جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/05/18 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 4774

 ناقل هپاتيت بي 

ويروس هپاتيت بي مي توان براي سال ها به صورت نهفته در بدن باقي بماند وفرد در واقع به عنوان (ناقل هپاتيت )شناخته شود. ناقل بيماري هپاتيت به کساني گفته مي شود که ويروس هپاتيت بي در خونشان بيش از 6ماه وجود داشته باشد ،حال عمومي خوبي داشته باشند.و در بررسي آزمايشگاهي اختلال در کار کبد آنان مشاهده نشود .

در چنين شرايطي ويروس به صورت مسالمت آميز در داخل بدن وجود دارد،ولي به کبد آسيبي نمي رساند .براي اطمينان بيشتر از سلامت کبد انجام فيبرواسکن و بررسي ميزان سطح ويروس هپاتيت بي در خون توصيه مي شود .

علائم و نشانه ها در ناقلين

در اغلب موارد عفونت ،از مادر آلوده به نوزاد منتقل مي شود وتا سال ها علامتي ديده نمي شود .در برخي موارد نيز به دنبال علائم هپاتيت حاد ويروسي ،فرد ناقل بيماري مي شود .در اين افراد به دنبال علائم هپاتيت از جمله بي اشتها يي ،ضعف ،بي حال ،پر رنگي ادرار و زردي مي‌باشد و بعد از شش ماه با وجود بهبودي ظاهري ،فرد آلوده باقي مي ماند .گاهي برخي از ناقلين هپاتيت از ترش کردن ،سوزش سر دل و احساس سنگيني در سمت راست شکم و بي اشتهايي شاکي مي باشند .

عامل اين بيماري در خون و همه ترشحات بدن افراد ناقل (مانند بزاق ،عرق و ...)وجود دارد وتماس با خون افراد مي تواند فرد سالم را نيز مبتلا نمايد .البته اين ويروس تا به حال در مدفوع يافت نشده است .تنها مخزن اين ويروس انسان و انتقال آن از افراد آلوده به سالم مي باشد .

درمان ناقلين

تا امروز درماني براي ناقلين هپاتيت بي ارائه نشده است .و از آنجا که عملکرد کبد آنان خوب است ،نياز به درمان نيز ندارد .درمان با برخي داروها فقط در مبتلايان به هپاتيت مزين (کبد مشکل دار)صورت مي گيرد .مصرف ويتامين b1ويا ويتامين d طبق دستور پزشک مي تواند مفيد باشد .پرهيز از چاقي واستعمال دخانيات و مصرف بيشتر سبزيجات وميوه جات توصيه مي شود .

سرانجام ناقلين هپاتيت بي

در اکثر موارد شاهدي دال برتخريب و التهاب سلول هاي کبدي ديده نمي شود و در واقع يک سازش و همزيستي بين ويروس و سيستم دفاعي بدن به وجود آمده است و اين سازگاري تا ساليان دراز ممکن است باقي بماند و بيمار مشکل کبدي پيدا نکند .گاهي ويروس همچنان در حالت نهفته تا آخر عمر باقي مي ماند .از هر هر 100نفري که به حالت مبتلا مي باشند .ساليانه يک نفر ويروس را از بدن خود پاک مي کند .و آزمايش HBsAg وي منفي مي شود . ولي ممکن است 2تا3نفر از اين افراد در عرض چند سال دچار عود بيماري شوند وبه اصطلاح فعاليت ويروس در بدن آن ها مجددا از سر گرفته شود .

به همين دليل است که به حاملين هپاتيت‌بي توصيه مي شود تا براي معاينه انجام آزمايش هاي کبدي و بررسي وضعشان هر شش ماه يک مرتبه به پزشک مراجعه کنند .

تهيه و تنظيم :نرگس عبدي فر برگرفته از راهنماي جامع هپاتيت بي


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي