جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/04/08 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4743

 ميز خبر 

در پيامي به دبير کل سازمان همکاري اسلامي؛
روحاني: اميدوارم با بهره گيري از برکات ماه رمضان، جهان اسلام در مسير صلح و آرامش گام بردارد
رييس جمهوري اسلامي ايران گفت: اميدواريم با بهره گيري از برکات ماه رمضان اين ماه الهي، جهان اسلام در مسير تعالي و شکوفايي، صلح و آرامش و تحکيم پيوند هاي اخوت و دوستي گام بردارد.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني در پيامي کتبي به اياد مدني دبير کل سازمان همکاري اسلامي، اين مطلب را بيان کرد و حلول ماه مبارک رمضان را تبريک گفت.
وي افزود: اميدوارم با بهره گيري از آموزه هاي متعالي اسلام رحماني و سنت حسنه پيامبر اعظم (ص) و برکات اين ماه الهي، جهان اسلام در مسير تعالي و شکوفايي، صلح و آرامش و تحکيم پيوند هاي اخوت و دوستي گام بردارد تا نداي وحدت مسلمانان، باور به خشونت و افراط را منزوي و گرايش به صلح و اتحاد کتاب وحي را در سراسر جوامع اسلامي متجلي سازد.
روحاني اظهار داشت: از خداوند متعال، سلامتي و موفقيت آن جناب و بهروزي و سرافرازي امت اسلامي را در سايه فضيلت اين ماه پر برکت مسالت دارم.

وزير کشور:
تاکيد رييس جمهوري بر استفاده از نيروهاي معتدل در استان هاست
وزير کشور گفت: رييس جمهوري بر بهره گيري از توان نيروهاي معتدل و به دور از رويه افراط گرايي در مناصب مختلف بويژه در استان ها تاکيد
دارند.
به گزارش ايرنا، "عبدالرضا رحماني فضلي" در نشست شوراي اداري کرمانشاه در واکنش به خواسته هايي از وي مبني بر بهره گيري از نيروهاي معتدل و بکار نگرفتن افراطي ها در اين استان ، افزود: البته ما نمي توانيم مشخص کنيم که چه کسي معتدل و چه کسي تندرو است اما معتقدم که انتصاب مديران در استان کرمانشاه بايد به دور از مسايل سياسي و شخصي و در راستاي منافع
استان باشد.
وي گفت: مجموع نامه ها و صورت جلسه هايي را که در دو روز سفرم به استان کرمانشاه به من داده خواهد شد به اطلاع رييس جمهوري خواهم رساند و دستور دکتر روحاني بويژه در حوزه وزارت کشور به سرعت اجرايي خواهد شد.
وي توصيه کرد گروه هاي فکري و سياسي در استان کرمانشاه با توجه به شرايط موجود در منطقه و مرزي بودن اين استان از بهانه جويي و بزرگ کردن مسايل کوچک دست بردارند و با هم همراه و يکدل باشند.

حملات هوايي ارتش عراق عليه داعش براي آزادسازي موصل
منابع امنيتي از آغاز حملات هوايي جنگنده هاي ارتش عراق عليه مواضع داعش در مرکز موصل از ساعات اوليه صبح ديروز خبر دادند.
به گزارش مهر به نقل از الفرات نيوز، جنگنده هاي ارتش عراق پايگاههاي گروه تروريستي دولت اسلامي عراق و شام موسوم به داعش را در مرکز شهر موصل مورد هدف قرار دادند.
يک منبع امنيتي در اين خصوص اظهارداشت: حملات هوايي ارتش عراق از ساعات اوليه صبح امروز در نزديکي ميادين "المستشفي" و "سوق الميدان" در مرکز موصل آغاز شد.
موصل دومين شهر بزرگ عراق است که طي هفته هاي اخير به اشغال گروه تروريستي داعش در آمده و تاکنون گزارشهاي متعددي از جنايات اين گروه تروريستي عليه ساکنان اين شهر منتشر شده است.
ارتش عراق اخيرا عمليات گسترده اي را براي پاکسازي موصل از عوامل داعش آغاز کرده است.

اوباما ماه مبارک رمضان را تبريک گفت
باراک اوباما رييس جمهور آمريکا در بيانيه اي فرارسيدن ماه مبارک رمضان را به مسلمانان کشورش و سرتاسر جهان تبريک گفت.
به گزارش ايرنا به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، باراک اوباما در اين پيام تبريک از سازمان ها، شخصيت ها و شرکت هاي اسلامي آمريکايي که براي کاهش شکاف درآمدي و فقر از طريق فعاليت هاي خيريه، برنامه هاي آموزشي و مهارت آموزي، نظارت بهداشتي دانش آموزان و کارگران و خانواده ها تلاش مي کنند، تقدير کرد.
اوباما گفت که قصد دارد درهاي کاخ سفيد را براي تناول وعده افطار با مسلمانان آمريکا به روي آنها بگشايد.
آمريکا آمادگي خود را براي حمله به داعش در عراق اعلام کرد
وزارت دفاع آمريکا (پنتاگون) اعلام کرد: ما بيش از 30 هزار سرباز در خاورميانه در اختيار داريم و آماده حمله عليه مواضع تروريستهاي "داعش" در عراق هستيم.به گزارش پايگاه اينترنتي "سومريه نيوز"، "پنتاگون" خاطرنشان کرد: هدف کنوني آمريکا دستيابي به اطلاعات بيشتر به منظور مشخص شدن وضعيت موجود در عراق است .
آدميرال "جان کربي" مسوول واحد رسانه اي وزارت دفاع آمريکا در گفت و گو با "سي ان ان" گفت: ما در صورت موافقت رييس جمهوري آمريکا کاملا آماده هستيم تا با انجام حملات هوايي و يا اقدامات ديگر عليه داعش در عراق، وارد عمل شويم.
کربي افزود: داعش منطقه و امنيت ملي ما را تهديد مي کند .سخنان کربي در حالي صورت مي گيرد که دولت عراق تاکنون دو بار خواستار حمله هوايي آمريکا به مواضع تروريستهاي داعش شده، ولي واشنگتن از انجام اين اقدام خودداري کرده است .
فرصت 3 روزه اتحاديه اروپا به روسيه
رهبران اتحاديه اروپا در بيانيه مشترکي اعلام کردند که گام‌هاي مشخصي بايد براي تنش‌زدايي از درگيري‌هاي اوکراين تا 30 ژوئن (دوشنبه) برداشته
شود.
به گزارش ايسنا، به نقل از پايگاه خبري ايتارتاس، رهبران 28 کشور عضو اتحاديه اروپا پس از نشست در بروکسل طي بيانيه‌اي اعلام کردند: مسکو بايد 4 گام اساسي بردارد که مهمترين آن‌ها حمايت کامل از طرح صلح دولت اوکراين است و اين اقدامات بايد تا 30 ژوئن انجام شود.
در ادامه اين بيانيه آمده است: رهبران اتحاديه اروپا شرايط را ارزيابي کرده و پس از آن اگر لازم باشد، تصميمات لازم را اتخاذ خواهند کرد. رهبران 28 کشور عضو اتحاديه اروپا آمادگي خود را براي گردهم آمدن در هر زماني براي اتخاذ تصميم‌هاي لازم اعلام کردند.
در ميان ساير شروط اتحاديه اروپا آمده است که روسيه بايد با "مکانيزم صحت" موافقت کند؛ طبق آن سيستم که با نظارت سازمان همکاري و امنيت اروپا خواهد بود، بر آتش بس کي‌يف در مناطق شرقي با شورشيان حامي روسيه نظارت مي‌شود تا به طور موثر از مرزهاي اوکراين حمايت شود.

11تا 24 تيرماه ؛ دور بعدي مذاکرات هسته‌اي
نماينده دايمي روسيه در سازمان ملل گفت: دور بعدي مذاکرات ايران و گروه1+5 از 2 تا 15 ژوئيه در جريان خواهد بود.
به گزارش ايسنا، ويتالي چورکين نماينده دائمي روسيه در سازمان ملل در جلسه شوراي امنيت اين سازمان گفت: دور آينده مذاکرات ايران و گروه 1+5 دو هفته – از 2 تا 15 ژوئيه –11 تا 24 تيرماه ، در جريان خواهد بود.
خبرگزاري روس بيزنس کنسالتينگ، در اين‌باره نوشت: پيشتر فقط تاريخ آغاز بحث تهران و گروه 1+5 بيان شده بود و در صورت موفقيت، اين دور نهايي مذاکره خواهد بود.
نماينده دائمي روسيه اعلام کرد روسيه هر کاري را که به آن بستگي داشته باشد "براي رفع نهايي و فراگير امور مربوط به برنامه هسته‌اي ايران و رفع مجازات‌هاي تهران" انجام مي‌دهد.
ادعاي سازمان ملل:
انتقال غيرقانوني سلاح از ايران به سودان
سازمان ملل متحد ايران را به انتقال غيرقانوني سلاح به سودان متهم
کرد.
به گزارش عصرايران به نقل از رويترز، کميته نظارت بر حسن اجراي
تحريم هاي ايران در سازمان ملل متحد با انتشار گزارشي اعلام کرد محموله سلاح توقيف شده در درياي سرخ، از مبداء ايران و به سمت سودان در حال انتقال بود.
براساس اين گزارش محرمانه 14 صفحه اي که رويترز به آن دسترسي پيدا کرده؛ کشف اين محموله سلاح، بيانگر نقض تحريم شوراي امنيت عليه تحريم صادرات سلاح ايران است.بخشي از تحريم هاي شوراي امنيت سازمان ملل عليه ايران شامل صادرات سلاح اين کشور مي شود.
اين گزارش تنها چند روز قبل از آغاز مرحله جديد مذاکرات هسته اي ميان ايران و گروه 1+5 در وين براي دست يابي به توافق نهايي منتشر شده است.
در اين گزارش به دليل ارسال سلاح از مبداء ايران به سودان اشاره اي نشده است.
قبل از اين شماري از منابع اطلاعاتي امنيتي - غربي، معتقد بودند سودان به عنوان کانال انتقال سلاح از ايران به ديگر مناطق آفريقا و غزه فعاليت مي کند.
فرمانده سپاه بدر، فرمانده جنگ با داعش شد
فرمانده سابق سپاه بدر، فرمانده جنگ عليه داعش شد.
به گزارش عصر ايران به نقل از خبرگزاري ها، "هادي عامري" آخرين فرمانده سپاه بدر شاخه نظامي مجلس اعلاي اسلامي عراق به عنوان فرمانده جنگ با داعش در استان دياله عراق منصوب شد.هادي عامري رئيس سازمان بدر، هم اکنون مسؤوليت وزارت راه و ترابري عراق را برعهده دارد.
برخي خبرها هم از اقدام نوري مالکي در انتصاب عامري به عنوان سرپرست وزارت دفاع خبر مي دهند که هنوز به طور رسمي تاييد نشده است. قاسم الاعرجي سخنگوي سازمان بدر هم گفت: نوري مالکي به عنوان فرمانده کل نيروهاي مسلح، وزير راه و ترابري را به نظارت مستقيم بر عمليات هاي نظامي در استان دياله عليه داعش مامور کرد.
سپاه بدر شاخه نظامي مجلس اعلاي اسلامي عراق است که در سال 1980 ميادي توسط محمدباقر حکيم رئيس وقت اين تشکل سياسي - نظامي در ايران تاسيس شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي