جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/02/25 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4708

 عراقچي در تشريح مذاكرات با 1+5:
 تصميم سخت را آمريکا بايد بگيرد 

يک عضو تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي کشورمان گفت: توقف تحقيق و توسعه فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران هيچ وقت موضع 1+5 نبوده است و مورد پذيرش هم نخواهد بود.به گزارش ايسنا، سيد عباس عراقچي در پاسخ به ايسنا با اشاره به ديدار آقاي ظريف و خانم اشتون گفت: اين ديدار درباره نحوه شروع مذاکرات براي نگارش متن بود و توافقاتي داشتيم.

وي در پاسخ به اين سوال که گفته مي‌شود اختلافات 13 گانه در مذاکرات براي توافق نهايي وجود دارد اظهار کرد: موضوعات مورد مذاکره‌ ما بيشتر اينهاست و در طول مذاکرات گذشته جلسات متعدد داشتيم. در برخي به هم نزديک و در برخي دورتر هستيم و براي برخي راه‌حل پيشنهاد شده و براي برخي يا گزينه کم است يا هنوز پيدا نشده است. ما از هم‌اكنون نگارش متن را آغاز مي‌کنيم و اين يعني توافق بايد در حين نگارش متن به دست آيد.او درباره مواضع اعضاي گروه 1+5 گفت: اميدواريم 1+5 در مذاکرات با يک صداي واحد وارد شوند و اين چيزي است که همواره از آنها خواسته‌ايم و گرنه توافق را با مشکل مواجه مي‌کند.

معاون ظريف در پاسخ به ايسنا، مبني براين‌که جان کري اعلام کرده است که ايران بايد تصميمات سخت اتخاد کند و از سويي آقاي لاريجاني در اظهارات اخيرشان اعلام کردند که طرف مقابل و آمريکايي‌هاي فکر نکنند ايران براي سرگرمي برنامه هسته‌اي را دنبال کرده است، با تاييد اظهارات رييس مجلس شوراي اسلامي گفت: برنامه هسته‌اي صلح‌آميز ايران "واقعي" و با ابعاد مشخص و براي رفع نيازهاي عيني کشور طراحي شده و پيش خواهد رفت. اگر برخي اين توهم را دارند که مي‌توانند اين امر را به يک برنامه سمبليک تبديل کنند در اشتباه و توهم هستند. ما با اين مساله در سه دور مذاکرات قبلي مقابله کرده‌ايم و خواستيم همواره که به برنامه هسته‌اي ايران با واقع‌بيني نگاه کنند.عراقچي افزود: اگر قرار است کسي تصميم سخت بگيرد اين آمريکايي‌ها هستند که بايد خود را از تصميماتي که بر اساس توهمات است رها کنند. تصميم سختي که آن‌ها بايد بگيرند اين است که در تعامل با کشورهاي ديگر استفاده از ابزارهاي تهديد و تحريم را کنار بگذارند. فکر مي‌کنم همه کشورها در 1+5 به ويژه آمريکا به اين برداشت نزديک شده‌اند کمااين‌که در توافق ژنو هم تصميمات سخت را آمريکايي‌ها گرفتند با پذيرش ادامه غني‌سازي در ايران و کنار گذاشتن سياست غني‌سازي صفر.وي گفت: ما اميدواريم آمريکايي‌ها اين رويکرد را در مذاکرات وين و درباره توافق نهايي داشته باشند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي