جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/02/28 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4710

 خبر 

 توسط رئيس جمهور؛

جايزه علامه طباطبايي امروز به اساتيد برجسته اعطا مي‌شود

مراسم اعطاي سومين دوره جايزه علامه طباطبايي ويژه اساتيد برجسته و دومين دوره جايزه شهيد آويني ويژه هنرمندان برجسته بنياد ملي نخبگان امروز با حضور رئيس جمهور برگزار مي‌شود.به گزارش آفرينش دكتر سيد حسن حسيني معاون فرهنگي و امور نخبگان بنياد ملي نخبگان با اعلام اين مطلب گفت:‌ مراسم اعطاي سومين دوره جايزه علامه طباطبايي به 19 نفر از استادان برجسته كشور و دومين دوره جايزه شهيد آويني به 9 نفر از هنرمندان برجسته امروز يكشنبه بيست و هشتم ارديبهشت ماه سال جاري با حضور رئيس جمهور برگزار مي‌شود.

حسيني افزود: اين دو جايزه سالانه به نخبگان علمي و هنري كشور تعلق مي‌گيرد كه در مراكز آموزشي و تحقيقاتي (به ويژه تحقيقات كاربردي)، از سرآمدي و برجستگي خاصي برخوردار باشند.دبير شوراي نخبگان بنياد ملي نخبگان خاطرنشان كرد: اين جايزه صرفا يك هديه شخصي نيست بلكه در جهت توسعه امر تحقيق و پژوهش و بكارگيري محققان و دانش‌آموختگان جوان و تعامل و تبادل بين آنها صورت مي‌گيرد.

رئيس مرکز اطلاعات و مدارک علمي پژوهشگاه علوم و فناوري:

بالا‌ترين آمار ثبت ‌پايان‌نامه در سال 92 به رشته شيمي اختصاص يافت

از ابتداي سال 92 تا پايان آن، 47 هزار و 251 پايان‌نامه و 44 هزار و 662 پروپوزال، در پايگاه ثبت اطلاعات پايان‌نامه‌ها و رساله‌هاي تحصيلات تکميلي کشور در وب‌سايت پژوهشگاه علوم و فناوري اطلاعات ايران به ثبت رسيده است.درودي رييس مرکز اطلاعات و مدارک علمي پژوهشگاه علوم و فناوري اطلاعات در گفتگو با خبرنگار دانشگاهي باشگاه خبرنگاران گفت: در سال 92، روزانه به طور متوسط 404 ثبت‌نام در پايگاه ثبت پايان‌نامه‌ها و رساله‌هاي تحصيلات تکميلي انجام شده و در مجموع 147 هزار و 525 ثبت‌نام صورت پذيرفته است.

وي افزود: در اين ميان، بيش از 92 درصد پايان‌نامه‌هاي ثبت شده مربوط به مقطع کار‌شناسي ارشد بوده به طوري که 34 هزار و 851 پايان نامه در مقطع مقطع کار‌شناسي ارشد و دو هزار 806 پايان‌نامه در مقطع دکترا به ثبت رسيده است؛ همچنين 11 هزار و 733 پروپوزال ثبت شده در مقطع کار‌شناسي ارشد و 2هزار و 146پروپوزال در مقطع دکترا بوده است.

درودي تصريح کرد: به طور ميانگين روزانه بيش از 129 پايان نامه و 122پروپوزال در پايگاه ثبت اطلاعات پايان‌نامه‌ها و رساله‌هاي تحصيلات تکميلي کشور به ثبت مي‌رسد. وي تصريح کرد: بيشترين پايان‌نامه ثبت شده در سال 92 مربوط به رشته شيمي با هزار و 321 پايان‌نامه بوده و پس از آن پايان‌نامه‌هاي رشته‌هاي فيزيک، مديريت، رياضي و حقوق بيشترين ثبت پايان‌نامه را به خود اختصاص داده‌اند.

درودي خاطرنشان کرد: از بهمن ماه سال 1387 کار ثبت پايان‌نامه در پايگاه ثبت پايان‌نامه‌ها و رساله‌هاي تحصيلات تکميلي آغاز شده و از آن زمان تاکنون بيش از 151هزار و 367 پايان‌نامه در اين پايگاه به ثبت رسيده است.

جزئيات تعيين رئيس دانشگاه صنعتي شريف

رئيس سابق دانشگاه صنعتي شريف و عضوکميته تعيين رئيس دانشگاه تازه ترين جزئيات تعيين رئيس جديد اين دانشگاه را اعلام کرد و گفت: بسياري از استادان شريف هيچ تمايلي براي رياست ندارند.سعيد سهراب پور در گفتگو با خبرنگار مهر، اضافه کرد: شوراي دانشگاه صنعتي شريف اقدام به تشکيل کميته‌اي براي انتخاب رئيس جديد دانشگاه صنعتي شريف کرد. اين کميته داراي 5 عضو اصلي و 2 عضو علي‌البدل است.وي ادامه داد: دانشگاه صنعتي شريف هم اکنون 450 استاد دارد و براي نشست بر کرسي رياست دانشگاه صنعتي شريف لازم است گزينه‌هاي مدنظر استاد تمام و 10 سال سابقه کار در دانشگاه را داشته باشند، علاوه بر اين رياست يا معاونت دانشکده بايد در کارنامه‌شان باشد.

رئيس سابق دانشگاه صنعتي شريف با بيان اينکه از بين اين استادان در نهايت 117 نفر به کميته معرفي شده‌اند، اظهار داشت: هر هفته جلساتي برگزار مي‌شود تا از بين اين 117 نفر، در نهايت 6 نفر انتخاب شوند.به گفته سهراب‌پور، عده‌اي تصور مي‌کنند که اين استادان تشنه دريافت حکم رياست هستند اما اينطور نيست و بسياري از اين استادان هيچ تمايلي براي رياست دانشگاه صنعتي شريف را ندارند.

وي ادامه داد: کار انتخاب گزينه ها تا اواسط خردادماه ادامه دارد، در نهايت 6 نفر از کميته مذکور انتخاب و به شوراي دانشگاه معرفي مي‌شوند. شورا نيز از ميان اين 6 نفر 3 نفر را به عنوان گزينه نهايي به وزارت علوم معرفي مي‌کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي