جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/05/02 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4764

 خبر پزشکي 

 تاثير مهم خوابيدن مادر باردار بر وزن نوزاد

مطالعات جديد دانشمندان نشان مي دهد خواب زنان باردار نقش زيادي در وزن فرزندانشان دارد.به گزارش باشگاه خبرنگاران، خان هاي بارداري که در 3 ماهه آخر بارداري خوب مي خوابند کمتر به چاقي بعد از تولد دچار مي شوند.

بررسي ها نشان مي دهند، فرزندان مادراني که در 3 ماهه آخر بد خواب هستند بيشتر با خطر چاقي و اضافه وزن روبرو هستند.گفتني است، محققان و متخصصان زنان با تاکيد بر اهميت خواب کافي و تاثير آن بر سلامت مادر و کودک مي گويند اگر مواد غذايي مختصر و مايعات کم پيش از خواب مصرف شود از گرسنگي شبانه و کابوس ناشي از افت قندخون جلوگيري کرد.همچنين توصيه مي شود مادران باردار از چند بالش نرم براي حمايت کمر و شکم استفاده کنند و مايعات حاوي کافئين را پس از ناهار ننوشند.

نتايج مطالعات نشان مي دهند مادران باردار براي جلوگيري از اضافه وزن کودکان خود در سال هاي بعدي زندگي شان در دوران بارداري استراحت و خوابيدن خود را کنترل کنند.

يک متخصص:

نوزادان در برابر گرماي شديد داخل اتومبيل آسيب پذير هستند

يک فوق تخصص نوزادان مرکز آموزشي درماني تخصصي و فوق تخصصي آيت الله موسوي زنجان گفت: گرماي بالاي داخل اتومبيل به کاهش سريع آب بدن نوزاد منجر مي شود و به دنبال آن اختلالات خطرناکي را براي وي به همراه دارد

اصغر مرزبان در گفت و گو باايرنا، با اشاره به اينکه درروزهاي داغ فصل تابستان بسياري از خانواده ها براي انجام فعاليت هاي روزمره نوزادان و کودکان زير دو سال را با خود همراه مي کنند افزود: قرار گرفتن نوزادان و کودکان کمتر از دوسال در معرض هواي بسيار گرم مشکلاتي را براي آنان ايجاد مي کند.

وي يادآورشد: والدين براي پيشگيري از بروز سرما خوردگي از روشن کردن کولر خودرو خودداري مي کنند، اما از سوي ديگر تابش نور خورشيد به افزيش دماي داخل خودرو و در نهايت گرمازدگي کودکان حتي در فاصله زماني کوتاه منجر مي شود.مرزبان خاطرنشان کرد: گرمازدگي نوزادان و به خصوص نوزاد نارس به مراتب خطرناک تر است و سيستم عملکرد بدن او را مختل مي کند.

وي، افزود: گرمازدگي اختلال خطرناکي است و وقتي فرد درمعرض گرماي بيش از حد قرار گيرد، درجه حرارت بدن افزايش يافته و بدن تمام توانايي خود را از دست مي دهد.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي زنجان، تصريح کرد: نوزادان و خردسالان بيش از افراد عادي نسبت به گرمازدگي حساس هستند و آب بدن خود را سريعتر از دست مي دهند.

وي اظهار کرد: پوشش زياد نيز از عوامل مهم بروز گرمازدگي نوزادان است و خانواده ها بدون توجه به اين موضوع مهم نشانه هاي اين اختلال را با علايم ديگر اشتباه قلمداد مي کنند.

اين فوق تخصص نوزادان مرکز آموزشي درماني تخصصي و فوق تخصصي آيت الله موسوي زنجان، گفت: نشانه هاي گرمازدگي به درجات خفيف، متوسط و شديد طبقه بندي مي شود و بي توجهي به آن عواقب جبران ناپذيري به دنبال دارد.

وي، درجه حرارت بالاي 39 درجه، تغيير رنگ، نبض سريع، بي قراري، گيجي، سردرد، استفراغ، خستگي، عدم هوشياري، تشنج و اختلال در ارگانهاي حياتي بدن مانند کليه ها را از علايم گرمازدگي ذکر کرد.

مرزبان خاطرنشان کرد: در مواقعي نيز گرمازدگي شديد به خونريزي مغزي و در نهايت فلج نوزاد منتهي مي شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي