جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/05/18 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 4774

 دل‌دردها را بيشتر بشناسيم 

براي همه ما پيش مي‌آيد که گاهي دچار دل‌درد شويم. از نظر بسياري همه دل‌دردها، تنها درد در ناحيه شکم است و فرقي نمي‌کند منطقه دقيق درد کجاست. اما اين درد در نقاط مختلفي از شکم بروز مي‌کند و دلايل و عوامل زيادي دارد.

گاهي مساله مهمي نيست و فقط يک کرامپ يا گرفتگي عضلاني ساده است. اما اگر درد ناگهاني و شديد باعث شود به خود بپيچيد، نبايد ساده از کنار آن بگذريد و با تحمل درد مشکل را بدتر کنيد. در اين مطلب شما را با انواع دل دردها و مشکل احتمالي زمينه‌ساز آن آشنا مي‌کنيم.

1ـ درد در اطراف و زير ناف همراه با دفع گاز

دليل احتمالي: يبوست

چه بايد کرد؟ از ملين‌هايي که بدون نسخه در داروخانه‌ها به فروش مي‌رسد يا داروهاي ضدگاز استفاده کنيد. مصرف مواد غذايي ملين مانند آلوخشک و... نيز موثر است. اما اگر بعد از دو هفته دل‌دردتان از بين نرود، بهتر است به پزشک مراجعه کنيد.

2ـ احساس سوزش درست زير جناغ سينه، بويژه بعد از پرخوري

دليل احتمالي: سوزش ناشي از ريفلاکس يا برگشت اسيد معده به مري

چه بايد کرد؟ قرص‌هاي ضداسيدي که در داروخانه‌ها وجود دارند براي رفع اين مشکل موثرند. البته مهم‌تر اين‌که بايد از پرخوري و غذاهاي سنگين بپرهيزيد. به گفته دکتر محسن مسعودي، فوق‌تخصص گوارش و کبد، اگر بعد از مصرف دارو و رعايت نکته‌هايي که گفته شد، علايم همراه با گيرکردن غذا يا استفراغ بود يا به مدت چند هفته احساس سوزش زير جناغ سينه يا معده و دل‌دردتان ادامه داشت، به پزشک مراجعه کنيد.

3ـ درد ناگهاني در اطراف ناف که بعد از مدتي به سمت پايين و راست شکم برسد، همراه با علايمي ديگر مانند حالت تهوع، استفراغ، بي‌اشتهايي، مشکلات دفع يا سفتي عضلات شکمي

دليل احتمالي: آپانديسيت

چه بايد کرد؟ دکتر مسعودي توصيه مي‌کند بلافاصله راه بيمارستان را در پيش بگيريد، چون آپانديسيت بايد خيلي فوري توسط متخصصان درمان شود؛ وگرنه آپانديس دچار پارگي مي‌شود و يک مايع عفوني به ديگر اعضاي شکمي وارد مي‌کند. سفت‌شدن عضلات شکمي يکي از علايمي است که نشان مي‌دهد عفونت در حال انتشار است.

4ـ درد ناگهاني در قسمت راست شکم که به ديگر اعضاي شکمي يا پشت مي‌زند

دليل احتمالي: سنگ‌هاي صفراوي يا التهاب کيسه صفرا

چه بايد کرد؟ اگر درد همچنان ادامه داشته باشد يا اين‌که با خوردن غذاهاي چرب تشديد شود، به پزشک مراجعه کنيد؛ زيرا به درمان يا حتي جراحي نياز است.

5ـ درد ناگهاني در زير ناف که به اطراف تاب مي‌خورد

دليل احتمالي: اختلالي در کولون يا روده بزرگ، عفونت ادراري يا وجود يک بيماري التهابي در لگن

چه بايد کرد؟ اگر تحت درمان هستيد و متوجه شديد دردتان در حال تشديد است، حتما مشکل را با پزشک‌تان در ميان بگذاريد. پزشک برايتان آزمايش‌هاي تشخيصي تجويز مي‌کند يا اين‌که شما را به اورژانس راهنمايي خواهد کرد. در هر صورت با بروز چنين دردهايي در ناحيه شکم و زير ناف به پزشک مراجعه کنيد.

6ـ درد ناگهاني و شديد در نزديک قسمت تحتاني پهلوها که به سمت پايين کشاله ران مي‌زند

دليل احتمالي: سنگ کليه يا عفونت کليه‌ها يا مثانه، اگر درد با تب همراه باشد

چه بايد کرد؟ کار زيادي از دستتان برنمي‌آيد. بيشتر آب بنوشيد و به پزشک مراجعه کنيد. بيشتر سنگ‌هاي کليه خودبه‌خود دفع مي‌شوند، اما در بعضي موارد نادر نياز به جراحي است. اگر تب کرديد حتما به پزشک مراجعه کنيد.

7ـ درد ناگهاني و حساسيت شکمي در قسمت پايين و سمت چپ شکم که احتمالا با اسهال، تب، حالت تهوع يا استفراغ همراه است

دليل احتمالي: بيماري کورن، کوليت اولسروز يا ديورتيکوليت

چه بايد کرد؟ به گفته دکتر مسعودي، بيماري کورن و کوليت زخمي از جمله بيماري‌هاي مربوط به التهاب روده است که بويژه روده بزرگ و کوچک را درگير مي‌کند. دليل مشخصي براي بروز اين مشکل به اثبات نرسيده است، اما به نظر مي‌رسد استرس، فشارهاي روحي و مشکلات زندگي شهري در ابتلا به اين بيماري‌ها دخيل‌اند. ديورتيکوليت نيز التهاب يا تشکيل آبسه در حفره‌هاي ديواره کولون يا ديورتيکول است که احتمالا ناشي از يبوست طولاني‌مدت است. توصيه متخصصان اين است که با بروز اين دردها حتما به پزشک مراجعه کنيد تا با روش کولونوسکوپي دليل مشکل احتمالي مشخص شود. احتمال دارد به درمان طولاني‌مدتي نياز داشته باشيد که فقط پزشک قادر به تجويز آن است.

8 ـ درد ناگهاني همراه با اسهال، اسهال خوني، خون در مدفوع يا استفراغ

دليل احتمالي: انسداد در روده يا خونريزي روده

چه بايد کرد؟ اين علايم مربوط به خونريزي داخلي است؛ بنابراين خيلي سريع با اورژانس تماس بگيريد.

9ـ درد يا ناراحتي جزئي که به‌مرور افزايش مي‌يابد و به مدت چند هفته يا چند ماه مدام بازتوليد مي‌شود

دليل احتمالي: اين دردها گاهي با اسهال، يبوست، نفخ، تورم يا بادشکم همراه است. دليل احتمالي اين‌گونه دل‌دردها ممکن است بيماري مزمني مانند عدم تحمل لاکتوز، سندرم روده تحريک‌پذير، زخم‌ها، حساسيت غذايي، بيماري کورن، کوليت اولسراتيو يا بيماري سلياک (عدم تحمل گلوتن) باشد.

چه بايد کرد؟ مشکل نبود تحمل لاکتوز در افرادي ديده مي‌شود که بدن‌شان فاقد آنزيم لاکتوز يا همان آنزيم هضم‌کننده قند شير (لاکتوز) است. در اين صورت اين افراد نمي‌توانند قند موجود در شير را بدرستي هضم و جذب کنند؛ در نتيجه دچار نفخ، اسهال يا دل‌پيچه مي‌شوند.

سندرم روده تحريک‌پذير به اختلالي در عملکرد روده‌ها گفته مي‌شود که با درد مزمن در ناحيه شکم همراه است و مشکلاتي مانند اسهال و يبوست بدون دليل مشخص را ايجاد مي‌کند. بيماري سلياک به دليل تحمل نکردن گلوتن يا پروتئين موجود در غلات بروز مي‌کند. علايمي مانند اسهال، نفخ و کاهش وزن از نشانه‌هاي شايع اين مشکل است.

حساسيت غذايي نيز در نتيجه واکنش بيش از حد دستگاه ايمني بدن به بعضي غذاها بروز مي‌کند که با علايمي مانند دردهاي شکمي، اسهال، نفخ، خارش، آسم، حالت تهوع، استفراغ، سردرد و کهير و... بروز مي‌کند.

با مشاهده اين علايم به پزشک مراجعه کنيد تا معاينه و بررسي‌هاي لازم براي تشخيص مشکل انجام شود. متخصص گوارش بهتر مي‌تواند براساس مشکل‌تان به شما کمک کند.

10ـ درد ناگهاني در شکم همراه با سرگيجه

دليل احتمالي: اين نوع دل‌درد معمولا در افراد سالمند سيگاري يا سالمندان مبتلا به فشار خون بالا ديده مي‌شود. دليل احتمالي اين دردها مي‌تواند ناشي از بيماري آنوريسم آئورت شکمي باشد.

چه بايد کرد؟ آنوريسم آئورتي در مردان بيش از زنان است و معمولا در سنين بالاي 50 سال بروز مي‌کند. گشاد شدن آئورت ممکن است باعث خونريزي‌هاي اوليه خطرناک و البته مرگبار شود.

در اين موارد هرچه سريع‌تر با اورژانس تماس بگيريد.

منبع :جام جم آنلاين


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي