جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/04/01 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4737

 ايران خودرو رکورد زد
 توليد 70 هزار دستگاه انواع خودروي سواري در سال 93 

 
گروه صنعتي ايران خودرو موفق شد در سال جاري، هدف توليد را محقق كرده و از مرز توليد 70 هزار دستگاه انواع خودروي سواري عبور كند.با برنامه ريزي دقيق و تامين به موقع قطعات، توليد در ايران خودرو شتاب گرفته و اين شركت موفق شده از ابتداي سال تا پايان ارديبهشت ماه، بيش از 70 هزار دستگاه انواع خودروي سواري توليد و روانه بازار كند. اين عدد در مقايسه با مدت مشابه سال 92 حدود سه برابر شده است. توليد ايران خودرو در دو ماه ابتدايي سال گذشته تعداد 23 هزار و 375 دستگاه خودرو بوده است.

برپايه اين گزارش، توليد ارديبهشت ماه ايران خودرو 51 هزار و 134 دستگاه انواع خودرو سواري بوده كه نسبت به مدت مشابه سال گذشته بيش از سه برابر افزايش داشته است. توليد ارديبهشت سال گذشته 16 هزار و 476 دستگاه خودرو بوده است.لازم به ذكر است كل توليدات در اين مدت كامل و بدون كسري و تماما بر اساس ظرفيت هاي داخل كشور بوده است.

بر اساس اين گزارش مقايسه ميانگين نمرات منفي ارديبهشت 93 نسبت به اسفند سال گذشته حكايت از اين دارد كه بيشترين بهبود با 12.44 درصد،‌ مربوط به خوردوهاي 206 هاچ بك و 206 صندوقدار است.نتايج شاخص آديت نهايي ايران خودرو در دوبخش ظاهري و عملكردي نيز مويد بهبود در اين شاخص ها است.اين گزارش مي افزايد، در مجموع، شاخص عملكردي (IQF) محصولات در ارديبهشت سال جاري نسبت به ارديبهشت سال گذشته به ميزان 25.2 درصد و شاخص ظاهري (IQA) نيز در همين بازه زماني به ميزان 15.24 درصد بهبود را تجربه كرده است.

مديرعامل گروه خودروسازي ايران خودرو نيز چندي پيش اعلام کرد: توليد ايران خودرو در سال‌جاري 3 برابر پارسال شده است، و در حال حاضر معوقات خودرويي ايران خودرو به حداقل رسيده است.

به گفته مهندس يکه زارع ايران خودرو به عنوان پيشروترين خودروساز كشور تدابير تازه اي را انديشيده و با عرضه محصولات جديد يك قدم به سوي جلب رضايت مشتريان بر داشته است.

به گفته وي اين شركت روزبه روز بر توان رقابتي خود تا رسيدن به مفهوم واقعي خودروسازي مي افزايد و براين اساس افزايش سطح كيفي، توسعه محصولات جديد، توليد پلاتفرم هاي جديد ، افزايش توان مهندسي طراحي، ‌ارتقاي رضايت مشتريان و برنامه ريزي به منظور تنوع روش هاي نوين بازار يابي و فروش را در دستور كار خود قرار داده است. اميدآن كه در سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملي و مديريت جهادي بتوانيم گام هاي بلند و پيوسته اي را در روند صعودي برداريم.

مدير عامل گروه صنعتي ايران خودرو همچنين از عرضه چهارمين خودرو با نشان ايراني «دنا» در سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملي و مديريت جهادي به بازار هاي داخلي و بين المللي خبر داد. به گفته وي دنا به عنوان لوكس ترين محصول ايران خودرو در نيمه نخست امسال به توليد انبوه مي رسد و تا پايان سال بيش از 15 هزار دستگاه از اين محصول توليد خواهد شد.

وي تاكيد كرد: صدور اين محصول به بازارهاي جهاني نيز يكي از راهبردهاي ايران خودرو است و بر اين اساس، قرار است دنا در كارخانه‌هاي برون مرزي با هدف افزايش سودآوري توليد شود.

يكه زارع با تاكيد بر اين كه دنا با تکيه بر توان مهندسي شرکت ايران خودرو و بر پايه پلاتفرم ملي طراحي شده و بدون اتکا به منابع خارجي توليد مي شود، تصريح كرد: اين خودرو داراي ويژگي هاي فني مطابق با استاندارد هاي ملي و بين المللي است و با موتورEF7 معمولي و جعبه‌دنده دستي عرضه مي شود؛ عرضه دنا با گيربکس اتوماتيک و همچنين موتور EF7 توربوشارژ و XUM نيز در برنامه توسعه محصول قرار دارد.

طراحي و ساخت قالب هاي بدنه و نيز تجهيزات خطوط توليد بدنه دنا توسط متخصصان توانمند ايراني انجام شده که اين مهم صرفه جويي ارزي 11 ميليون دلاري را براي ايران خودرو به ارمغان داشته است.

وي با اشاره به اين كه تمامي قطعات دنا با تکيه بر توان شرکت هاي داخلي زنجيره تامين ايران خودرو توليد و براساس آخرين استاندارهاي کيفي، تامين مي شود، افزود: در کليه فرآيند هاي طراحي، تامين و توليد دنا، به کيفيت به عنوان کليدي ترين عامل رضايت مشتري ، توجه ويژه اي شده و ايران خودرو با عرضه اين محصول، رقباي خارجي موجود در بخش قيمتي اين خودرو را به چالش خواهد كشيد.

بر اين اساس رويکرد صادرات در شرايط جديد، افزايش فعاليت در بازارهاي موجود و شروع فعاليت در بازارهاي جديد است. به علاوه، تلاش بر اين است تا در بازارهاي موجود سطح خدمات ارايه شده به مشتريان نيز ارتقا يابد.

در حال حاضر مهم ترين بازارهاي صادراتي ايران خودرو، نزديک ترين بازارها به ما هستند؛ دليل اصلي نيز تاثيرگذاري هزينه حمل و نقل در قيمت تمام شده محصول است؛ به عنوان مثال کرايه حمل يک دستگاه خودرو به ترکمنستان و يا عراق به مراتب کم‌تر از کرايه حمل آن تا نيجريه و يا ونزوئلا است.

در کنار اين بحث عمومي بايد از روابط خوب جمهوري اسلامي ايران با کشورهاي منطقه يادکرد که اين موضوع نيز به کمک موضوع قبل آمده و باعث توسعه همکاري با کشورهايي مانند آذربايجان، عراق و سوريه شده است.

همچنين با همت همکاران در واحدهاي مختلف ايران خودرو، سال گذشته گواهي تطابق محصولات ايران خودرو با استانداردهاي آلايندگي و يورو 4 از کشور روسيه دريافت و به اين ترتيب، راه براي فعاليت مجدد ايران خودرو در روسيه هموار شده است. در حال حاضر فقط نامه نگاري هاي اداري مانده که آن هم به زودي تمام و سفارش هاي روسيه آغاز خواهد شد. در مورد بلاروس مشکلاتي که در ارتباط با روابط في مابين با ساير شرکا به وجود آمده بود، رفع شده و حل مشکلات بانکي نيز در مراحل آخر قرار دارد. با توجه به اخذ گواهي استاندارد روسيه، مشکلات بلاروس در سه ماهه اول سال حل شده و صادرات در سه ماهه دوم از سرگرفته خواهد شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي