جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/04/01 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4737

 روحاني:
 مردم از قوه قضاييه عدالت و سلامت مي خواهند 

رييس جمهوري با تاکيد بر اين که قوه قضاييه، قوه مستقلي است و قضات آن با استقلال به داوري مي نشينند، گفت: هيچ مقام و صاحب نفوذي نمي تواند و نبايد در داوري عادلانه تاثير بگذارد.به گزارش ايرنا، حجت الاسلام و المسلمين «حسن روحاني» در همايش هفته قوه قضاييه با گرامي داشت ياد و خاطره شهيد آيت الله بهشتي و با درود به روان پاک معمار قوه قضاييه و همرزمان و يارانش اظهار داشت: بي ترديد شهيد بهشتي نمونه بارز و روشن، از يک مديريت پخته و آگاه، توام با سعه صدر، صبر و استقامت بود.

دولت کمک به قوه قضاييه را وظيفه خود مي داند

رييس جمهوري ادامه داد: دولت وظيفه خود مي داند به قوه قضاييه که مسووليت بسيار سخت و سنگيني را بر دوش دارد، کمک کند.روحاني با تاکيد بر اين که قوه قضاييه قوه اي مستقل است، گفت: هيچکس نمي تواند در برابر اجراي عدالت و احقاق حقوق به دادگستري کشور و قوه قضاييه احترام نگذارد.

وي تصريح کرد: همه کشور از بالاترين مقام که رهبر معظم انقلاب تا مردم در برابر قانون يکسان هستند و قاضي مي تواند نسبت به هر مقامي که داراي هر مسووليتي است در چارچوب قانون اگر تخلفي يا شاکي وجود داشته باشد، رسيدگي کند.رييس دولت تدبير و اميد ادامه داد: اما در عين حال سه قوه و همه مسوولان کشور وظايف و رسالت هاي مشترکي نيز دارند، درست است سه قوه از يکديگر مستقل هستند، اما براي دستيابي به اهداف و کمک به نظام همه در کنار هم هستند و بايد دست به دست هم دهند. رييس جمهوري همچنين گفت: دولت، مجلس و قوه قضاييه و دو رييس مجلس و قوه قضاييه امروز در کنار دولت و قوه مجريه به فکر مطالبات مردم، توسعه کشور و اجراي سياست هاي کلي ابلاغي رهبر معظم انقلاب و قانون کشور هستند.

قوه قضاييه نمي تواند جناحي باشد

رييس جمهوري با تاکيد بر فراجناحي بودن قوه قضاييه اظهار داشت: ما دولت جناحي و فراجناحي داريم؛ دولت مي تواند جناحي يا فراجناحي باشد ؛ مجلس هم گاهي مي تواند جناحي يا فراجناحي باشد اما تنها جايي که نمي تواند جناحي باشد و بايد فراجناحي باشد، قوه قضاييه است.

روحاني تاکيد کرد: آنچه مردم از قوه قضاييه ما مي خواهند، عدالت به معناي واقعي کلمه و سلامت است و به گونه اي اين سلامت توضيح داده شود که مردم احساس سلامت هم داشته باشند.وي يادآور شد: قوه قضاييه خوب و کارآمد مي تواند ما را به توسعه برساند؛ قوه قضاييه توانمند مي تواند ما را در مبارزه با فساد ياري کند و بار مسووليت مبارزه با فساد را بر دوش بگيرد.

هيچ گروه فشاري حق ندارد به دادگاه و قاضي فشار وارد کند

رييس جمهوري همچنين تاکيد کرد: مبنا و احساس دولت و ملت ايران اين است که در کشور يک قوه قضاييه بيشتر نداريم؛ ما يک قوه قضاييه نداريم که در کاخ دادگستري و قوه قضاييه ديگر در خيابان باشد.روحاني اظهار داشت: هيچ کس نمي تواند به قاضي فشار وارد کند؛ هيچ گروه فشاري حق ندارد به دادگاه هاي ما يا به يک قاضي نشسته يا ايستاده و حتي کادر اداري فشار وارد کند.

وي افزود: اينجا قوه قضاييه مستقل است؛ اينجا قوه قضاييه بر مبناي سيره پيامبر اکرم اسلام (ص) و اميرالمومنين (ع) است؛ احزاب ، گروه ها و جناح ها حق دارند سخن بگويند و نقد کنند اما نمي توانند حکم صادر کنند.

رييس دولت يازدهم تصريح کرد: هر کس در هر گوشه اي نشسته است و فکر مي کند که صاحب نفوذ است و مي تواند حکم صادر کند، حکم قضايي فقط يک جا صادر مي شود و آن در دادگستري است؛ در دادگاه عادلانه و صالحه است، به غير از موردي که دادگاه صالحه طرف را مجرم مي داند اصل برائت همه جا جاري است.

روحاني افزود: چطور مي شود در برخي موارد، اصل برائت تضعيف مي شود و بيل به کمرش مي خورد؛ اصل برائت کجا رفت؟ هيچ کس حق ندارد نسبت به فردي يا گروهي يا جناحي يا حزبي حکمي صادر کند. اظهار نظر اشکالي ندارد ولي حکم فقط در محکمه صالحه در چارچوب قانون و معيار قانون صادر مي شود.

وي خاطرنشان کرد: بنابراين دادگاه است که امنيت مي آفريند؛ قوه قضاييه است که امنيت مي آفريند؛ ما يک قوه قضاييه داريم و از آن حمايت مي کنيم، هم دولت و هم ملت ما از قوه قضاييه حمايت خواهد کرد همانطور که تا امروز حامي اين قوه بوده است.

کشورهايي توسعه مي يابند که دولت کارفرما نيست

روحاني در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اين که ما امروز در کشور نياز به توسعه داريم، گفت: بايد در چارچوب چشم انداز 20 ساله و آنگونه که خواست رهبر معظم انقلاب است، حرکت کنيم.

وي يادآور شد: رهبر معظم انقلاب به چشم انداز 20 ساله اهتمام داشته اند و حتي آن را بعد از قانون اساسي بالاترين سياست کلي نظام دانسته اند. روحاني تصريح کرد: اگر مي خواهيم مسير توسعه همه جانبه را در زمينه هاي اقتصادي، فرهنگي، اجتماعي، حقوقي، قضايي و سياسي به صورت متوازن و پايدار طي کنيم بايد کار را به مردم بسپاريم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي