جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/05/02 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4764

 خبرها از عالم علم 

 دستاورد جديد محققان در ايمن‌سازي لقاح خارج رحمي

محققان انگليسي روش جديدي را ابداع کرده‌اند که با تحريک تخمک‌گذاري، درمان لقاح خارج رحمي (IVF) را براي زنان ايمن‌تر مي‌کند.

به گزارش (ايسنا)، در حال حاضر پزشکان از هورمون گونادوتروپين جفتي انسان (hCG) براي لقاح خارج رحمي استفاده مي‌کنند، اما اين خطر وجود دارد که اين هورومون منجر به تحريک بيش ‌از حد تخمدان شده و سلامت مادر را تهديد کند.

سندرم تحريک بيش ‌از حد تخمدان (OHSS)‌ در يک سوم بيماران تحت درمان IVF در فرم خفيف مشاهده مي‌شود که با علائمي مانند حالت تهوع و استفراغ همراه است؛ کمتر از 10 درصد بيماران از عوارض شديدتري OHSS که منجر به نارسايي کليه مي‌شود، رنج مي‌برند.

اما محققان کالج سلطنتي لندن از هورمون ديگري براي تحريک تخمک‌گذاري با کمترين ميزان عوارض جانبي استفاده کردند.

پروفسور«والجيت هيلو» استاد غدد درون‌ريز و متابوليسم و سرپرست تيم تحقيقاتي تأکيد کرد: اين مطالعه نشان مي‌دهد، هورمون طبيعي کيس‌پپتين (kisspeptin) مي‌تواند بعنوان يک محرک فيزيولوژيک براي بلوغ تخمک‌هاي نارس در IVF مورد استفاده قرار گيرد.

محققان با تزريق هورومون طبيعي کيس‌پپتين به 12 زوج نابارور، شرايط بلوغ تخمک‌هاي نارس و تحريک تخمک‌گذاري را فراهم کردند؛ اين هورمون در بدن سريعتر شکسته مي‌شود که خطر سندرم تحريک بيش ‌از حد تخمدان را به حداقل مي‌رساند.

داروهاي آنتي رترو ويرال جان ميليون ها بيمار مبتلا به ايدز را نجات داده است

نتايج تحقيقي همزمان با برگزاري کنفرانس بين المللي ايدز در ملبورن استراليا در نشريه لانست منتشر شد نشان مي دهد با کمک داروهاي آنتي رترو ويرال ( ضد ويروس پسگرد ) جان ميليون ها بيمار مبتلا به ايدز نجات يافته است.

به گزارش خبرگزاري فرانسه از پاريس،‌ به نوشته نشريه انگليسي لانست، گروهي از محققان موسسه آمريکايي آي اچ ام اي IHME در دانشگاه واشنگتن جامع ترين مطالعه درباره اهداف توسعه هزاره را حول محور مبارزه با ايدز، مالاريا و سل انجام داده اند.يکي از اهداف توسعه هزاره که در سال دو هزار ميلادي به تصويب سازمان ملل متحد رسيد به ويژه به مهار سه بيماري ايدز، مالاريا و سل اختصاص دارد.

محققان، آمارهاي مرتبط به اين بيماري را در 188 کشور و دوره زماني 1990 تا 2013 ميلادي بررسي کردند. هزينه اين کار را بنياد خيريه بيل و مليندا گيتس تامين کرده است.

دکتر کريستوفر موراي نويسنده اصلي اين تحقيق از دانشگاه واشنگتن طي بيانيه اي در نشريه لانست اعلام کرد از 13 سال پيش تا کنون از نظر سياسي و مالي توجه ويژه اي به بيماري هاي ايدز، مالاريا و سل شده است.

درباره بيماري ايدز داروهاي آنتي رترو ويرال به مقابله با ويروس ايدز کمک مي کنند به نحوي که اين ويروس در آزمايش خون قابل شناسايي نيست. اين داروها هر چند درمانگر کامل اين بيماري به شمار نمي آيند اما به افزايش طول عمر بيماران کمک مي کنند.

استفاده از اين ضد ويروس ها در زنان باردار مبتلا به ايدز از انتقال ويروس از مادر به جنين جلوگيري مي کند.

به موجب اين تحقيق، استفاده از اين ضد ويروس ها از سال 1996 تا کنون به نجات در مجموع 19 ميليون و يکصد هزار زندگي شده که اکثريت آن ها يعني 70.3 درصد آن ها مربوط به کشورهاي در حال توسعه است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي