جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/05/13 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 4770

 خبرها از عالم علم 

 ابداع آزمايش خون جديد براي تشخيص سرطان‌ها با همکاري دانشمندان ايراني

دانشمندان دانشگاه برادفورد با همکاري دو دانشمند ايراني موفق به طراحي يک آزمايش خون ساده شده‌اند که مي‌تواند براي تشخيص ابتلاي افراد به سرطان مورد استفاده قرار بگيرد.

به گزارش (ايسنا)، آزمايش طراحي شده توسط اين محققان با همکاري دکتر مژگان نجف‌زاده و قادري به پزشکان اجازه خواهد تا زمان درمان را سرطان را با تشخيص سريع‌تر،‌ کاهش داده و همچنين از انجام روشهاي تهاجمي و پرهزينه مانند نمونه‌برداري و کلونوسکوپي جلوگيري کنند.

متناوبا مي‌توان از اين روش به عنوان يک کمک موثر براي معاينه بيماران مشکوک به سرطان که تشخيص آن در زمان حاضر سخت بوده، استفاده کرد.نتايج اوليه نشان داده که اين روش از درجه دقت بالايي در تشخيص سرطان و شرايط پيش سرطاني در خون بيماران مبتلا به ملانوم، سرطان روده بزرگ و سرطان ريه برخوردار است.

آزمايش حساسيت به ژنوم لنفوسيت (LGS) به بررسي گلبولهاي سفيد خون پرداخته و آسيب وارده به دي‌ان‌اي آنها را در زمان مواجهه با شدتهاي متفاوت نور فرابنفش اندازه‌گيري مي‌کند. نتايج اين آزمايش تجربي نشان‌دهنده تمايز روشني بين آسيب واردشده گلبولهاي سفيد خون بيماران مبتلا به سرطان داراي شرايط پيش سرطاني نسبت به افراد سالم بود.

پرفسور ديانا اندرسون از دانشکده علوم حيات دانشگاه برادفورد و رهبر اين پژوهش گفت: گلبولهاي سفيد خون بخشي از سيستم دفاعي طبيعي بدن هستند که در زمان مبارزه با سرطان و بيماريهاي ديگر تحت فشار و تنش قرار مي‌گيرند. ما براي مشاهده امکان سنجش اين تنش، آنها را تحت نور فرابنفش قرار داده و دريافتيم که افراد مبتلا به سرطان نسبت به افراد ديگر بيشتر از دي‌ان‌اي مستعد آسيب توسط نور فرابنفش برخوردارند.

در اين پژوهش، نمونه خون 208 نفر شامل 94 فرد سالم و 114 بيمار که پيش از آغاز تشخيص و درمان به درمانگاه سلطنتي برادفورد مراجعه کرده بودند، بررسي شد. اين نمونه‌ها بعد از کدگذاري در معرض نور فرابنفش با چهار عمق آگار قرار گفتند.

محققان معتقدند اگر آزمايش LGS موفق نشان دهد، مي‌تواند يک ابزار اضافي بسيار ارزشمند در کنار رويکردهاي تشخيص سنتي‌تر براي شناسايي سرطان باشد.نتايج اين پژوهش در مجله FASEB منتشر شده است.

جوان ياسوجي دستگاه هوشمند تشخيصي ـ آموزشي ـ درماني ساخت

اين دستگاه ، با تلاش مهدي قهرماني فر دانشجوي سال پنج رشته پزشکي دانشگاه علوم پزشکي ياسوج با صرف هزينه 9 ميليون تومان ساخته شده است.اين اختراع يک نوع گوشي پزشکي الکترونيکي به نام الکترواستتوسکوپ است که انواع تک منظوره و چند منظوره دارد.نوع تک منظوره اين گوشي پزشکي، داراي قابليت افزايش کيفيت و وضوح صدا ( صداي قلب و ريه) با قابليت تشخيصي است و در نوع چند منظوره آن قابليت هايي همچون خروجي ضبط صدا و شنود چند نفره بعنوان درماني وآموزشي به آن اضافه شده است.مهدي قهرماني فر براي طراحي و ساخت اين گوشي يک سال زحمت کشيد.

مرادي رئيس بنياد نخبگان استان هم با تاييد اين ابتکار گفت: ابتکار آقاي قهرماني فر، بهمن ماه سال گذشته به شماره 78382 ثبت ملي شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي