جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/02/28 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4710

 نگاه 

 درانتظار پايان طلسم 40 ساله المپيک!

محمد قاسمي

38 سال پيش وقتي که داورسوت پايان بازي ايران و شوروي سابق را به صدا درآورد؛ شاگردان حشمت مهاجراني با شکست 2 بر يک زمين را ترک کردند و از آن موقع تاکنون 9 دوره است که ديگر فوتباليستي ازايران درمراسم افتتاحيه المپيک براي تماشاگران دست تکان نمي‌دهد. فوتبال ايران البته يکبار ديگر مجوزحضوردرالمپيک1980 را کسب کرد اما دراين المپيک کارواني ازورزش ايران عازم مسابقات نشد.حالا در فاصله بيش از 2 سال مانده به المپيک ريودوژانيروي برزيل، نلووينگاداي پرتغالي مدتي است که رسما کارش را با تيم فوتبال اميد ايران آغاز کرده تا شايد طلسم را بشکند و فوتبال ما دوباره رنگ المپيک را ببيند.دردنيايي که برنامه‌ريزي حرف اول را مي‌زند و بسياري ازکشورها براي فوتبالشان چشم‌انداز بلند مدت تعيين مي‌کنند؛ شروع کردن در اين زمان چندان زود نيست اما براي فوتبالي که هميشه در دقيقه نود دنبال گرفتن مجوز ورود به المپيک بوده؛ شروع کردن در اين زمان خيلي هم دير نيست و براي کساني که درآن شرايط، فانوس به دست دنبال راه صعود مي‌گشتند روزنه اي است که به آن اميد دارند. کسي هدايت تيم اميد ايران را به عهده گرفته که سابقه همکاري با تيم جوانان پرتغال را دارد.

تيمي که کي‌روش آن را هدايت مي‌کرد و دوقهرماني هم به دست آورد. او همچنين تجربه هدايت تيم اميد مصررا در کارنامه دارد. از طرف ديگر به واسطه سرمربيگري در پرسپوليس با فوتبال ايران آشنا است. اينها شايد اميدها را بيشتر کند اما به معني موفقيت حتمي نيست. در گذشته هم مربيان ايراني و خارجي با سابقه‌هاي مختلفي هدايت اين تيم را به عهده گرفتند اما پايان داستان همه يکسان بود.تيمي که حالا مدتي است با حضور27 بازيکن اولين اردوي خود را برگزار مي‌کند؛ تا شروع بازي‌هاي آسيايي اينچئون کره‌جنوبي که در شهريور برگزار مي‌شود، چهارماه فرصت دارد. بازي‌هايي که وينگادا آن را "گام بلندي به سوي المپيک 2016" مي‌داند. بر اساس قانون تيم‌هايي که در اين بازي‌ها شرکت مي‌کنند مي‌توانند درکنار بازيکنان زير23 سال خود ازسه بازيکن بزرگسال هم بهره ببرند اما معمولا کشورهايي که براي صعود به المپيک و حضور قدرتمند در اين رقابت برنامه دارند، نه تنها ازاين امتياز استفاده نمي‌کنند بلکه ازبازيکناني بهره مي‌برند که تا زمان المپيک سن آنها بالاي 23 نخواهد رفت. کاري که ما در دوره‌هاي مختلف انجام نداديم و هميشه تلاش‌ کرديم تا با قدرت هرچه بيشتروبا استفاده از تمام امتيازات موجود، قدرتمندترين تيم را به اين بازي‌ها اعزام کنيم. ريسکي که هميشه جواب نداده و گاهي حتي نتوانستيم بين سه تيم برترجايي داشته باشيم.اين باراما فدراسيون فوتبال ايران برخلاف سنت به فکر هدف اصلي، يعني المپيک است. از همين رو قرار است از بازيکنان بزرگسال استفاده نشود. اين تغيير رويه شرط لازم براي سفر به "ريو" است اما کافي نيست. تيم اميد براي آماده‌سازي نياز به بازي‌هاي تدارکاتي دارد.

وينگادا در حالي بايد تيمش را آماده کند که دغدغه‌هاي ديگري را هم پيش‌رو دارد. برخي از بازيکنان تيم اميد در تيم ملي بزرگسالان حضور دارند. تيمي که براي جبران زمان از دست رفته، فشرده تمرين مي‌کند تا براي جام جهاني برزيل آماده شود. اين پايان دغدغه‌هاي وينگادا نيست. ممکن است برخي از بازيکنان در تيم‌هاي ليگ برتري وحتي درترکيب نمايندگان ايران درليگ قهرمانان آسيا حضور داشته باشند. ازهمين‌رو سختي کار براي اين مرد پرتغالي بيشتر مي‌شود چرا که تجربه نشان داده تعامل ميان باشگاه و تيم ملي هميشه سخت بوده است.کار اصلي تيم فوتبال اميد پس از بازي‌هاي آسيايي اينچئون آغاز مي‌شود. يعني درست از همانجايي که هميشه يا درباد موفقيتش خوابيديم و يا ناکام مانديم. درهر دو صورت نتيجه چيزي جز فراموش شدن تيم اميد تا روزهاي نزديک به بازي‌هاي مرحله انتخابي المپيک نبود. اتفاق مشترک اين بود که هميشه در روزهاي نزديک به شروع مسابقات انتخابي المپيک دست به کار مي‌شديم و سعي مي‌کرديم با " غيرت ايراني"، " کمک و حمايت رسانه‌ها" و هرچيزي غير ازبرنامه‌ريزي راهي به سمت المپيک پيدا کنيم. قرارداد وينگادا يک ساله است و بايد به فکرروزهاي پس ازاينچئون هم بود. به فکر اينکه درصورت راضي‌کننده بودن عملکرد مرد پرتغالي چگونه با او ادامه بدهيم و يا اگر انتظارات برآورده نشد چه تصميمي بگيريم. اينچئون ميداني آزمايش وينگادا خواهد بود وعملکرد تيمش هم سنگ محک. هر چند به نظر مي‌رسد اين سنگ محک عنواني که تيم اميد کسب مي‌کند نبايد باشد، چرا که مهمتر ازرتبه، روند روبه رشدي است که بايد تيم اميد ايران به نمايش بگذارد تا به قول خود وينگادا تيم ايران به سطحي که همه انتظار دارند برسد.

شايد بعد از گذشت نزديک به 40 سال، تنها حضوردرالمپيک هم براي ما يک موفقيت باشد. بايد ديد که وينگادا مي‌تواند "درِ اين حصار جادويي" را بشکند و "ريو" جايي باشد تا علاوه بر اينکه مي‌بينيم کريس رونالدوهاي آينده چگونه الفباي فوتبال را مرور مي‌کنند؛ شاهد حضور نماينده کشورمان هم باشيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي