جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/05/12 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4769

 خبر پزشکي 

 داکسي سايکلين فراتر از يک کپسول با خطرات جانبي

داکسي سايکلين يکي از آنتي بيو تيک هاي کارامد است که امروزه براي درمان بسياري از امراض کاربرد فراواني دارد ،به طوري که هيچ جايگزيني را نمي‌توان برايش پيدا کرد .استفاده از اين آنتي بيوتيک براي درمان جوش‌هاي غرور جواني، عفونت هاي ادراري و جنسي همچون سيفيليس و سوزاک، سينه پهلوهاي شديد، سينوزيت هاي حاد وعفونت هاي گوشي تنها گوشه اي از کاربردهاي اين دارو محسوب مي شود .

متاسفانه يکي از مهمترين علل خود درماني ها وطبيعتا عوارض وخيم داکسي سايکلين از اين واقعيت نشات مي گيرد .که بيمار پس از يک دوره مصرف آن و مشاهده اثرات درماني خوب اين دارو ،ديگر به توصيه هاي پزشک در دفعات بعدي ابتلا توجه نمي کنند وگمان مي کند .اين در حالي است که در کنار اثرات درماني منحصر به فرد داکسي سايکلين ،اين دارو پر عارضه ترين آنتي بيوتيک ها محسوب مي شود .به همين دليل بايد تنها به تشخيص پزشک معالج تجويز ومصرف شود.

-بهتر است اين دارو را باشکم پر وآب فراوان ميل نمايد ،چرا که مهمترين عارضه اين دارو اثرات سوزانندگي مخاط است و اگر در داخل حفره دهان يا مري کپسولش باز شود،مي تواند مخاط را بسوزاند و زخم هاي شديدي را پديد آورد .

-کسانيکه داکسي سايکلين مصرف ميکنند ،مراقب باشند زير نور آفتاب نايستند ،چرا که اين دارو باعث ايجاد حساسيت نسبت به نور هم در چشم ها و هم در پوست مي شود و باعث قرمزي ناشي از تابش نور در هر دو بافت مي شود .

-هرگز فراموش نکنيد تجويز داکسي سايکلين در کودکان زير 8سال کاملا ممنوع است .

-اگر از داروهاي ضد بارداري مصرف مي کنيد ،هنگام مصرف داکسي سايکلين از روش ديگري نيز بهره ببريد چرا که داکسي سايکلين تا حدي اثرات داروهاي ضد بارداري را کم مي کند .

دکتر شاهد فدادئي فر

وقتي غمگينيد، به نوزادتان شير ندهيد!

استرس يعني هر نوع تغيير يکه روي سيستم هاي دفاعي فرد اثر مي گذارد اين استرس ممکن است مثبتمنفي يا خنثي باشد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، به طور کلي استرس باعث تغييراتي در بدن مي‌شود و آثار رواني ترس اضطراب و سردرد و آثار جسمي تپش قلب گرگرفتگي و تعريق و شناختي دارد.تمام اين مسائل بر سيستم هورموني بدن اثر مي گذارند.

بررسي ها نشان مي دهند، در ترشح برخي از هورمون ها غير مستقيم بر تمام بدن از جمله سيستم شيردهي اثر منفي مي گذارد. و مي تواند باعث ترشح فيبر و حتي تغيير مزه آن شود و اين موضوع غير مستقيم روي رشد نوزاد اثر منفي مي گذارد.

غير از تاثيري که حالات رواني مادر بر شير مي گذارد رفتا مادر مضطرب و افسرده که توجه کافي ندارد حالات هاي خود را به نوزاد منتقل مي کند اين رفتار ها در ذهن کودک حک مي شود و او را تحت تاثير قرار مي دهد.

شير تنها منبع سير کردن شکم نيست بلکه منبع عاطفه و احساس سير کردن رواني کودک است و مادران بايد شاد باشند اما اگر شرايطي پيش آمد که دچار حالت هاي عصبي و افسردگي و يا در اثر شنيدن خبر ناگهاني ناگوار غمگين شدند موقتا حداکثر بين 1 تا 3 روز شيردهي را قطع کنند و از شير خشک جايگزين کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي