جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/03/28 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4734

 خبرها از عالم علم 

 ارکستر بدن راز سلامتي را فاش مي کند

محققان دانشگاه کورنل نيويورک موفق به ساخت دستگاهي شده اند که از طريق صداي بدن، سلامتي را کنترل مي کند.

به گزارش ايرنا و به نقل از ساينس، اين دستگاه BodyBeat نام دارد و مجهز به يک ميکروفون حساس است که به ناحيه گردن متصل مي شود و تمام ارتعاشات پوست و استخون ها را از طريق فناوري بي سيم به يک تلفن هوشمند منعکس مي کند.

لازمست که تلفن هوشمند داراي سيستم عامل آندرويد باشد. اطلاعات به دست آمده توسط ميکروفون، با استفاده از يک برنامه کامپيوتري نصب شده روي تلفن همراه، تجزيه و تحليل مي شود و اطلاعات ارزشمندي در مورد سلامت فرد حاصل مي شود.

با استفاده از اين فناوري مي توان سلامت دستگاه تنفسي کاربر را نيز از طريق نحوه تنفس بررسي کرد؛ همچنين با استفاده از حسگر GPS گوشي مي توان زمان شروع سرفه در کاربر و مکان دقيق آن را براي کنترل انواع آلرژي پيگيري کرد. صداي جويدن غذا، تنفس و ضربان قلب سه فاکتور حياتي تشخيص بيماري توسط اين سيستم هستند.

مدير اين پروژه تحقيقاتي گفته که تيم او در تلاش است که اندازه اين ميکروفون را به حداقل کاهش دهد تا استفاده از آن ساده باشد؛ همچنين اميدوار است که دستگاه BodyBeat با Google Glass ترکيب شود و بر رژيم غذايي نظارت داشته باشد؛ يعني با استفاده از BodyBeat زمان غذا خوردن ثبت شود و همزمان تصويري از غذا گرفته و ثبت شود تا آناليز آن با دقت بيشتري انجام شود. صداي معده نيز اطلاعات ارزشمندي را در زمينه نحوه هضم غذا و واکنش نسبت به غذاهاي مختلف در اختيار پزشک قرار مي دهد.

تشخيص احساسات از پشت ديوارهاي سنگي

در دستاوردي که مي‌تواند رقيب بزرگي براي دستبندهاي هوشمند باشد، محققان موسسه فناوري ماساچوست از يک سيستم بي‌سيم رونمايي کرده‌اند که مي‌تواند بر علائم حياتي افراد از يک اتاق ديگر و از ميان ديوارهاي سنگي نظارت کند.به گزارش ايران (ايسنا)، فناوري WiZ با انتقال يک سيگنال بي‌سيم کم قدرت کار کرده و از بازتابهاي آنها با دقت 99 درصد براي پيگيري انسانهاي در حال حرکت استفاده مي‌کند. اين کار حتي از پشت در اتاقها يا پشت ديوار نيز قابل اجراست.

اين پژوهش در مرکز بي‌سيم موسسه فناوري ماساچوست در آزمايشگاه هوش مصنوعي و علوم رايانه انجام شد.هنگامي که سيگنال به سمت ديوار ارسال مي‌شود، بخشي از آن از ميان ديوار عبور کرده و به فرد در سوي ديگر ديوار بازتاب مي‌شود.فناوري مذکوري بقدري دقيق است که مي‌تواند کوچکترين تغييرات در قفسه سينه فرد را در زمان تنفس وي اندازه‌گيري کرده و خوانشي با دقت 99 درصد از ضربان قلبش را ارائه کند.

اين کار براي مثال مي‌تواند ضربان قلب و تنفس يک نوزاد را از راه دور بررسي کرده يا از راه دور بر فرد مسني که تنها در خانه زندگي مي‌کند، نظارت داشته باشد.همچنين از اين روش مي‌توان در زمينه‌هاي ديگر از شناسايي ژستها و کنترل اجسام هوشمند در يک اتاق گرفته تا حتي شناسايي احساسات استفاده کرد.اين محققان همچنين قابليت اين دستگاه را براي پيگيري حرکات تا چهار انسان توسعه داده‌اند. اين دستاورد مي‌تواند براي عملياتهاي جستجو و نجات که در آن امدادگران به دنبال نجات بازماندگان درون يک ساختمان در حال آتش‌سوزي هستند، کارا باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي