جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/02/03 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4690

 سرماخوردگي در کودکان 

مادران عزيز حتما تا به حال کودکتان دچار سرماخوردگي و آبريزش بيني و تب شده است. درچنين حالتي کودک شما به احتمال زياد دچار يک عفونت تنفسي ويروسي شده است.

ابتلا به اين بيماري در کودکان، بخصوص در سنين قبل از مدرسه بين شش تا 10 بار در سال کاملا طبيعي است. علائم سرماخوردگي معمولا پس از يک تا سه روز بعد از تماس با ويروس سرماخوردگي بروز مي‌کند و شامل گرفتگي يا آبريزش بيني، خارش گلو يا گلو درد، سرفه، سردرد يا بدن درد، آبريزش از چشم، تب پايين و احساس خستگي مختصر است.

با پيشرفت سرماخوردگي ترشحات بيني مي‌تواند بتدريج غليظ‌تر و زرد رنگ يا سبزرنگ شود و اين علامت به‌تنهايي نشانه چرکي شدن راه‌هاي هوايي کودک نيست. با توجه به شيوع زياد سرماخوردگي در کودکان لازم است در مورد درمان اين کودکان نکاتي را مطرح کنيم. گرچه مادران معمولا دوست دارند هر کاري که مي‌توانند انجام دهند تا علائم سرماخوردگي در کودکشان بهبود يابد، اما پزشکان داروهاي ضدسرفه را براي خردسالان زير چهار سال توصيه نمي‌کنند.

در صورتي که سرماخوردگي کودکتان خفيف بوده و دچار بيماري ديگري نيز نباشد و سرفه‌هاي شديد يا تنگي نفس نداشته و سابقه آسم نيز ندارد، پيشنهاد مي‌شود کودک خود را به استراحت زياد تشويق کنيد مايعات زياد بجز آبميوه‌هاي صنعتي و نوشابه به کودک بدهيد. براي درمان گرفتگي بيني از قطره‌هاي محلول آب نمک موجود استفاده کنيد. از کودک بخواهيد در حالي که دوش آب باز است در فضاي بخار کرده حمام و خارج از وان بنشيند و بخار آب گرم را تنفس کند.

گفتني است هيچ دارويي نمي‌تواند باعث شود ويروس سريع‌تر از بدن کودک خارج شود، اما مي‌توان با اطمينان از اين که او به مقدار لازم استراحت کرده و مايعات کافي دريافت مي‌دارد، به او کمک کنيد تا احساس بهتري داشته باشد.

در صورت بروز علائمي مانند تب بالاي 39 درجه،وجود لرز يا تعريق، ادامه تب بيشتر از سه روز، وجود استفراغ يا درد شکم، خواب آلودگي غيرعادي و تغيير وضعيت هوشياري، سر درد شديد، وجود تنفس مشکل، ايجاد خس خس شديد، گريه و بيقراري مداوم، شروع گوش درد شديد، سرفه مداوم و آزار دهنده به پزشک مراجعه کنيد.

براي پيشگيري از سرماخوردگي بايد دست‌ها را چند بار در روز و به طور کامل با آب و صابون شست. استفاده از دستمال کاغذي در موقع سرفه و عطسه صورت گيرد و سپس دستمال دور انداخته شده و دست‌ها شسته شود.

بايدبه بچه‌ها آموزش داد وقتي دستمال ندارند، هنگام سرفه و عطسه به‌جاي دست‌ها، آرنج را جلوي دهان خود بگيرند. از ظروف مشترک مانند ليوان و قاشق استفاده نشود، با افراد سرماخورده تماس طولاني نداشته باشند و از بوسيدن و صحبت کردن نزديک با اين افراد اجتناب شود. دقت لازم در مورد بهداشت مهد‌هاي‌کودک‌ انجام گرفته و از ورود کودکان بيمار به آنجا ممانعت به عمل آيد. هنگام ابتلاي کودکتان بخصوص در سن کمتر ازشش ماه به سرماخوردگي از مصرف داروها حتي داروهاي ضد تب و ضدسرفه گياهي بدون مشورت با پزشک کودک اجتناب کنيد.

دکتر فريبا شيرواني - متخصص اطفال و فوق‌تخصص عفوني اطفال

منبع:جام جم آنلاين


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي