جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/02/28 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4710

 وضعيت اينترنت راضي كننده نيست،
  روحاني: بايد دنياي سايبري را به عنوان يک فرصت تلقي کنيم 

رئيس جمهور اظهار کرد: من به عنوان رئيس جمهور از شرايط پهناي باند اينترنت در کشور راضي نيستم و قرار ما با وزارتخانه ارتباطات و فناوري اطلاعات اين است که هرچه سريعتر به نسل سوم و چهارم برسيم و پهناي باند نه تنها براي منازل و تجارتخانه‌ها وسيع‌تر شود، حتي براي موبايل‌هايي که در اختيار مردم است اين امر صورت بگيرد. به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني در چهارمين جشنواره ارتباطات و فناوري اطلاعات با تبريک روز ارتباطات و اطلاعات به خانواده بزرگ اين صنعت گفت: ما همه بايد تلاش کنيم که کشور ان‌شاءالله در زمينه اين صنعت به خودکفايي برسد.

روحاني با بيان اين‌که کلمه ارتباطات در گذشته معمولا در حد ارتباط فرد با اعضاي خانواده، طايفه، قبليه،روستا، شهر و يا ديارش اطلاق مي‌شد گفت: گاهي نيز استثنائا در سفري به مناطق ديگر کشور.

وي با بيان اين‌که در سطح ملي نيز وقتي صحبت از ارتباطات مي‌شد بحث ارتباطات دولت و ملت بود، تصريح کرد: اما امروز اين ارتباطات از سطح منطقه و کشور خارج شده و ما در سطح جهاني شهروندان جديدي به نام کاربران داريم. کاربر در واقع شهروند جامعه جهاني نوين دنياي امروز است.

رئيس جمهور در اين ارتباط افزود: گويي دوران پيام‌هاي يک طرفه به سرآمده و کم کم به نقطه‌اي مي‌رسيم که جايي براي استبداد پيام نباشد و ديگر دوران رساندن پيام از طريق بلندگوهاي يک طرفه، منبرهاي يک طرفه، تريبون‌هاي يک طرفه و سنتي به سرآمده است. امروز هر پيامي که در دنيا بازتاب وسيع‌تري داشته باشد پيام قوي‌تر و تاثيرگذار‌تر است.

وي با تاکيد بر اين‌که ما نبايد دنياي سايبري را به عنوان دنيايي بدانيم که به خاطر اضطرار و ناچاري وارد اين دنيا شده‌ايم گفت: ما بايد دنياي سايبري را به عنوان يک فرصت ببنيم و تلقي کنيم.

رئيس جمهور گفت: امروز اين همه ما جوان، دختران و پسران تحصيلکرده و دانشگاه ديده داريم. دختران و پسراني که علاقمند به کشورند و فضاي بزرگي در اختيار آنهاست تا بتوانند از هويت ايراني و اسلامي دفاع کنند. چرا اين همه در تزلزل هستيم؟ چرا به جوانان خود اعتماد نمي‌کنيم؟ در يک زماني فکر مي‌کرديم اگر ويدئو وارد کشور شود ايمان جوانان‌مان پر مي‌زند. سال‌هاي اول انقلاب دغدغه ما اين بود که مبادا يک دستگاه ويدئو وارد کشور شود؛ چرا که اگر وارد شود و با سيمي به تلويزيون وصل شود ديگر چگونه ايمان را نگه داريم و هويت را حفظ کنيم.

وي اضافه کرد: ديديم که ويدئو آمد و فراگير شد و در ايمان جوانان ما نه تنها اثري نداشت، بلکه حضور جوانانمان در مساجد، محافل، دعا و توسل و حتي در مظاهر انقلابي و راهپيمايي‌هاي انقلابي بيشتر شد، به جبهه رفتند و از کشور دفاع کردند و افتخار آفرين بودند.

روحاني اظهار کرد: بعدها قصه ديگري شروع شد، اينکه با ماهواره چه کنيم اگر خدايي نکرده تلويزيوني بتواند با يک ديش مخفي يا آشکار شبکه ديگري را بگيرد و جوانان آن شبکه را بببيند چگونه ايرانيت و اسلاميت مي‌ماند ديديدم که ماهواره آمد و مبارزه در پشت‌بام و بالکن تاثيرگذار نبود و نه ايمان مردم پر زد و رفت و نه هويت مردم از دست رفت.

رئيس جمهور افزود: امروز ظاهرا قصه ديگر برپا شده است و آن اينکه با اينترنت جوانان کاربر، ايميل، موبايل و نسل سوم و چهارمش چه کنيم.وي ادامه داد: من به همه دوستان عرض مي‌کنم به جوانانمان اعتماد کنيم، به نسل جوانمان اعتماد کنيم. جوانان ما داراي فطرت‌هاي پاکي هستند ايرانشان را تمام وجود دوست دارند. به اسلام و خاندان ائمه اطهار عشق مي‌ورزند و فطرت‌شان پاک است حالا در گوشه‌اي، روزي روزگاري، ساعت يا ماهي خطا شود مي‌توان آن را برگرداند و قابل بازگشت است چرا که انسان توبه کننده و خداوند نيز بخشنده و رحيم است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي