جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/03/11 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4721

 خبرها از عالم علم 

 تعيين دقيق جنسيت در مراحل اوليه تشکيل جنين با زيست‌حسگر ابداعي محققان ايراني

محققان دانشگاه يزد موفق به ساخت زيست‌حسگري با گزينش‌پذيري و دقت بالا شده‌اند که قادر است در زماني کوتاه به تعيين جنسيت جنين کمک کند.

به گزارش ايسنا محققان در اين پژوهش روشي ارائه کرده‌اند که در غلظت بسيار پايين DNA (حتي در حد پيکو مولار) و در مراحل اوليه تشکيل جنين قادر به تعيين جنسيت باشند.

نوشين رجب‌زاده، دانشجوي دکتري شيمي از دانشگاه يزد و محقق طرح با بيان اين که اين حسگر هزينه‌ي ساخت پاييني دارد، اظهار کرد: حسگر طراحي شده با دقتي بالا قادر به تشخيص سريع DNA آميلوژنين جهت تعيين جنسيت جنين است. در ساخت اين حسگر از نانو ذره‌ي طلا استفاده شده است. اين حسگر که گزينش‌پذيري بالايي دارد، لزوم استفاده از روش زمان بر PCR را برطرف خواهد کرد. به کمک نتايج اين طرح، امکان طراحي زيست‌حسگرهايي کوچک، ارزان و دست‌ساز براي تشخيص سريع انواع بيماري‌ها فراهم مي‌شود. به گفته وي، در اين تحقيق براي تهيه نانو ذره‌ي طلا، از روش الکتروشيميايي بهره گرفته شده است. روش الکترو شيميايي به دلايلي نظير سادگي روش نسبت به روش شيميايي، سرعت بالا در تهيه‌ي نانوذره، عدم آلوده شدن نانوذره به مواد شيميايي، قابليت کنترل اندازه‌ي نانوذره تنها با کنترل جريان و پتانسيل اعمال شده، انتخاب شده است.

رجب‌زاده در ادامه افزود: با توجه به نسبت سطح به حجم بالاي نانوذره‌ي به کار رفته، جذب سطحي آن بالاست و در نتيجه، مولکول‌هاي زيستي زيادي بر روي آن قرار خواهند گرفت. اين ويژگي، موجب ساخت حسگرهايي با ميزان تشخيص پايين و گزينش‌پذيري بالا مي‌شود. از طرفي استفاده‌ي همزمان از نانوذرات طلا و نقاط کوانتومي، علاوه‌بر ساخت حسگر، قابل کاربرد در ساخت نانو ليزرها و ماسک‌هاي تنفسي و همچنين بهبود عملکرد آشکارسازهاي نوري خواهد بود. محقق طرح تصريح کرد: براي ساخت اين حسگر ابتدا الکترود خمير کربن تهيه شد. سپس با کمک روش ولتامتري چرخه‌اي، سطح الکترود با نانوذرات طلا پوشش داده شد.

در ادامه تلاش شد تا رشته‌ي DNA به نانو ذرات متصل شوند. براي اين کار محلولي از DNA تيولدار شده با غلظت بهينه تهيه شد و پس از آن الکترود براي مدت مشخصي درون محلول قرار گرفت. البته براي سادگي کار و عدم استفاده از روش وقت‌گير PCR، توليد رشته‌ي DNA در محلول با کمک آنزيم خاصي انجام گرفت.

رجب‌زاده خاطرنشان کرد: در راستاي دستيابي به شرايط بهينه‌ي تهيه‌ي زيست‌حسگر مدنظر، ابتدا نسبت بهينه گرافيت به پارافين، براي ساخت الکترود خمير کربن به عنوان بستر کار تعيين شد. سپس مناسب‌ترين نانوذره طلا براي اتصال رشته‌هاي DNA، با تغيير غلظت محلول نمک طلا و تعداد سيکل و جريان و همچنين پتانسيل لازم براي تهيه الکتروشيميايي نانوذره، به دست آمد. همچنين زمان لازم براي اتصال DNA به نانوذره و مؤثرترين روش هيبريداسيون، مورد بررسي قرار گرفت. با بهينه‌سازي تمام اين شرايط، زيست حسگري طراحي شد تا علاوه بر حساسيت بالا، تعيين جنسيت را به طور کاملاً اختصاصي انجام دهد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي