جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/05/12 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4769

 خطر سکته قلبي در مردان بيش از زنان  

 يک پزشک متخصص قلب و عروق با اشاره به بروز سکته قلبي در زنان زير 65 سال و مردان زير 55 سال گفت: خطر ابتلا به بيماريهاي قلبي در مردان بيش از زنان است. جام جم سرا: دکتر نوشين هادي‌زاده افزود: با آغاز دوران يائسگي زنانه و توقف هورمون‌هاي جنسي، ريسک خطر بيماري‌هاي قلبي در زنان نيز افزايش مي‌يابد.

وي نقش ژنتيک در ابتلا به بيماري‌هاي قلبي را مهم ارزيابي کرد و افزود: بيماري‌هاي ارثي، ديابت و چربي خون، خطر ابتلا به بيماري قلبي را تشديد مي‌کند. همچنين افزايش سن، مصرف دخانيات، کم تحرکي، چاقي، ديابت، چربي خون بالا، استرس و فشار فکري و جنسي از عوامل خطر ساز در ابتلا به بيماري‌هاي قلبي به شمار مي‌رود.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي کردستان اظهار کرد: برخي بيماري‌ها که اختلال آنزيمي دارند، چربي‌ها را نمي‌سوزانند و زمينه ابتلا به اين بيماري را فراهم مي‌کنند. بر اساس آمار دانشگاهي ايران علل عمده 50 هزار مرگ و مير بيماران قلب و عروق سال گذشته ناشي از مصرف سيگار و دخانيات گزارش شده است.

هادي‌زاده يک سوم علل مرگ و مي‌ر‌ها در بيماران قلبي را ناشي از مصرف سيگار دانست و افزود: سيگار پروسه تصلب شرايين را تشديد و ضريب چربي خون را بالا مي‌برد و سبب اختلال در دريچه خونرساني و لخته خوني در رگ‌ها مي‌شود.

او مصرف غذاهاي فست فود و آماده مانند کنسرو‌ها، سوسيس و کالباس، پيتزا و ساندويچ را براي سلامتي مضر دانست و گفت: اين غذا‌ها حاوي مقادير زيادي مواد نگهدارنده، نمک زياد و ويتامين کم است و بجز اضافه وزن فايده ديگري براي سلامتي ندارند. مصرف غذاهاي پرکالري و پر چرب و روغن‌هاي حيواني سبب اضافه وزن، رسوب زياد و گرفتگي رگ‌ها مي‌شود و زمينه ابتلا به بيماري قلبي را افزايش مي‌دهد.

وي بر مصرف يک رژيم غذايي مناسب و کم کالري، مصرف زياد حبوبات، سبزيجات، ميوه جات، لبنيات، غذاهاي پر پتاسيم و مصرف سه بار در هفته ماهي، مصرف روغن مايع بويژه روغن‌هاي گياهي به جاي روغن‌هاي حيواني تاکيد کرد و تغيير سبک زندگي و ماشيني شدن زندگي را در کم تحرکي افراد موثر دانست و افزود: ورزش و کم تحرکي از عوامل خطر ساز ابتلا به اين بيماري است. ورزش روزانه و منظم، پياده روي به مدت نيم ساعت، شنا، دويدن متوسط و دوچرخه سواري از بروز بيماري قلبي پيشگيري مي‌کند. ورزش علاوه بر اين، سبب کاهش ميزان قند و چربي خون و کنترل بيماري قلبي مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي