جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/05/18 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 4774

 آسپيرين خطر ابتلا به سرطان را کاهش مي دهد 

 تحقيقات پژوهشگران انگليسي نشان مي دهد که مصرف يک قرص 75 ميليگرمي آسپرين در روز توسط افراد ميانسال احتمال ابتلاي آنان به سرطان روده و معده را به شکل قابل توجهي کاهش مي دهد.به گزارش ايرنا از بي بي سي ،پژوهشگران مرکز پيشگيري سرطان در دانشگاه کوئين مري لندن گفته اند :مصرف دوز پائين آسپرين باعث کاهش خطر مرگ در اثر ايست قلبي و ابتلا به انواعي از سرطان مي شود.

به گفته اين محققان اگر تمام افراد بالاي 50 سال در بريتانيا به مدت ده سال از اين دارو استفاده کنند طي دو دهه، از يکصدو بيست و دو هزار مرگ در اثر اين بيماري ها جلوگيري مي شود زيرا حتي پس از توقف استفاده از آن هم فوايد اين دارو همچنان باقي مي ماند.

گروه تحقيقات کوئين مري به سرپرستي پرفسور جک کوزيک توصيه کرده است که افراد بين سنين 50 تا 64 سال مصرف روزانه دوز پائين آسپرين را مورد توجه جدي قرار دهند.

وي افزود:به نظر مي رسد که مهمترين اقدامي که در حال حاضر مي توان براي کاهش خطر ابتلاي به سرطان انجام داد، پس از ترک سيگار و کاهش وزن در افراد چاق، خوردن آسپرين است.

پرفسور کوزيک گفت :خود او هر شب يک قرص آسپرين 75 ميليگرمي را قبل از خواب مي خورد.

در عين حال، براي برخورداري از فوايد اين روش پيشگيري از سرطان، لازم است افراد ميانسال دست کم براي پنج سال هر روز يک عدد آسپرين دوز پائين مصرف کنند و ده سال استفاده از اين روش فوايد بيشتري دارد.

آسپرين در ابتدا از پوست ساقه درخت بيد توليد شد و حدود يک قرن است که به عنوان داروي مسکن درد و براي کاهش تب و درمان التهاب کاربرد داشته است و بعدها، اثر مثبت آن در کاهش خطر ايست قلبي هم اثبات شد.

توصيه پژوهشگران در مورد دوز پائين آسپرين است و در مورد آثار دوز بالاتر نتيجه اي در دست نيست

پرفسور کوزيک با تاکيد بر اينکه فوايد استفاده از آسپرين در دوز پائين از خطرات آن بيشتر است، نتيجه گرفته است که مصرف دوز 75 ميليگرمي به مدت ده سال مي تواند خطر ابتلاي به سرطان روده را 35 درصد و خطر مرگ در نتيجه ابتلاي به اين بيماري را 40 درصد کاهش دهد.

در مورد سرطان معده، اين روش به کاهش 30 درصد در ابتلا و کاهش بين 35 تا 50 درصد در مرگ در نتيجه اين بيماري منجر مي شود.

وي ادامه داد:در مقابل، استفاده 10 ساله از آسپرين در افراد بالاي 60 سال باعث افزايش بين 2.2 تا 3.6 درصد در احتمال خونريزي معده مي شود و حدود 5 درصد از کساني که به اين عارضه دچار مي شوند، جان خود را در نتيجه آن از دست مي دهند.

به گفته پرفسور کوزيک، خطر خونريزي معده در مبتلايان به باکتري هليکوباکتر پيلوري، که از عوامل ابتلاي به زخم معده است، بيشتر است و در نتيجه، کساني که در صدد آغاز استفاده از آسپرين هستند بايد با پزشک خود مشورت کنند.

خطر ديگر استفاده از آسپرين، سکته مغزي است. در حال حاضر، گاه از آسپرين به عنوان داروي رقيق کننده خون به منظور کاهش خطر لخته شدن خون و ايست قلبي استفاده مي شود اما اين دارو مي تواند باعث تشديد خطر سکته و خونريزي مغزي شود.

در مورد نتيجه استفاده از آسپرين در جلوگيري از حمله قلبي، گروه تحقيقاتي کوئين مري نتيجه گرفته است که استفاده از اين دارو به مدت ده سال باعث مي شود خطر ابتلاي به اين عارضه 18 درصد و خطر مرگ در نتيجه آن 5 درصد کاهش يابد.

در پي انتشار گزارش گروه تحقيقاتي کوئين مري، سازمان خيريه انگليسي تحقيقات سرطان از مردم خواسته است قبل از روي آوردن به استفاده از آسپرين، از پزشک خود نظرخواهي کنند.

اين توصيه به خصوص براي مصرف کنندگان داروهاي ديگر مهم است زيرا بايد از عدم تداخل آنها با آسپرين اطمينان حاصل شود.

در مورد اينکه آيا استفاده از آسپرين باعث کاهش خطر ابتلاي به انواع ديگري از سرطان مي شود و اينکه آيا دوز بالاتر، آثار بيشتري دارد، نتيجه مشخصي به دست نيامده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي