جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/01/25 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 4682

 اعلام نرخ‌ جديد حامل‌هاي انرژي اوايل ارديبهشت
 گمانه‌ زنيهاي جديد افزايش قيمت بنزين 

تورم ناشي از افزايش 600 درصدي قيمت حامل‌هاي انرژي در مرحله اول هدفمندي 10 درصد هم نبود؛ از اين رو نبايد در جامعه نسبت به تغييرات بعد از رشد متوسط 60 درصدي قيمت‌ها در فاز دوم وحشت ايجاد شود.

محمد کردبچه در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به اينکه به هيچ عنوان افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي در مرحله دوم به اندازه مرحله اول نيست ادامه داد: درآمد‌هاي حاصل از افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي در گام اول حدود 30 هزار ميليارد تومان بود که اين رقم در پيش بيني‌هاي تبصره هدفمند کردن يارانه‌ها در قانون بودجه 1393 معادل 48 هزار ميليارد تومان است؛ بنابراين اگر رقم فعلي با پيش‌بيني سال جاري مقايسه شود، نشان‌دهنده‌ي افزايش حدود 60 درصدي درآمد حاصله خواهد بود.

مشاور معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رييس‌جمهور با اشاره به برخي اظهارات مبني بر افزايش تا 90 درصدي قيمت حامل‌هاي انرژي تاکيد کرد:هرگز اين‌گونه نيست و از آنجايي که متوسط افزايش درآمد پيش‌بيني شده حدود 60 درصد است اگر برخي ملاحظات در نظر گرفته شود، افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي کمتر نيز خواهد بود، چرا که توليد و توزيع فرآورده‌ها نسبت به سال گذشته افزايش خواهد داشت و از سويي ديگر افزايش قيمت‌ها در تمامي فرآورده‌ها نيست، ضمن اين که تلاش شده که حامل‌هايي که بر زندگي خانوارها اثر بيشتري دارند نظير گاز طبيعي يا برق و نفت سفيد از رشد قيمت کمتري برخوردار باشند.

کردبچه تاکيد کرد: اينکه رشد قيمت سوخت به خصوص بنزين در هر شرايطي به افزايش سطح قيمت‌ها منجر شود طبيعي است اما اين نبايد موجب ايجاد وحشت در مردم مبني بر اينکه اگر قيمت حامل هاي انرژي افزايش يابد چه اتفاقات نامطلوبي مي افتد شود و اينکه مساله بيش از حد براي جامعه بزرگ جلوه داد شود اقدام درستي نيست.

در همين رابطه ،يک عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس با بيان اينکه مجلس چگونگي افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي را به عهده دولت گذاشته، گفت که دولت اوايل ارديبهشت رسما نرخ‌هاي جديد حامل‌هاي انرژي را اعلام خواهد کرد.

سيدعبدالکريم هاشمي نماينده مردم ميناب و رودان در مجلس درباره نحوه افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي در سال جاري نيز يادآور شد: افزايش قيمت‌ها بايد همان‌گونه که دولت در نظر دارد، با شيب ملايم باشد و افزايش قيمت ناگهاني اتفاق نيفتد که تاثير زيادي در سبد خانوار بگذارد. به ويژه در مورد افزايش قيمت گازوئيل بايد توجه لازم صورت گيرد چرا که افزايش قيمت ناگهاني آن مي‌تواند نوعي جهش قيمت در اقلام مصرفي مردم ايجاد کند.

وي با تاکيد بر اينکه حامل‌هاي انرژي عمومي مثل برق، گازوئيل و آب بايد کمترين افزايش قيمت را در سال جاري داشته باشند، افزود: ميزان مصرف بنزين از سوي خانوارها قابل کنترل است و مي‌توان ميزان مصرف را کم يا زياد کرد. ضمن اينکه عده‌اي از بنزين استفاده مي‌کنند و عده‌اي استفاده نمي‌کنند اما افزايش قيمت گازوئيل مي‌تواند بر قيمت کالاها که همگي از طريق سيستم حمل و نقل جابجا مي‌شوند تاثيرگذار باشد و جهش قيمتي غيرقابل تحملي را در کالا و خدمات ايجاد کند.

اين عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس با بيان اينکه مجلس چگونگي افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي را به عهده دولت گذاشته، تصريح کرد: مجلس در تعيين نرخ‌ها ورود نکرده اما از ماه‌هاي گذشته مباحثي مطرح است که قيمت بنزين سهميه‌اي از 400 به 700 تا 800 تومان و بنزين آزاد از 700 به 1000 تا 1100 تومان افزايش يابد اما نهايتا دولت اوايل ارديبهشت رسما نرخ‌هاي جديد حامل‌هاي انرژي را اعلام خواهد کرد.

آماده باش جايگاه‌هاي سوخت براي افزايش قيمت‌

در ادامه ،رييس اتحاديه جايگاه‌داران سوخت کشور از اعلام امادگي 80 درصد جايگاه‌هاي سوخت کشور براي اعمال افزايش قيمت سوخت خبرداد و گفت: اتحاديه جايگاه‌داران سوخت کشور موافق تک نرخي شدن سوخت در کشور است.

بيژن حاج محمدرضا درگفت‌گو با ايسنا، درباره افزايش قيمت بنزين و گازوئيل مصرفي در اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها اظهار کرد:هنوز ابلاغيه رسمي براي افزايش قيمت بنزين و گازوئيل مصرفي به دست اتحاديه جايگاه‌داران نرسيده است و منتظر ابلاغ دولت هستيم .

وي افزود: در اواخر سال گذشته ، افزايش نرخ نفت سفيد و نفت گاز ابلاغ شد اما اجراي افزايش قيمت بنزين منوط به ابلاغ رسمي از سوي دولت است.به گفته حاج محمدرضا ، ازبهمن‌ماه گذشته تا پايان اسفندماه جايگا‌هاي سوخت کشور به آمادگي افزايش قيمت سوخت رسيدند.

رييس اتحاديه جايگاه‌داران سوخت کشور با بيان اينکه جايگا‌ه‌هاي سوخت کشور آمادگي اعمال افزايش قيمت‌ها را دارند ، گفت:در اين زمينه حتي شماره‌هاي تلمبه‌هاي انتقال سوخت نيز از حالت ريالي به نمايش هفت رقمي قيمت ها تبديل شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي