جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/02/03 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4690

 خبر 

 مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي مازندران:

تخصيص بودجه و امکانات اندک به بخش فرهنگ و هنر از معضلات استان است

ساري - عبدالرحيم ديوسالار

دستگاه اجرايي متولي فرهنگ و هنر استان، علاوه بر هدايت، ساماندهي و نظارت بر فعاليتهاي متصديان حوزه‌هاي فرهنگي و هنري، در فرايند تصميم‌سازي و تصميم‌گيري کلان استان نيز با پذيرش مسئوليت کارگروهها و شوراهاي تخصصي حضور موثر دارد.فرهنگ عمومي استان که داراي 25 نفر عضو از بين نخبگان عرصه‌هاي اجرايي، مديريتي و کارشناسان فرهنگي با مسئوليت نماينده رهبري و نيابت استاندار است را نيز ارشاد بر عهده دارد.

در انجمن کتابخانه‌هاي عمومي، شوراي ترويج فرهنگ شهادت و انجمن آثار و مفاخر فرهنگي استان نيز اين دستگاه اجرايي به عنوان دبير به فعاليت مي‌پردازد.

حجت‌الاسلام «عباسعلي ابراهيمي» مدير کل فرهنگ و ارشاد اسلامي مازندران، در گفت و گو با خبرنگار ما وجود صدها مرکز علمي معتبر مانند حوزه‌هاي علميه و دانشگاهها و تربيت نيروهاي متخصص و ارزشي، افراد فرهيخته فرهنگي و هنري در زمينه‌هاي علم و ادب و فقاهت و مرکزيت زبان تبري با توجه به حوزه جغرافيايي آن در پنج استان دوسوي البرز و سختکوشي و پايداري اقوام ساکن در اين استان را از ويژگيهاي مازندران برشمرد. ابراهيمي، پايبندي به هويت تاريخي، فرهنگي، وجود نخبگان جوان و برگزيدگان المپيادهاي گوناگون در سطح ملي و بين‌المللي، افزايش نرخ باسوادي به ويژه در زنان و فراواني رسوم، آيينها و سنتهاي محلي و مشارکت‌پذيري و گرايش مردم به فعاليتهاي فرهنگي و هنري را از امتيازات اين استان نام برد.

دبير شوراي فرهنگ عمومي مازندران، وجود ظرفيتهاي بالقوه طبيعي و کشاورزي در جذب فرهنگي نيروي انساني به منظور کاهش بيکاري و گردشگرپذير بودن و امکان توسعه ارتباطات فرهنگي از اين طريق را از قابليتهاي مهم اين استان ذکر کرد.

ابراهيمي نگاه محدود استاني دولتمردان در سطح کلان به نقش ملي استان مازندران به ويژه در حوزه فرهنگ با در نظر نگرفتن جمعيت شناور افزون بر 20 ميليون نفر گردشگر و مسافر در فرايند برنامه‌ريزي و تصميم‌گيري را از تهديدهاي جدي اعلام کرد.

مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي مازندران، تخصيص بودجه و امکانات اندک به بخش فرهنگ و هنر بدون توجه به ظرفيتهاي فرهنگي، نظام‌مند نبودن و غيرساختاري بودن تلاشها براي خروج فرهنگ از نارساييها، نبود مديريت واحد فرهنگي در مهندسي و نظارت بر حسن اجراي وظايف دستگاههاي فرهنگي و نبود برنامه‌ريزي هماهنگ براي بهره‌گيري از دستگاههاي اثرگذار در صيانت از امنيت فرهنگي جامعه را از ديگر معضلات موجود در اين استان نام برد.

او گفت: گسترش بي‌رويه مهاجرت از روستا به شهر به دليل برخوردار نبودن از امکانات موردنياز فرهنگي و آموزشي، تناسب نداشتن امکانات فرهنگي، هنري و ورزشي با تعداد جمعيت جوان، پايين بودن ظرفيت اشتغال در بخشهاي فرهنگي و هنري و وجود پديده بيکاري به ويژه در نسل جوان و تاثير آن در فرهنگ مردم از مشکلات حوزه فرهنگ مازندران است.

با هدف بررسي تفاهمنامه همکاري در راستاي توسعه سوادآموزي استان خوزستان:

برگزاري نشست مشترک مديرکل کتابخانه‌هاي عمومي و معاون سوادآموزي اداره کل آموزش و پرورش استان خوزستان

اهواز – خبرنگار آفرينش

با هدف بررسي تفاهمنامه همکاري درراستاي توسعه سوادآموزي استان خوزستان نشست مشترک مديرکل کتابخانه‌هاي عمومي استان و معاون سوادآموزي اداره کل آموزش و پرورش استان خوزستان برگزارشد.

موسي شيخي معاون سوادآموزي اين اداره کل ضمن اعلام اين خبرگفت: دراين جلسه که با موضوع ترويج فرهنگ سوادآموزي و ارتقاء سطح مطالعه نوسوادان جامعه برگزار شد منصوري،مديرکل کتابخانه‌ها استان، ضمن بيان توانمنديهاي آن دستگاه درجهت آموزش بيسوادان و جذب نوسوادان و کم‌سوادان به مطالعه و کتابخواني، آمادگي خود را در انجام مشارکتهاي دوجانبه با معاونت سوادآموزي استان درراستاي تحقق فرمايش مقام معظم رهبري اعلام کرد.

گفتني است دراين نشست شيخي نيز پس از تشريح وضعيت سواد استان و مسائل و مشکلات موجود، هدف ازاجراي اين تفاهم نامه راکه موضوع آن "استفاده از ظرفيتهاي متقابل اداره کل کتابخانه‌ها و سوادآموزي درراستاي ترويج فرهنگ سوادآموزي وارتقاء سطح مطالعه نوسوادان جامعه" است کمک به ريشه‌کني بيسوادي و تثبيت آموخته‌هاي پيشين سوادآموزان دانست.

در اين جلسه مصوب شد:

تفاهمنامه همکاري به ادارات آموزش و پرورش نواحي و مناطق ارسال شود.

عضويت رايگان سوادآموزان درکتابخانه‌هاي عمومي و عضويت خانواده‌هاي آنها، آموزش‌دهندگان و کارکنان سواد آموزان در کتابخانه‌ها به صورت نيم‌بها..

ايجاد بخش ويژه نوسوادان در کتابخانه‌هاي عمومي جهت حضور و مطالعه سوادآموزان.

بازديد سوادآموزان و آموزش‌دهندگان از کتابخانه‌هاي عمومي.

تهيه وتدوين وتوليد کتابهاي آسان با همکاري دو نهاد و توزيع آن در ايستگاههاي مطالعه.

برگزاري مسابقات فرهنگي واهداي جوايز از سوي هر دو دستگاه.

ارائه آمار بيسوادان روستاها وشهرها در گروه سني 49-10 سال.

معرفي يک نفر به عنوان رابط فرهنگي جهت هماهنگيهاي لازم از سوي هر دستگاه.

امام جمعه جديد شهر دهق معرفي شد

اصفهان – بهروز راعي

در آيين ويژه اي با حضور حجت‌الاسلام والمسلمين صالحيان رييس دفتر شوراي سياست گذاري ائمه جمعه استان اصفهان، فرماندار شهرستان نجف‌آباد، بخشدار مهردشت، اعضاي شوراي اسلامي شهر و شهردار دهق و جمع باشکوه اقشار مختلف مردم شهر دهق حجت‌الاسلام قرباني به امامت جمعه شهر دهق معرفي شد و از خدمات حجت‌الاسلام رفيعي امام جمعه قبلي قدرداني شد.

به گزارش خبرنگار ما از اصفهان، رييس دفتر شوراي سياستگذاري ائمه جمعه استان در اين مراسم با شکوه بر عظمت برگزاري آيين عبادي سياسي نماز جمعه تاکيد کرد و گفت: گسترش فرهنگ و ارتقاي کمي و کيفي برگزاري نماز جمعه از محورهاي اصلي اين ستاد است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي