جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/02/03 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4690

 جان بابايي:
 با افزايش دانش مردم درخصوص خودمراقبتي شاهد کاهش بيماريها و هزينه‌هاي درمان خواهيم بود 

 ساري – سميه ابوالحسني

رئيس دانشگاه علوم پزشکي مازندران با اشاره به شعار امسال هفته سلامت يک عمر سلامت با خود مراقبتي، گفت: با افزايش دانش مردم در خصوص خود مراقبتي مي‌توانيم شاهد کاهش بيماريها و هزينه‌هاي درمان در کشور باشيم. به گزارش خبرنگار آفرينش، قاسم جان‌بابايي در نشست خبري به مناسبت هفته سلامت با اصحاب رسانه در سالن قلم دانشگاه علوم پزشکي مازندران با اشاره به تغيير جغرافيايي در حوزه سلامت نسبت به 35 سال پيش در کشور صورت پذيرفت، اظهارداشت: درحال حاضر حدود 50 درصد جمعيت کشور در شهرها ساکن‌اند و 80 درصد علل مرگ و مير مربوط به بيماريهاي غيرواگير است.

وي با بيان اينکه 43 درصد بيماريها در بخش قلبي و عروقي وسکته‌هاي مغزي، 15 درصد مربوط به سرطان و کمتر از 10 درصد در حوادث جاده‌اي است، افزود: متاسفانه در حال حاضر چالشهاي سلامت در استانهاي مازندران مربوط به افزايش وزن، فشار خون، چربي خون و ديابت است.

اين مقام مسئول يکي از علل نگراني مردم را در بحث بهداشت و درمان عنوان کرد و گفت: دانشگاه علوم پزشکي مازندران برنامه‌هاي خوبي درخصوص پيشگيري و افزايش اطلاعات و آگاهي مردم دارد.جان‎بابايي با اشاره به اينکه حدود 70 درصد هزينه‌هاي درمان توسط مردم پرداخت مي‌شود، اذعان داشت: اين آمار در بيمارستانهاي دولتي 36 درصد و در بيمارستانهاي خصوصي 64 درصد است.وي يکي از مهمترين اقدامات دانشگاه علوم پزشکي را در سال جاري کاهش هزينه‌هاي درمان توسط مردم عنوان کرد و افزود: قرار است 10 درصد کل هزينه‌ها توسط مردم پرداخت شود و اگر مراجعه از طريق پزشک خانواده صورت گيرد اين رقم به 5 درصد کاهش خواهد يافت. رئيس دانشگاه علوم پزشکي مازندران تهيه دارو و ملزومات پزشکي در بيمارستانها، ماندگاري پزشکان در مناطق محروم، ارتقاي کيفيت هتلينگ بيمارستانها و تامين داروهاي بيماريهاي صعب‌العلاج در داروخانه‌هاي وابسته به دانشگاه و بيمارستان ها را از ديگر برنامه‌هاي اين دانشگاه عنوان کرد.

جان بابايي با بيان اينکه اگر زنان خانه‌دار به دانش و خودآگاهي لازم در بحث سلامت برسند، تصريح کرد: با کنترل مواد غذايي از لحاظ نمک و چربي مي‌توان آمار بيماريها را در خانواده و در جامعه کاهش داد.رئيس دانشگاه علوم پزشکي مازندران مشکل اصلي در بيمارستانها را هتلينگ نامناسب و ارائه خدمات نامناسب بيان کرد.جان‌بابايي اذعان داشت: با راه‌اندازي بيمارستانهاي نيمه‌کاره حدود هزار تخت به بيمارستانهاي استان اضافه مي‌شود. جان‌بابايي پديده زيرميزي گرفتن پزشکان را يک معضل خواند و گفت: با توجه به افزايش تعرفه پزشکي دولتي در بيمارستانها هيچ پزشکي حق گرفتن زير ميزي از بيمار را ندارد.

وي بيان کرد: پزشکاني که از اين روش براي درمان بيمار استفاده مي‌کنند برخورد قانوني با آنان مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي