جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/02/03 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4690

 رايزني وزيران خارجه ايران و روسيه در مسکو؛
 ظريف از تفاهم 5 کشور حاشيه خزر براي حذف موارد اختلافي خبر داد 

دکتر محمد جواد ظريف و سرگئي لاوروف وزيران خارجه ايران و روسيه موضوعات مختلف دو جانبه، منطقه اي و بين المللي را مورد گفت و گو و بررسي قرار دادند.به گزارش ايرنا وزيران خارجه ايران و روسيه پيش از آغاز به کار اجلاس وزراي خارجه پنج کشور ساحلي درياي خزر در مسکو ديدار و طي آن موضوعات مختلف دو جانبه و منطقه اي و بين المللي مورد گفت وگو قرار دادند.

دراين ديدار دو طرف نسبت به ضرورت تداوم رايزني در طيف وسيعي از موضوعات منطقه اي و بين المللي از جمله امنيت منطقه اي و تروريسم تاکيد کردند.ظريف و لاوروف در مذاکرات خود بر موضوعات دو جانبه از جمله همکاري ها در حوزه خزر و موضوع تدوين رژيم حقوقي درياي خزر و افزايش ارتباط و همکاري مجالس دو کشور را مورد تاکيد قرار دادند.

ظريف و لاوروف در اين مذاکرات درباره تحولات منطقه اي و بين المللي از جمله اوضاع سوريه با توجه به در پيش بودن انتخابات تبادل نظر کردند.مذاکرات جاري هسته اي ايران و گروه 1+5 نيز در اين ديدار مورد گفت وگو قرار گرفت و دو طرف نسبت به دستيابي به راه حل جامع در زمان بندي پيش بيني شده ابراز اميدواري کردند.

رژيم حقوقي بايد پاسخگوي نيازهاي کشورهاي ساحلي باشد

محمد جواد ظريف وزير امور خارجه کشورمان اعلام کرد: رژيم حقوقي درياي خزر به شيوه اي تعيين خواهد شد که پاسخگوي انتظارات و نيازهاي مردم کشورهاي ساحلي اعم از نسل هاي حاضر و آتي باشد.

ظريف در نشست وزراي خارجه کشورهاي ساحلي خزر گفت: جمهوري اسلامي ايران اعتقاد دارد براي حل مسايل درياي خزر بايد شيوه هايي اتخاذ شوند که منافع بلندمدت، همه جانبه و جامعي را به ارمغان آورند و تفکيک ميان منافع زودگذر و پايدار لازم است.

وي با بيان اين که رژيم حقوقي درياي خزر بايد به شيوه اي تعيين شود که پاسخگوي انتظارات و نيازهاي مردم کشورهاي ساحلي اعم از نسل هاي حاضر و آتي باشد، اظهار داشت: بر اين اساس الگوي تعيين خطوط مياني بايد براي همه طرف ها قابليت دفاع در سطوح ملي را داشته باشد.

همچنين به گزارش ايسنا، محمد جواد ظريف، وزير امور خارجه کشورمان در پايان نشست وزيران خارجه کشورهاي ساحلي خزر در مسکو گفت: کشورها درباره ضرورت تلاش مشترک بين خود براي اين دريا تاکيد دارند. اين که با توجه به اصل انصاف با يکديگر توافق کنند. او افزود: با توجه به اين که اين جلسه‌اي مقدماتي براي اجلاس سران در آستراخان بود توافقات خوبي در بيانيه و اعلاميه کشورها داشتيم. برخي موارد باقي مانده است که در نشست کارشناسي و نمايندگان ويژه که در تهران خواهد بود و بعد در نشست آستراخان در آستانه‌ي اجلاس سران بررسي مي‌شود. جلسه از آن چه که پيش‌بيني مي‌شد بهتر پيش رفته است و درباره رسيدن به راه‌حل درباره نکاتي که هنور توافق حاصل نشده، تفاهم‌هاي خوبي صورت گرفت. از جمله درباره همکاري کشورها در درياي خزر در زمينه زيست محيطي، حفاظت از منابع زنده درياي خزر و حفظ امنيت و ثبات در اين دريا و جلوگيري از حضور بيگانگان تصميم‌گيري‌هاي خوبي شد که اميدواريم زمينه همکاري بيش‌تر باشد.

ظريف گفت: جلسه در حدي که توقع مي‌رفت و شايد بهتر از آن چه که پيش‌بيني مي‌شد، بود. درباره حذف برخي از موارد اختلاف و رسيدن به راه‌حل درباره برخي مواردي که هنوز توافق حاصل نشده بود تفاهم‌هاي خوبي صورت گرفت.

وزير امور خارجه کشورمان افزود: در اين نشست هم بحث‌هاي دو جانبه با وزيران و هم در بخش‌هاي مشترک با 5 کشور درباره موضوعات مختلفي که منطقه ما با آن دست به گريبان است صحبت کرديم که در بسياري از آن‌ها مواضع و ديدگاه‌هاي نزديک به يکديگر داريم. وي گفت: هدف اصلي ما آماده کردن زمينه براي همکاري هماهنگ در يک پهنه آبي منحصر به فرد است که اين پنج کشور را به هم وصل کرده و در طول تاريخ درياي همکاري و صلح بوده و اميدواريم با نشست سران در آستراخان اين همکاري تقويت شود و ادامه يابد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي