جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/04/08 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4743

 خبرها از عالم علم 

دستگاهي که کمبود ويتامين را شناسايي مي‌کند

يک دستگاه هوشمند علاوه بر تشخيص بيماري حتي مي‌تواند کمبود ويتامين در افراد را نيز شناسايي کند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ پژوهشگران به تازگي يک دستگاه تجزيه و تحليل خوني طراحي کرده‌اند که از دو طريق دريافت نمونه خون و يا حتي دريافت نمونه بزاق دهان فرد کاربر مي‌تواند علائم انواع بيماري‌ها مانند بيماري آنفولانزا، سرماخوردگي، التهاب بدن و حتي کمبود ويتامين‌هاي مورد نياز بدن مانند ويتامين D را شناسايي کند.

گفتني است، اين دستگاه پس از دريافت نمونه و آن‌گاه آناليز آن، نتيجه را به تلفن همراه هوشمند فرد ارسال مي کند.

بررسي‌ها نشان مي‌دهد با استفاده از اين دستگاه که حتي تب بدن را نيز اندازه‌گيري مي‌کند. نيازي به استفاده از دماسنج براي بررسي درجه حرارت بدن منسوخ خواهد شد.

لازم به ذکر است در ساخت اين ايستگاه از نوعي فناوري سيگنال‌هاي الکتريکي استفاده شده است که با استفاده از آن مي‌توان به بررسي‌هاي نمونه‌هاي بيولوژيکي پرداخت.

از جمله ويژگي‌هاي منحصر به فرد اين دستگاه توانايي حمل و نقل آسان آن حتي در مراکز دور افتاده از امکانات پزشکي است.

کارشناسان اعتقاد دارند با استفاده از اين فناوري در آينده حتي مي‌توان از ابتلا به بيماري نيز جلوگيري نمود.


ساخت قلب مينياتوري از سلول‌هاي بنيادي

محققان دانشگاه ابرتي در اسکاتلند با استفاده از سلول‌هاي بنيادي موفق به توليد قلب مينياتوري به قطر يک ميلي‌متر شده‌اند.

به گزارش (ايسنا)، اين قلب ميناتوري به قطر يک ميلي‌متر که در هر دقيقه 30 بار مي‌تپد، بطور خاص به منظور يافتن يک روش درماني بيماري هيپرتروفي قلب (heart hypertrophy) طراحي شده است.

هيپرتروفي قلب ريشه ارثي داشته يا در اثر يک بيماري مانند ديابت يا انجام فعاليت‌هاي شديد جسمي ايجاد مي‌شود؛ اين بيماري منجر به ضخيم و سفت شدن عضلات قلب و در نتيجه دشواري پمپاژ خون در بدن مي‌شود؛ هنوز درمان مشخصي براي اين بيماري کشف نشده است.

به گفته پروفسور «نيکولاي ژلف» سرپرست تيم تحقيقاتي دانشگاه ابرتي، اگرچه پيش از اين نمونه قلب‌هاي آزمايشگاهي توليد شده بودند، اما براي نخستين‌بار امکان مبتلا کردن قلب آزمايشگاهي به يک بيماري فراهم شد.

محققان از مواد شيميايي براي شبيه‌سازي شرايط فيزيولوژيکي که منجر به هيپرتروفي قلب – رشد غيرطبيعي سلول‌هاي سازنده قلب – استفاده کرده و سپس اثربخشي داروهاي مختلف را بر روي اين قلب مينياتوري مورد بررسي قرار دادند.

محققان از حسگرهاي زيستي براي برچسب زدن مولکول‌هاي خاص درون قلب و رهگيري مسير حرکت آنها استفاده کردند؛ با مشخص کردن مولکول‌هاي عامل ايجاد هيپرتروفيک، اين مولکول‌ها با داروهاي جديد مورد هدف قرار گرفته و از آسيب‌هاي بيشتر به بافت قلب پيشگيري مي‌شود.

آزمايش داروهاي مختلف و بررسي اثربخشي آنها بر روي اين قلب مينياتوري ادامه دارد


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي