جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/05/18 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 4774

 تريبون اقتصادي 

 تا 70 سال آينده به جز ايران و عربستان نفت اکثر کشورهاي جهان به پايان مي رسد

ايران براي بيش از 70 سال آينده همچنان منابع نفت و گاز در اختيار دارد و اين در حالي است که تا آن زمان نفت بيشتر کشورهاي جهان به پايان رسيده است.به گزارش ايسنا، ذخاير نفتي اوپک عمدتا در منطقه خاورميانه واقع شده که از جمله آن مي‌توان به عربستان سعودي‌، عراق و ‌کويت اشاره کرد که در مجموع 40.4 درصد از ذخاير کل جهان را به خود اختصاص داده‌اند.

در ميان مناطق مختلف جهان منطقه خاورميانه با دارا بودن 807.7 ميليارد بشکه ذخاير معادل 48.4 درصد از کل ذخاير تثبيت شده نفت جهان مقام اول را به خود اختصاص داده است. آمريکاي مرکزي و جنوبي، آمريکاي شمالي، اروپا و اوراسيا، آفريقا، آسيا و اقيانوسيه نيز به ترتيب با دارا بودن 19.7 ، 13.2 ، 8.4، 7.8 و 2.5 درصد از ذخاير تثبيت شده نفت از جهان در رتبه‌هاي بعدي قرار دارند.همچنين عمر ذخاير نفت جهان به طور متوسط 52.9 سال برآورد شده که با توجه به ميزان برداشت نفت در سال 2012 عمر ميادين نفتي آمريکاي جنوبي ومرکزي، خاورميانه،‌ آمريکا شمالي، آفريقا،‌ اروپا و اوراسيا، آسيا و اقيانوسيه به ترتيب بيش از صد سال، 78.1، 38.7، 37.7، 22.4 و 13.6 سال برآورد مي‌شود.

بنا به اين گزارش عمر ذخاير نفتي خاورميانه در حالي 78.1 سال براورد شده که گفته مي‌شود ايران و عربستان بيش از 70 سال ديگر نفت خواهند داشت و در آن زمان نفت اکثر کشورهاي جهان به پايان رسيده است.بر اين اساس پيش تر هرمز قلاوند، مدير اکتشاف شرکت ملي نفت اعلام کرده بود که با توجه به حجم ذخاير فعلي نفت و گاز حتي در صورت افزايش توليد، ايران تا چند دهه که نفت و گاز ساير کشورها به پايان برسد، ذخاير نفت و گاز در اختيار خواهد داشت.وي همچنين گفته بود که تا 70 سال آينده به جز ايران و عربستان سعودي نفت اکثر کشورهاي جهان به پايان مي رسد.براين اساس عمر ذخاير نفتي کليه کشورهاي عضو اوپک به استثناي آنگولا، الجزاير و قطر به بيش از 40 سال مي رسد.

نجات درياچه اروميه بين‌المللي شد

نحوه مشارکت بانک جهاني در پروژه احياي درياچه اروميه در نشستي که به ميزباني آب منطقه اي آذربايجان غربي برگزار شد، مورد بحث و بررسي قرار گرفت.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي وزارت نيرو،کيومرث دانشجو مدبرعامل آب منطقه اي آذربايجان غربي در اين نشست با ارائه گزارشي از وضعيت فعلي درياچه اروميه، به تشريح عواقب خشک شدن اين درياچه پرداخت و گفت: روند خشکي درياچه اروميه اگر به همين شکل ادامه پيدا کند، در آينده ريزگردهاي موجود تبديل به معضل بزرگي مي شود که نه تنها ايران، بلکه کشورهاي همجوار را نيز تحت تاثير قرار مي دهد.

وي گفت: دولت به طور جدي به دنبال حل اين معضل است و با حداکثر امکانات و پتانسيل هاي موجود، سعي در پيشبرد راهکارهاي اجرايي احياي درياچه دارد و مطالعات گسترده اي در اين زمينه اتفاق افتاده که نتايج آن به مرور در استان نمود پيدا مي کند.دانشجو افزود: پروژه احياي درياچه اروميه پروژه عظيمي است و نيازمندکمک هاي بانک جهاني است و با سابقه اي که بانک جهاني در کشور ما دارد، اميد است که در جهت احياي درياچه اروميه نيز کمک هاي مالي خود را دريغ نکند.

همچنين هادي بهادري معاون عمراني استانداري آذربايجان غربي نيز با مقايسه وضعيت آبي درياچه اروميه در گذشته و حال گفت: درياچه اروميه با توجه به شرايطي همچون عمق کم، زمان کمتري را نيز براي احيا نياز دارد و روند سريع خشک شدن آن نيز به همين علت است.

وي گفت: برآورد نمک درياچه اروميه حدود 10 ميليارد تن است و اين مقدار نمک براي ايجاد معضل بزرگ ريزگردها در آينده کافيست.عمر بوگارا عضو هيات مديره بانک جهاني نيز با اشاره به اينکه براي بررسي شرايط و تهيه گزارش در زمينه نحوه مشارکت بانک جهاني براي احياي درياچه اروميه به ايران سفر کرده است گفت: بانک جهاني کارشناسان خبره و با
تجربه اي را در اختيار دارد که مي توانند تجارب خود را در اين زمينه به ايران منتقل کنند.

کارت تلفن همگاني در آينده نزديک حذف مي شود

معاون بازاريابي و فروش مخابرات استان تهران گفت: کارت تلفن همگاني را در آينده نزديک حذف مي‌کينم.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي مخابرات استان تهران ،محمدرضا بيدخام معاون بازاريابي و فروش مخابرات استان تهران ، در پاسخ به اين سوال که چرا حتما روي اجاره نامه به مستأجران اينترنت مي‌دهيد، شايد مستأجري با صاحب خانه به توافق رسيده باشد که بدون اجاره نامه در مکان مورد نظر مستقر شود؟، گفت: اين موضوع بحث‌هاي حقوقي و مالي دارد. قرارداد حجمي يک ساله است و مستأجر بايد يک سال از قراردادش مانده باشد.

بيدخام گفت: اينترنت پيش پرداخت بهترين سرويس براي مستأجران است که آن را تست کرده‌ايم و در اوايل پاييز به بهره‌برداري مي‌رسانيم.

معاون فروش مخابرات استان تهران درباره برنامه نوسازي تلفن‌هاي همگاني گفت: تقريبا حدود 35 هزار تلفن در سطح استان تهران و البرز وجود دارد اما به جهت اينکه اين بخشي مربوط به بحث‌هاي خدمت‌رساني است و از اين بابت دنبال منفعت نيستيم، استفاده از اين سرويس را براي مراکز عام‌المنفعه جهت تماس‌هاي شهري رايگان کرديم.وي با اشاره به اينکه با توجه به همين رسالت دنبال جمع‌آوري تلفن‌هاي همگاني نيستيم، ابراز کرد: ولي زندان‌ها، پادگان‌ها و دانشگاه‌ها از جمله مراکزي هستند که به اين خدمت نياز دارند.

او در ارتباط با واگذاري تفن ثابت در مناطق مربوط به مسکن مهر و مشکلات اين حوزه نيز تصريح کرد: مسکن مهر بحث خاصي است که چند سال ادامه پيدا کرده است. مسکن مهر به دليل شرايط خاص جغرافيايي که دارد، بسيار سخت و هزينه‌بر است اما علي‌رغم اين 10 هزار شماره را در پرند واگذار کرديم و قابليت واگذاري تا 20 هزار خط را هم داريم.

او همچنين درباره شماره‌هاي رند چهار و چنج رقمي نيز گفت: شماره‌هاي چهار و پنج رقمي لايه بندي عادي، برنز، طلايي و الماس دارد که فعلا قصدي براي واگذاري شماره‌هاي رند طلايي و الماس در چهار رقمي نداريم اما اگر برنز باشد طبق تعرفه‌هاي مصوب مخابرات ايران انجام مي‌دهيم.وي افزود: شماره‌هاي چهار و پنج رقمي به افراد حقوقي تحويل مي‌شود.

بين‌المللي شدن گواهينامه‌هاي فني و حرفه‌اي

معاون وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي از بين‌ المللي کردن گواهينامه‌هاي فني و حرفه‌اي خبر داد و گفت: پانزدهمين دوره مسابقات ملي مهارت شهريورماه امسال برگزار مي‌شود.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي سازمان فني وحرفه اي ،کورش پرند اظهار کرد: در اين دوره از مسابقات 8156 نفر به رقابت با يکديگر خواهند پرداخت که از اين تعداد 5270 شرکت کننده مرد و 2886 نفر زن هستند و حدود 700 نفر نيز تعداد شرکت کنندگان کشوري است.

پرند در ادامه از بين المللي کردن گواهينامه‌هاي فني و حرفه‌اي خبر داد و گفت: به همين منظور با چند موسسه بين‌ المللي تفاهم‌نامه امضا کرده‌ايم و معتقديم که اگر مدارک آموزشهاي فني و حرفه اي کشور در تمام دنيا قابل پذيرش باشد در آن صورت اعزام نيروهاي کار ايراني به خارج نيز تسهيل خواهد شد.معاون وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي توجه به مشاغل خانگي و کسب و کارهاي کوچک را از برنامه‌هاي مهم اين سازمان در راستاي اشتغالزايي عنوان کرد و گفت: درصدديم تا در حوزه مشاغل خانگي و کسب و کارهاي خرد و کوچک از تجارب کشورهاي ديگر استفاده کنيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي