جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/02/03 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4690

 خبر پزشکي 

 گامي بزرگ در درمان "هپاتيت سي"

ويروس هپاتيت سي از طريق خون يا مايعات بدن منتقل مي‌شود و به کبد آسيب مي‌زند که کارشناسان اين دستاورد را يک پيشرفت عمده و نقطه عطفي در معالجه اين بيماري توصيف مي‌کنند.به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ دانشمندان در تگزاس آمريکا گزارش داده‌اند که موفق به درمان 90 درصد بيماران مبتلا به يک نوع هپاتيت سي ظرف فقط دوازده هفته شده‌اند.

ويروس هپاتيت سي از طريق خون يا مايعات بدن منتقل مي‌شود، و به کبد آسيب مي زند که کارشناسان اين دستاورد را يک پيشرفت عمده و نقطه عطفي در معالجه اين بيماري توصيف مي کنند. به گفته‌ي پزشکان معتادان از جمله گروه هاي بسيار آسيب پذير هستند که تخمين زده مي‌شود که 150 تا 200 ميليون نفر در جهان به هپاتيت سي مبتلا باشند که چيزي بين 50 تا 80 درصد آنها درمان مي شوند و دوره درمان مي تواند سخت و طولاني باشد.

محققان سال گذشته يک داروي خوراکي را در 380 بيمار در 78 مرکز در اسپانيا، آلمان، بريتانيا و آمريکا آزمايش کردند.

آنها با تقسيم بيماران به دو گروه، يک گروه براي 12 هفته و گروه ديگر براي 24 هفته دارو را دريافت کرد که بعد از دوازده هفته، 191 نفر از 208 بيمار در گروه اول خوب شده بودند. در گروه دوم که براي 24 هفته تحت معالجه بود اين رقم به 165 نفر از ميان 172 نفر رسيد يعني 96 درصد درمان شده بودند.

دکتر فرد پورداد محقق اصلي اين مطالعه در مرکز علوم بهداشتي دانشگاه تگزاس گفت: ما اکنون در آستانه يک درمان با عوارض کم با قرص هستيم که قادر به ريشه کن کردن کامل ويروس در اکثريت بيماران است و به نظر من اين چشم انداز درمان بيماري نه فقط در آمريکا بلکه در جهان را عوض خواهد کرد.معالجات فعلي براي درمان هپاتيت سي مي تواند يک سال طول بکشد و با تزريق و عوارض جانبي گاه جدي مثل افسردگي همراه است. به علاوه به گفته دکتر پورداد براي بسياري از کساني که سيروز دارند ايمن نيست.

خروج سنگ کليه در دوران بارداري امکان پذير شد

به گزارش ايرنا، براي اولين بار در کشور محققان دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي موفق شدند سنگ کليه را به روش آندوسکوپي از بدن دو زن باردار خارج کنند. دکتر «عباس بصيري» در حاشيه نشست هفدهمين کنگره اورولوژي ايران در جمع خبرنگاران گفت:خروج سنگ از بدن اين دو زن باردار که چهار و 6 ماهه بودند با موفقيت انجام شد.

وي که خود مبتکر انجام عمل جراحي آندوسکوپي بر روي زنان باردار بوده است، افزود: تا پيش از اين روش به زنان بارداري که سنگ داشتند يا داروهاي مسکن داده مي شد يا در مواقع حاد لوله اي در کليه آنها کار گذاشته مي شد تا سنگ خارج شود.

بصيري گفت:وجود سنگ حالب يا سنگ کليه از دلايل زايمان زودرس است که مي تواند مشکلاتي براي کودک ايجاد کند.

اين استاد دانشگاه علوم پزشکي گفت:مقاله آنها براي اين روش در دست اقدام است و به زودي چاپ مي شود.

وي افزود: ايران در منطقه سنگ خيز جهان قرار دارد و به اين دليل ميزان ابتلا به سنگ کليه در ايران زياد است به طوري که شيوع سنگ کليه در ايراني ها هشت تا 10 درصد و بروز آن 5/3 در 100 هزار است.

اين متخصص اورولوژي خاطرنشان کرد: يکي از مشخصات سنگ کليه اين است که اگر کسي يک بار به آن مبتلا شود احتمال عود آن وجود دارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي