنند

طبق معاهده‌اي که در سال 1994 امضا شده بود،‌ در صورت لشکرکشي روسيه به اوکراين، آمريکا و انگليس بايد براي دفاع از اوکراين وارد جنگ شوند.به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه ديلي‌ميل، بيل کلينتون، جان ميجر، بوريس يلتسين و لئونيد کوچما، رهبران سابق آمريکا، انگليس، روسيه و اوکراين به عنوان بخشي از خلع تسليحات هسته‌اي اوکراين که سابقا يک جمهوري شوروي سابق بود، با معاهده بوداپست موافقت کردند.

اين معاهده از لحاظ فني به اين معناست که چون اوکراين با توافق آمريکا و انگليس سلاح‌هاي هسته‌اي شوروي را به روسيه برگرداند، اگر روسيه به اوکراين حمله کند، آمريکا و انگليس براي دفاع از اوکراين وارد عمل مي‌شوند.اين در حالي است که براساس گزارش‌ها کرملين حدود 2000 نيرو را از نواروسيسک در درياي سياه به پايگاه خود در سواستوپل منتقل کرده است.کي‌يف که مدعي است به مرزهايش تجاوز شده اعلام کرده است که اين معاهده همچنان فعال است.

برگزاري نشست شوراي امنيت در مورد اوکراين

شوراي امنيت سازمان ملل جلسه‌اي فوري را درباره وضعيت ناآرام اوکراين برگزار کرد. در اين نشست از طرفهاي درگير خواسته شد دست به تقابل نظامي نزنند.به گزارش خبرگزاري شينهوا، "اسکار فرناندز تارانکو"، معاون دبيرکل سازمان ملل و "يوري سرگيف"، نماينده اوکراين در سازمان ملل به درخواست کي‌يف اين جلسه فوري را برگزار کردند.

سرگيف پس از اين نشست که پشت درهاي بسته برگزار شد، گفت: دولت کي‌يف نسبت به رزمايش‌هاي روسيه به شدت ابراز نگراني کرده و خواستار خروج فوري نيروهاي مسکو از منطقه خودمختار کريمه اوکراين است.وي افزود: هلي‌کوپترهاي جنگي و هواپيماهاي نفربر بزرگ روسيه وارد حريم هوايي کريمه شده و اين در حالي است که تعداد بسيار زيادي از نيروهاي آنها نيز در کريمه حضور دارند.

پسر مرسي به اتهام حمل مواد مخدر بازداشت شد

پليس مصر پسر 25 ساله محمد مرسي را به جرم به همراه داشتن مواد مخدر بازداشت کرد.به گزارش ايسنا، به نقل از روزنامه مصري اليوم السابع، عبدالله محمد مرسي، پسر رئيس جمهوري مخلوع مصر در حالي که با دوستش در خودروي شخصيش در استان القليوبية نشسته بود، بازداشت شد و پس از بازرسي دو سيگار حاوي حشيش در خودروي آنها کشف شد که اين امر به بازداشت پسر مرسي و همراهش انجاميد.

بنا به گفته مسوولان پليس، نيروهاي امنيتي ظاهرا به شکل تصادفي به خودروي پسر رئيس جمهوري سابق مصر مشکوک شدند و بازرسي اوليه از اين خودرو بدون آگاهي از هويت سرنشينان خودرو صورت گرفته است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي