جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/01/19 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4677

 خبر 

 برگزاري نخستين جشنواره بازي و غذاهاي بومي روستاهاي غرب گلستان

اولين جشنواره بازي‌ها و غذاهاي بومي و محلي غرب استان گلستان در روستاي ليوان غربي بخش نوکنده از توابع شهرستان بندرگز برگزار شد. به گزارش گروه دريافت خبر خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در اين جشنواره آيين‌هاي سنتي روستاي ليوان غربي به نمايش گذاشته شد که مورد استقبال مسافران و مردم قرار گرفت. همچنين در اين جشنواره علاوه بر بازي‌هاي بومي محلي و اجراي نمايش و موسيقي محلي، نمايشگاه دستاورهاي محلي برپا شد که با استقبال مردم مواجه شد. در اين مراسم آيين‌هاي سنتي نظير جشن عروسي به صورت سنتي، پخت انواع آشهاي محلي، پخت انواع شيريني و بازيهاي محلي اجرا شد که بسيار تماشايي بود. علي اصغر ميرزايي، فرماندار بندرگز نيز در اين جشنواره روستايي گفت: يکي از اهداف برگزاري جشنواره‌هاي بومي و محلي و زنده نگاه داشتن آداب و رسوم مردم روستاهاست. با برگزاري چنين برنامه‌هايي علاوه بر ايجاد شادابي و نشاط، نيازي نخواهيم داشت تا از فرهنگ غربي‌ها الگوبرداري شود.

بيش از 18 ميليون نفر تردد از مبادي ورودي البرز در نوروز 93

کرج - خاکپور

مسئول کميته آمار و پردازش اطلاعات ستاد هماهنگي خدمات سفر استان البرز گفت: در طول ايام نوروز بيش از 18 ميليون نفراز مبادي ورودي البرز عبور کردند. به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني استانداري البرز، يحيي رمضاني با اعلام اين خبر گفت: از 29 اسفندماه تا پانزدهم فروردين بيش از 57 هزار نفر در استان البرز به عنوان ميهمان در مراکز اقامتي همانند هتل آپارتمان، مهمان پذير، منازل استيجاري، کلاسهاي مدارس، کمپهاي موقت، مهمانسراهاي ادارات و خوابگاه دانشجويي و چادرهاي مسافرتي در پارکها اقامت داشتند و در مجموع 18 ميليون تردد را ايام نوروز در اين استان شاهد بوده ايم. وي افزود: در تعطيلات نوروزي 93 آمار تعداد اقامت در سطح استان نسبت به نوروز 92 ، 41 درصد، ورودي به استان البرز 93 درصد و تعداد بازديد از تأسيسات و موسسات گردشگري در سطح استان بيش از 51 درصد افزايش داشته است.

البرز نقش ويژه‌اي را در خودکفايي اقتصادي ايفا مي‌کند

کرج - خاکپور

استاندار البرز تصريح کرد: البرز قطبي صنعتي در کشور است که نقش ويژه‌اي را در خودکفايي اقتصادي ايفا مي‌کند.وي با اشاره به راهبردهاي دولت تدبير و اميد خاطرنشان شد: آنچه مقام معظم رهبري از بستر اقتصاد و فرهنگ آن را توصيه کردند قرابت خاصي با توسعه متوازن به عنوان يکي از مهمترين برنامه‌هاي دولت يازدهم دارد و به عنوان پايه‌هاي اصلي در نيل به توسعه کشور به شمار مي‌رود.سيدطاهرطاهري در ادامه با يادآور شدن ظرفيتهاي البرز به عنوان يکي از قطبهاي صنعتي کشور در تحقق شعار سال تصريح کرد: صنايع و مراکز توليدي متعددي که در جاي جاي اين استان مستقر است نقش آفرين در خودکفايي داخلي اقتصادي کشور خواهد بود.

وي افزود: ديدار چهره به چهره با صاحبان صنايع و توليدگران داخلي استان و رفع دغدغه ها و موانع موجود مهمترين رويکردي است که دنبال مي‌شود.استاندار البرز دعوت از سرمايه‌گذاران در طرحهاي کلان و ملي به منظور تزريق سرمايه در استان را نيز از جمله راهبردهاي تيم دولت تدبير و اميد در حوزه اقتصادي برشمرد.

ورود زودتر از موقع دامها به مراتع استان سبب از بين رفتن پوشش گياهي شده است

اروميه-خبرنگارآفرينش

مدير کل منابع طبيعي و آبخيزداري آذربايجان غربي گفت: مراتع جنوب استان با فرسايش 66 تن در هکتار مواجه است.علي پيرمرادي افزود: طي سالهاي اخير گرم شدن هوا و فصول گرم به جلو کشيده شده و اين امر موجب آسيب به مراتع شده است.وي ادامه داد: دامداران با شروع فصل گرما دامهاي خود را به مراتع مي‌برند در حالي که گياهان در اين موقع هنوز ريشه‌هاي خود را مستحکم نکرده‌اند و چراي دامها در اوايل فصل بهار از بين رفتن پوشش گياهي را موجب مي‌شود.

پيرمرادي اضافه کرد: وجود اقتصاد مبتني بر کشاورزي و دامداري در آذربايجان غربي، فشار مضائفي را بر مراتع استان تحميل مي‌کند.مديرکل منابع طبيعي و آبخيز داري آذربايجان غربي تاکيد کرد: اگر منابع طبيعي با دامداران برخورد کند با مشکلات اجتماعي مواجه مي‌شود.

پيرمرادي با بيان اينکه تسهيلات بانکي براي تامين علوفه دام مي‌تواند يکي از راهکارهاي از بين رفتن مراتع و پوشش گياهي منطقه شود، تصريح کرد: حتي اگر يک ماه ديرتر، دامها وارد مراتع شوند نيز پوشش گياهي حفظ مي‌شود.وي با اشاره به اجراي طرح تعادل دام ومرتع، گفت: طرح تعادل دام و مرتع که چند سال گذشته اجرا مي‌شد، مشکل چراي بيش از حد در مراتع را حل کرده بود چرا که در اين طرح دام مازاد با عناوين مختلف خارج مي‌شد.

مديرکل منابع طبيعي و ابخيزداري آذربايجان غربي افزود: طرح تعادل دام و مرتع طي سالهاي گذشته به دليل نبود اعتبار متوقف شده بود که اگر اعتبار آن تامين شود، اجراي آن از سر گرفته مي‌شود.پيرمرادي خاطرنشان کرد: سوق دادن دامدارها به دامداري صنعتي و خروج از دامداري سنتي راه حل نهايي حفظ مراتع است همان طور که در کشور ترکيه اين امر با موفقيت انجام شده است.

فرماندار فيروزکوه:

بهداشت زيرساخت حيات اجتماع است

فيروزکوه - ايرج صادقعلي

فرماندار شهرستان فيروزکوه گفت: بهداشت يک زيرساخت حياتي براي زندگي مردم بوده و در کنار آب، راه و آموزش از اهميت بالايي برخوردار است.ابوالقاسم مهري در گفت وگو با آفرينش، با اشاره به در پيش بودن روز جهاني سلامت اظهارکرد: بدون مشارکت مردم بخصوص در روستاها نمي‌توان امور را ساماندهي کرد. وي گفت: يکي از وظايف و مسؤوليت هاي شوراهاي شهر و روستا حفظ بهداشت و سلامت است که متاسفانه موضوع مشارکت مردم در اين زمينه مغفول مانده است. فرماندار شهرستان فيروزکوه خاطرنشان کرد: رسانه ملي و ساير رسانه‌ها، خبرگزاريها و مطبوعات بايد در زمينه افزايش مشارکت مردم در ارتقاء بهداشت فعالتر شوند و در اين زمينه بايد فرهنگسازي بهتري کرد.

وي تصريح کرد: ناهنجاريهاي بهداشتي براي مردم مضر است و در اين راستا رسانه‌ها نقش خطيري در بالا بردن سطح آگاهي افراد دارند.مهري در ادامه متذکر شد: همه ما بايد در امر بهداشت و سلامت به صورت جدي کار کنيم تا از بروز مسائل و مشکلات بهداشتي که تهديدي براي سلامت جامعه است جلوگيري کرده و اين مسائل را به حداقل برسانيم.

نماينده عالي دولت در شهرستان فيروزکوه در ادامه بيان کرد: بايد نسبت به ارتقاء شاخص سلامت در شهرستان کمک کنيم تا در همه ابعاد آموزشي، اجتماعي و شهروندي فرهنگسازي بهداشت به صورت عمومي منتشر و اشاعه شود.

فرماندار شهرستان فيروزکوه با اشاره به اهميت بهداشت و سلامت در جامعه، گفت: بحث بهداشت و سلامت يک مقوله تک‌بخشي نيست و آن را نمي توان تنها در حيطه وظايف شبکه بهداشت قلمداد کرد، بلکه وجود بهداشت و سلامتي در جامعه همياري و هماهنگي و مساعدت همگاني را مي‌طلبد و همگان وظيفه دارند در رسيدن به قله سلامت که هدف شبکه بهداشت و درمان است ياري‌رسان باشند.مهري افزود: ارتقاي بهداشت، درمان و سلامت مردم ازجمله امور بسيار مهمي است که بايد در برنامه‌ريزي مديران دستگاههاي مختلف شهرستان مورد توجه ويژه قرار گيرد.

اين مقام مسؤول در خاتمه تاکيد کرد: مسؤولان بايد توجه کنند که تمامي اقدامات و برنامه‌ها براساس طرحهاي مطالعاتي صورت گيرد تا نتايج مطلوبتر و موثرتري به دنبال داشته باشد.شعار امسال روز جهاني سلامت يک عمر سلامت با خودمراقبتي است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي