جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/04/01 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4737

 خبر پزشکي 

 تاکيد بر مصرف ويتامين D در سال اول زندگي

-محققان انستيتو پزشکي و آکادمي اطفال امريکا اعلام کردند که شيرخواران در سال اول زندگي خود بايد روزانه 400 واحد ويتامين Dدريافت کنند.به گزارش ايرنا از انجمن ام اس ايران،به گفته اين محققان علاوه بر نقش ويتامين D در متابوليسم کلسيم، مي توان به اهميت آن در کاهش عفونت هاي مختلف و نيز کاهش احتمال ابتلا به بيماري هاي خود ايمن از جمله ام اس و ديابت نوع 1 در آينده اشاره کرد. بر اساس اعلام انستيتو پزشکي و آکادمي اطفال امريکا،شيرمادر در بسياري از مادران شيرده حاوي مقادير بسيار پائيني از ويتامين D است.

شيرخشک نيز عليرغم اينکه با مقداري ويتامين D غني شده است اما مطالعات نشان ميدهد که کمتر از شيرخواران در سال اول زندگي خود، 400 واحد روزانه ويتامين D دريافت مي کنند.بنابراين به نظر مي رسد همه شيرخواران چه از شيرمادر استفاده کنند و چه شيرخشک در معرض کمبود اين ويتامين هستند و لذا آکادمي اطفال امريکا بر اين نکته تاکيد دارد که همه شيرخواران، ويتامين D را به شکل قطره خوراکي و به ميزان 400 واحد روزانه دريافت کنند.

حال اين سوال مطرح مي شود که آيا مي توان با دادن ويتامين D به مادر شيرده، مسئله ويتامين D را در خون فرزندش حل کرد يا نه. در اين مورد نظرات زيادي بين افراد وجود دارد اما به نظر مي رسد اگر مادر روزانه 6000-5000 واحد ويتامين D مصرف کند، بتواند ويتامين D فرزند شيرخوار خود را نيز تامين کند و اينجا ديگر نيازي به قطره ويتامين وجود ندارد. از طرف ديگر عليرغم اينکه در ساير افراد مي توان مصرف اين ويتامين را بصورت هفتگي انجام داد اما در مادران شيرده اين ممکن نيست چراکه 2-1 روز پس از مصرف، ميزان آن در شير به شدت پائين مي رود و لذا مادر شيرده بهتر است بصورت روزانه ويتامين D کافي مصرف کند. همچنين لازم است زنان باردار به مقدار کافي ويتامين D مصرف کنند تا بتوان مطمئن بود که جنين آنها نيز مقدار کافي از اين ويتامين را دريافت مي کند. البته در اين مورد با پزشک متخصص زنان- زايمان مشورت کرد.

با هر بار بارداري کم خوني در کمين است!

مطالعات جديد نشان مي‌دهد که با بارداري، مادر حجم زيادي خون از دست مي‌دهد که براي جبران آن به پيروي از رژيم غذايي خاص تا مدت‌ها بعد از بارداري الزامي است. به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران، دانشمندان با انجام آزمايشاتي روي 1800 مادر باردار دريافتند که بيش از 73 درصد آن‌ها بعد از زايمان دچار کم خوني شديد مي‌شوند که براي جبران آن حتما بايد مواد غذايي حاوي حبوبات و مواد سرشار از اسيد فوليک مانند کلم بروکلي خانواده کلم و ميوه و سبزيجات را در رژيم غذايي خود جاي دهند. نتايج مطالعات نشان مي‌دهند، عسل و آب پرتغال نيز علاوه بر کمک به بازگشت به اندام قبل از بارداري منبع خوبي براي آهن ويتامين C هستند که جذب آهن را در بدنتان افزايش مي‌دهند و ميزان گلبول‌هاي قرمز را در حد طبيعي نگه مي‌داند و با کم خوني بعد از بارداري مقابله مي‌کنند.

دخانيات موجب ناشنوايي مي‌شود

.به گزارش فارس ، بارها درباره مضرات دخانيات گفته شده است، با اين حال افراد قادر به ترک آن نيستند و با اينکه مضرات آن را مي‌دانند باز به اين مرگ تدريجي ادامه مي‌دهند در صورتي که دخانيات به سلامت آنان آسيب مي‌رساند؛ دخانيات مخصوصا در باروري و شنوايي خيلي اثرگذار است.محققان انگليسي در دانشگاه منچستر در آزمايشاتي که بر روي 164.770 نفر انجام دادند متوجه شدند 39 درصد از افراد سيگاري مبتلا به ناشنوايي مي‌شوند؛ حتي اين خطر براي افرادي که سيگار نمي‌کشند و در معرض افراد سيگاري قرار مي‌گيرند، وجود دارد و مبتلا به ناشنوايي مي‌شوند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي