جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/02/28 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4710

 يک قلاده ديگر پلنگ در ارتفاعات منطقه شکارممنوع کاوه‌ده ديده شد 

 فيروزکوه - خبرنگارآفرينش

رييس اداره حفظ محيط زيست شهرستان فيروزکوه از مشاهده يک قلاده پلنگ ديگر ايراني در ارتفاعات منطقه شکارممنوع کاوه‌ده خبر داد. رضا کرمي در گفت وگو با آفرينش اظهارکرد: محيط بانان اين نهاد به هنگام گشت‌زني در منطقه شکار ممنوع کاوه‌ده، يک قلاده پلنگ ايراني را در ارتفاعات اين منطقه مشاهده کردند.

وي گفت: پلنگ ايراني از گونه‌هاي کمياب حيات وحش ايران است که به دليل کم شدن منبع غذايي آن و شکار شدن توسط سوداگران طبيعت در حال انقراض است. کرمي افزود: مشاهده پلنگ در طول روز بسيار سخت است، اما با توجه به همکاريهاي خوب مردم بخصوص در اطلاع‌رساني حضور شکارچيان غيرمجاز و تلاش بي‌وقفه و شبانه‌روزي محيط بانان، اين مهم ميسر شد.

وي گراز، قوچ، ميش، کل و بز را عمده غذاي اين حيوان کمياب معرفي کرد و ادامه داد: برغم وسيع بودن قلمرو پلنگ، در سنوات گذشته نيز اين حيوان در مناطق مختلف از سوي مردم و محيط بانان مشاهده شده است.

اين مقام مسؤول با اشاره به وجود چشمه‌سارها، انواع گياهان دارويي، دوري منطقه از پايتخت و تنوع طبيعي و حيات وحش منطقه، خاطرنشان کرد: منطقه شکارممنوع کاوه ده قابليت ارتقاء به منطقه حفاظت شده را دارا است که در اين صورت، اعتبار و در نتيجه حفاظت از حيات وحش آن را افزايش مي‌دهد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي