جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/02/28 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4710

 پيشرفت محسوسي صورت نگرفت؛
 عراقچي: اختلاف‌نظرهاي گسترده اجازه شروع نگارش توافق را نداد 

مذاکره‌ کننده ارشد هسته‌اي ايران گفت: خرداد‌ماه مذاکرات ايران و 1+5 از سر گرفته مي‌شود و دو دور مذاکره خواهيم داشت.

مذاکرات جدي بود اما پيشرفت محسوسي صورت نگرفت

به گزارش ايسنا، عباس عراقچي، معاون وزير خارجه ايران عصر جمعه در جمع خبرنگاران ايراني در وين گفت که در اين دور از مذاکرات که مذاکراتي جدي براي نگارش متن بود، پيشرفت محسوسي صورت نگرفت.

هنوز شش ماه ديگر فرصت داريم

اين عضو تيم مذاکره‌ کننده ايران با اشاره به پايان گام اوليه توافق ژنو در 30 تيرماه اظهار کرد: اگر تا آن تاريخ به نتيجه نرسيم فکر مي‌کنيم که به چه شکل جلو رويم و اگر به نتيجه نرسيم هنوز شش ماه ديگر فرصت داريم و مي‌توان آن را تمديد کرد. اميدواريم تا قبل از آن زمان، توافق نهايي صورت گيرد، البته به شرط اين‌که تامين کننده خواسته‌هاي ما و حقوق ملت ايران باشد.

او وجود اختلافات 13 گانه در مذاکرات را رد و تاکيد کرد که اختلافات را اگر بشمريم خيلي بيش‌تر است و اصل مذاکره براي رفع اختلاف‌هاست. در اين جلسه پيشرفت خاصي نداشتيم اما روند رو به جلو است.

عراقچي درباره برخي اخبار که مدعي بودند غرب به دنبال گفت‌وگو درباره مسايل موشکي ايران در مذاکرات هسته‌اي است تاکيد کرد که به هيچ وجه اين موضوع قابل بحث در مذاکرات نيست.

معاون وزير خارجه درباره ديدارش با وندي شرمن، معاون وزير خارجه آمريکا گفت: بسته به نياز با طرف‌هاي مختلف ملاقات دو جانبه داريم و با طرف آمريکايي با توجه به تحريم‌هايي که آمريکايي‌ها وضع کردند بحث‌ها کمي طولاني‌تر است. يا وقتي سه جانبه مي‌شود يک طرف نشست آمريکايي‌ها هستند و گرنه علت ديگري ندارد.

وي از رسانه‌ها خواست از گمانه‌زني و توجه به اخبار درباره تعداد اختلاف‌نظرها و کيفيت آن‌ها اجتناب کنند.

اگر در تاريخ معين به توافق نرسيم فاجعه‌اي رخ نداده است

مذاکره کننده ارشد هسته‌اي ايران اظهار کرد : فشار خاصي براي اين‌که مذاکرات به هر قيمت تا پايان تيرماه انجام شود و به توافق برسيم وجود ندارد و اگر به توافق نرسيم فاجعه‌اي رخ نداده است؛ در عين حال که اين زمان براي شش ماه قابل تمديد است. البته همه معتقدند اگر توافق در شش ماه اول به نتيجه برسد بهتر است چون ممکن است در اروپا و آمريکا تحولاتي رخ دهد.

معاون ظريف درباره ادامه مذاکرات کارشناسي بين ايران و 1+5 پس از مذاکرات "وين 4" گفت: ما مذاکرات را در همه سطوح کارشناسي و مديران سياسي و وزيران خارجه (اشتون و ظريف) ادامه مي‌دهيم و برنامه‌ريزي‌هايي هم براي اين مساله شده است.عراقچي تاکيد کرد که موضوع اوکراين بر مذاکرات تاثير نداشته و روسيه هم تلاش دارد اين امر تاثيرگذار بر مذاکرات هسته‌اي نباشد.

او در پاسخ به اين پرسش که گفته مي‌شود تيم مذاکراتي 1+5 از اراده کافي برخوردار نبوده است گفت: هر گاه نياز باشد که با پايتخت‌ها صحبت کنند هر دو طرف اين کار را مي‌کنند؛ درعين حال اين‌که ايجاب مي‌کند شش کشور با يکديگر هماهنگ باشد کمي در روند مذاکرات تعلل ايجاد مي‌کند.

وي يادآور شد که براي خردادماه يک دور مذاکره بين ايران و 1+5 قطعي شده است و براي برگزاري دومين دور در خرداد‌ماه در حال رايزني هستيم در عين حال براي خردادماه دو دور مذاکره تنظيم شده است.

مذاکره کننده ارشد ايران با 1+5 درباره مواضع طرف مقابل در مذاکرات سه روز گذشته گفت: ما در موقعيتي نيستيم که قضاوتي درباره مواضع طرف مقابل داشته باشيم مهم اين است که آن‌ها با جديت در صحنه مذاکره‌ هستند.

او درباره تمديد احتمالي مذاکرات براي يک دوره شش ماه ديگر در صورت نياز گفت: اين‌که شش ماه دوم چگونه تمديد شود احتمالا نياز به مذاکرات جداگانه دارد اما هنوز وارد اين بحث نشديم اگر به تيرماه نزديک شويم و احساس کنيم که توافق تا 30 تير به دست نمي‌آيد درباره آن گفت‌وگو مي‌ کنيم.

معاون وزير خارجه در پاسخ به پرسش ايسنا مبني بر اين که به نظر مي‌آيد دو طرف حتي درباره چارچوب،‌ عنوان و چشم‌انداز توافق جامع تفاهم نداشتند؟ اظهار کرد: درباره چارچوب و چشم‌انداز کلي و اصول توافق در برنامه اقدام مشترک تفاهم شده است و مذاکرات بر همان اساس خواهد بود اما موضوعاتي الان در حال مذاکره‌ است که در سه مذاکره اول درباره آن‌ها به صورت کلي بحث کرديم و با ديدگاه‌هاي يکديگر آشنا شديم و قرار بود در اين مذاکرات از کليات خارج و وارد جزييات شويم و شروع به نوشتن متن توافق کنيم که مي‌توانم بگويم اين هدف چندان موفق نشد.

اختلاف‌نظرها بعضا آن‌قدر گسترده بود که اجازه شروع نگارش متن را به ما نداد

وي ادامه داد: بحث‌هاي ما کماکان ادامه داشت و اختلاف‌نظرها بعضا آن‌قدر گسترده بود که اجازه شروع نگارش متن را به ما نداد. اميدواريم در نشست بعدي اين امکان براي ما فراهم شود اما تا زماني که در هر موضوعي به ديدگاه واحد نرسيم امکان نگارش متن وجود نخواهد داشت.

اين عضو تيم مذاکره کننده هسته‌اي ايران در پاسخ به اين پرسش که چرا از شدت اختلاف‌نظرها با وجود سه دور مذاکرات قبلي براي رسيدن به درک مشترک کاسته نشده است؟ گفت: درباره همه موضوعات بحث شده بود و براي برخي به راه‌حل نزديک شده‌ بوديم و براي برخي خير. از اين نشست بناي ما اين بود که در موضوعاتي که به راه‌حل نزديک شده‌ بوديم شروع به نگارش کنيم اما اين اتفاق نيفتاد و امر مهمي هم نيست.

نشست "وين 4" يک مذاکره‌ واقعي بود

او اظهار کرد: نشست "وين 4" با نشست‌هاي قبلي متفاوت بود و يک مذاکره‌ واقعي بود در حالي که جلسات قبل صرفا تبادل نظر بود.عراقچي تاکيد کرد که روند مذاکرات سه روز گذشته سازنده و خوب است اما به نتيجه مشخصي نرسيده است و مذاکرات ادامه پيدا خواهد کرد. پيشرفت نداشتن به اين معني نيست که شکست خورده است ما هنوز موفق نشديم تا مسايل را روي کاغذ بياوريم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي