جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/02/03 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4690

 کشور گران و پر هزينه اداره مي‌شود؛
 باهنر : ارائه برنامه اجرايي مجلس و دولت براي تحقق اقتصاد مقاومتي 

 
نايب‌رئيس مجلس شوراي اسلامي در تشريح گزارش مجلس درباره اقتصاد مقاومتي گفت: کشور گران و پر هزينه اداره مي‌شود.به گزارش خانه ملت، محمدرضا باهنر نايب‌رئيس دوم مجلس شوراي اسلامي در گزارشي از عملکرد مجلس در مورد اقتصاد مقاومتي گفت: کشور ما نيروي انساني عظيم با سطح هوشي بالا دارد اما متأسفانه نتوانسته است تاکنون يک مدل اقتصادي موفق از خودش به دنيا ارائه کند.

باهنر با يادآوري 13 ساله شدن حکم مقام معظم رهبري در مورد مبارزه با مفاسد اقتصادي تصريح کرد: ايشان در سال 1380 مبارزه با مفاسد اقتصادي را مطرح کردند و در دهه اول ارديبهشت سالگرد صدور اين پيام را خواهيم داشت اما چرا تا به حال کاري انجام نداده‌ايم؟

وي در اين باره ادامه داد: بعضي از اقدامات ما نه تنها اثر مثبت نداشته بلکه اوضاع بدتر نيز شده است؛ سران قوا از روي دلسوزي پيگير اجراي اين حکم هستند اما آثار بيروني آن موفق نبوده است و هنوز اقتصاد ما مخلوط به رانت‌خواري است که لازم است با شناسايي لوازم اصلاحات نهادي و بکارگيري مديريت جهادي به رفع آن اقدام کنيم.

نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: ‌اگر بخشي از درآمدها را آزاد کرديم نبايد دوباره وارد چرخه توليد نفت بشود چرا که نفت کالايي غيرقابل جايگزيني است و درآمدهاي آزادشده بايد به کارآفريني و بازارهاي مورد نياز ايران اختصاص يابد.

نايب رئيس مجلس با تأکيد بر اينکه اقتصاد مقاومتي بايد سايه سنگين در بودجه 94 داشته باشد افزود: برخي در مورد بودجه‌نويسي معتقدند که اين نوع از آن ديگر به مصلحت ما نيست زيرا که کشکولي است از قوانين و يک برنام اجرايي به دست نمي‌آيد برخي ديگر نيز معتقدند ما اصلا به اين نوع برنامه‌نويسي نياز نداريم.

وي با اشاره به اينکه مجلس از آماده شدن لايحه برنامه ششم توسط دولت در سال 93 استقبال مي‌کند گفت: ‌طبق قانون دولت موظف است حداکثر تا خرداد 94 لايحه برنامه ششم را تقديم مجلس کند.

باهنر با اشاره به ضرورت خرد، تدبير و شجاعت در بحث بنگاه‌هاي صنعتي خاطرنشان کرد: بعضي از اين بنگاه‌ها با 50 درصد ظرفيت کار مي‌کنند و بعضي حتي به زير 30 درصد هم مي‌رسند؛ مواد اوليه، سرمايه در گردش، نوسازي، بازار مصرف از جمله نيازهاي بنگاه‌هاي صنعتي است.

وي توليد برخي بنگاه‌ها را چند برابر نياز مصرفي کشور خواند و تصريح کرد: وقتي مي‌خواهيم اقتصاد کشور را سامان دهيم ابتدا بايد بنگاه‌هاي اقتصادي اضافي را تعطيل کنيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي