جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/02/03 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4690

 ميز خبر 

کل بدهي‌هاي خارجي ايران اعلام شد

بانک مرکزي، رقم کل بدهي هاي خارجي ايران در پايان دي ماه سال 92 را 6 ميليارد و 631 ميليون دلار اعلام کرد.

به گزارش مهر، بانک مرکزي کل بدهي هاي خارجي ( تعهدات بالفعل) کشور در پايان بهمن ماه سال 92 (براساس سررسيد اوليه بدهي ها) را 6 ميليارد و 631 ميليون دلار اعلام کرد.

همچنين کل بدهي هاي خارجي کشور در کوتاه مدت در پايان همين دوره 644 ميليون دلار و به صورت ميان مدت و بلندمدت 5 ميليارد و 987 ميليون دلار برآورد شد.

همچنين پيش از اين، بانک مرکزي کل بدهي هاي خارجي در پايان سال گذشته را 7 ميليارد و 682 ميليون دلار اعلام کرده بود.

سي‌. ان. ان:

احتمال انجام آزمايش اتمي جديد در کره شمالي

وزارت دفاع کره جنوبي اعلام کرد به تازگي فعاليت‌هاي جديدي را در مرکز اصلي انجام آزمايشات اتمي کره شمالي مشاهده کرده که نشان‌دهنده احتمال انجام يک آزمايش اتمي جديد در اين کشور است.

به گزارش شبکه خبري سي. ان. ان، سخنگوي وزارت دفاع کره جنوبي در بياينه‌اي اعلام کرد ما تاييد مي‌کنيم که به تازگي فعاليت‌هايي در منطقه پيونگي- ري در کره شمالي مشاهده شده است که مربوط به انجام آزمايش‌هاي اتمي است.

اين منطقه اصلي‌ترين مرکز انجام آزمايشات اتمي در کره شمالي است.وي در سخنانش به جزييات اين فعاليت‌ها اشاره‌اي نکرد.

اين در حالي است که کره شمالي ماه گذشته اعلام کرد که آزمايش اتمي جديدي به منظور تقويت بازدارندگي هسته‌ا‌ي‌اش انجام نخواهد داد. کارشناسان معتقدند که اين آزمايش مي ‌تواند آزمايش يک بمب اورانيوم باشد.

بارزاني:

کليد مشکلات امنيتي عراق، حل بحران سياسي است

رئيس منطقه کردستان عراق در ديدار با برخي مسئولان سفارت آمريکا در اين کشور تصريح کرد: اگر بحران سياسي در عراق پايان يابد، مشکلات امنيتي نيز حل مي‌شود.

به گزارش سومريه نيوز، مسعود بارزاني، رئيس منطقه کردستان عراق در ديدار با ژنرال بيدنارک، مسئول دفتر همکاري‌هاي امنيتي سفارت آمريکا در عراق تاکيد کرد: عراق وارد مرحله بسيار حساسي شده است اما جاي اميدواري هست که نتايج انتخابات پارلماني آتي به بحران‌هاي امنيتي و مشکلات سياسي در کشور پايان دهد.

بارزاني تاکيد کرد: زماني که بحران سياسي در عراق به پايان برسد، مشکلات امنيتي نيز حل مي‌شوند.

در بيانيه صادره از دفتر رياست منطقه کردستان آمده است: بيدنارک در اين ديدار گزارش مختصري در خصوص برنامه‌هاي امنيتي و نظامي براي مقابله با تروريست‌ها در عراق ارائه و نسبت به افزايش اقدامات تروريستي در اين کشور ابراز نگراني کرد.در ادامه اين بيانيه آمده است که دو طرف در اين ديدار در خصوص اوضاع سياسي و انتخابات پارلماني عراق بحث و گفت‌وگو کردند.

المالکي: عربستان در توهم سرنگوني دولت‌هاي سوريه، عراق، لبنان و ايران است

نخست وزير عراق ضمن اعلام اين که انتخابات پارلماني به تاخير نمي‌افتد تأکيد کرد: عربستان همواره در توهم سرنگوني دولت سوريه، عراق و لبنان به سر مي‌برد.به گزارش مهر، به نقل از سايت اينترنتي النشرة‌، نوري مالکي، نخست وزير عراق در گفتگويي تلوزيوني ضمن اعلام مخالفتش با تقسيم عراق و به تأخير افتادن انتخاب پارلماني تأکيد کرد: منطقه کردستان عراق حق جدايي و استقلال ندارد چرا که اين مسئله نقض قانون اساسي محسوب مي‌شود.

وي تأکيد کرد: اگر مطمئن نبودم که در انتخابات پيروز مي‌شوم هرگز در انتخابات شرکت نمي‌کردم و بايد بگويم اطمينان دارم که انتخابات به شکل کاملا شفاف و درست برگزار خواهد شد.

مالکي در خصوص مواضع عربستان در قبال کشورش نيز گفت: به عقيده من عربستان همواره در توهم سرنگوني دولت سوريه، عراق، لبنان و ايران به سر مي‌برد و با سياست‌هايي که در پيش گرفته در واقع کشوري مشکل‌ساز شده است.

آمريکا، روسيه را به تشديد تحريم‌هاي جديد تهديد کرد

دولت آمريکا اعلام کرد که اگر روسيه گامي در جهت اجراي توافق ژنو براي کاهش تنش‌ها در اوکراين برندارد، در روزهاي آينده در خصوص اعمال تحريم‌هاي بيشتر عليه مسکو تصميم خواهد گرفت.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، به گفته "جن‌ ساکي"، سخنگوي وزارت خارجه آمريکا اين گام، درخواست عمومي از جدايي طلبان حامي روسيه براي تخليه ساختمان‌ها و ايست‌هاي بازرسي در شرق اوکراين و همچنين قبول عفو ارائه شده توسط کي‌يف و پيگيري خواسته‌هايشان از طريق سياسي را شامل مي‌شود.

برخي از قانونگذاران آمريکايي دولت باراک اوباما، رئيس‌جمهوري آمريکا را به اعمال تحريم‌هاي سنگين عليه صنعت انرژي روسيه و بانک‌هاي عمده اين کشور ترغيب مي‌کنند تا ولاديمير پوتين، رئيس‌جمهوري روسيه را به عقب‌نشيني از اوکراين وادار کند.

سناتور "کريس مورفي" در اين خصوص گفت: هر چند از زمان دادن به مسکو براي براي اجراي توافق ژنو حمايت مي‌کنم اما به نظر من اکنون زمان اعمال دور جديدي از تحريم‌ها فرا رسيده است.

هشدار مقامات اطلاعاتي انگليس: حمايت از اوکراين ارزش آغاز جنگ جهاني سوم را ندارد

مقامات اطلاعاتي انگليس به نخست‌وزير اين کشور هشدار دادند که تصميم براي اعزام نيرو به اوکراين استدلالي غلط است زيرا ممکن است به درگيري با روسيه منجر شود.

به گزارش ايسنا، به نوشته نشريه ديلي ميرور، مقامات اطلاعاتي انگليس به ديويد کامرون، نخست‌وزير اين کشور هشدار دادند که هر گونه اقدام نظامي غرب در اوکراين ممکن است به جنگ با روسيه منتهي شود و اينکه حمايت از اوکراين ارزش آغاز جنگ جهاني سوم را ندارد.

آژانس اطلاعاتي ام آي 6 و مقامات اطلاعاتي ارتش انگليس که شرايط در اوکراين را بررسي مي‌کنند، هشدار دادند که افزايش بحران ممکن است به جنگ داخلي در اين کشور منجر شود. به گفته اين مقامات در اين مورد خاص، بخشي از شرق اوکراين مي‌تواند اعلام استقلال کرده و به روسيه ملحق شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي