جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/02/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4707

 خشک شدن درياچه اروميه، کاکايي‌ها را به سد "نوروزلوي بوکان" کشاند 

 اروميه - خبرنگارآفرينش

در اتفاقي نادر و کم‌سابقه، تعداد زيادي از کاکايي‌ها به دليل خشک شدن درياچه اروميه در سواحل سد نوروزلوي بوکان اقدام به لانه‌گزيني نمودند.رييس اداره حفاظت محيط زيست بوکان افزود: اين کاکايي‌ها براي نخستين بار است که ديده مي‌شود در سواحل و جزيره اين سد اقدام به لانه‌گذاري کنند. محمد احمدي گفت: اين کاکايي‌ها که بيش از 500 جفت شمارش شده است در سواحل اين سد و عمدتا در سواحل صخره‌اي و شني و ماسه‌اي جزيره آن که به وسعت حدود دو هکتار مي‌باشد اقدام به تخمگذاري کرده‌اند. وي افزود: امنيت حاکم بر اين منطقه بويژه جزيره آن و مناسب بودن شرايط تغذيه‌اي باعث شده تا اين نوع پرنده که پيشتر در جزاير درياچه اروميه اقدام به لانه‌گذاري و جوجه‌آوري مي کرد اين منطقه را براي زادآوري خود انتخاب کند.

احمدي يادآور شد: در درياچه سد شهيد کاظمي بوکان کاکايي‌هاي سرسياه و صورتي نيز اقدام به لانه‌گزيني مي‌کنند ولي حضور کاکايي ارمني براي اولين بار است که در اين منطقه مشاهده شده است.وي گفت: هم‌اکنون بيش از دو هزار جفت از اين سه نوع پرنده در اين منطقه لانه‌گزيني و تخمگذاري کرده‌اند. تيره کاکائيان با منقار درشت و تخت و جثه بزرگ و توپر عمدتاً بصورت گروهي به سر برده و دريازي هستند که اغلب در سواحل و جزاير شني توليدمثل مي‌کنند. سد شهيد کاظمي در 35 کيلومتري شهرستان بوکان واقع شده است.

درياچه اروميه از 17 سال گذشته به علت تغييرات اقليمي و بروز پديده خشکسالي دچار کم‌آبي شده و امروز به بحرانيترين وضعيت خود رسيده است.

بروز اين شرايط براي درياچه اروميه که در ميان دو استان آذربايجان شرقي و آذربايجان غربي واقع شده موجب شده تا شمار زيادي از پرندگان مهاجر حاشيه اين درياچه و جزاير آن را ترک کرده و به تالابها و پهنه‌هاي آبي اطراف آن مهاجرت کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي