جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/02/03 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4690

 نيويورک تايمز گزارش داد:
 مشخصات تاکتيک هاي جديد نظامي روسيه در اوکراين 

يک روزنامه امريکايي با اشاره به تحولات اخير اوکراين از به کارگيري تاکتيک هاي جديد نظامي از سوي روسيه در سرزمين انقلاب نارنجي خبر داد.

به گزارش مهر، نيويورک تايمز در گزارش خود مي نويسد: "جان کري" وزير امور خارجه آمريکا روسيه را متهم کرده که در مورد شبه جزيره کريمه همانند قرن 19 ميلادي عمل مي کند.با اين وجود کارشناساني که تحولات اوکراين و تحرکات ارتش روسيه بويژه در مرزهاي اوکراين را دنبال مي کنند به نتيجه ديگري در خصوص استراتژي نظامي روسيه رسيده اند. به گفته اين کارشناسان يک ارتش کوچک شده در حال بکارگيري تاکتيک هاي قرن 21 که ترکيبي از جنگ سايبري و کمپين اطلاعاتي و استفاده از نيروهاي آموزش ديده در سطح عالي محسوب مي شود، است. کارآيي اين استراتژي به حدي است که اين نيروها به راحتي مي توانند مواضع مختلف را به تسخير خود درآورند.

"جيمز استاوريديس" از فرماندهان بازنشسته ناتو در اين رابطه مي گويد: اين يک تغيير اساسي در اين مورد است که نيروي زميني ارتش روسيه چگونه بر مشکلات خود فائق مي آيد. آنها به خوبي از گزينه هايي که در اختيار دارند استفاده مي کنند. به گفته مقامات نظامي غربي، توانائي هايي که ارتش روسيه به نمايش مي گذارند نه تنها در اوکراين و براي مقامات اين کشور مهم است بلکه موجب بروز نگراني هاي امنيتي در مولداوي، گرجستان، آسياي مرکزي و حتي کشورهاي مرکزي اروپا و حتي اعضاي ناتو شده است.

در ادامه اين گزارش آمده است: آنچه روسيه در خصوص اوکرين به اجرا مي گذارد با مواردي همچون حمله خمپاره اي، حمله هوايي، حمله به چچن در سال 2000 ميلادي و يا استفاده از موشک هاي زمين به زمين يا زمين به هوا تفاوت هاي زيادي دارد. به گفته برخي ديگر از کارشناسان علوم نظامي، روسيه برنامه هاي نظامي خود را به گونه اي اجرا مي کند که درصد موفقيت آنها با توجه به اقليت هاي روس تباري که در شرق اوکراين وجود دارند بالا باشد. حمايت اين اقليت ها از برنامه هاي مسکو نيز باعث مي شود تا تاکتيک هاي مورد نظر روسيه با سهولت بيشتري اجرا شوند و اين موضوع مي تواند يکي از دلايل مهم موفقيت استراتژي روسيه باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي