جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/05/25 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 4780

 خبر 

 شهردار اهواز:

به جاي توسعه نخلستانها شاهد کاهش اين شريانهاي تنفسي هستيم

اهواز – خبرنگار آفرينش

شهردار اهواز در جلسه شوراي هماهنگي مناطق شهرداري اهواز بر لزوم ايجاد بستر مناسب براي سرمايه‎گذاري بخش خصوصي در شهر اهواز تاکيد کرد و همچنين مخالفت خود را با تغيير کاربريهاي عمومي اعلام داشت.

مهندس سيد خلف موسوي که در جلسه شوراي هماهنگي مناطق شهرداري اهواز سخن مي گفت، هر گونه تسامح و اهمال کاري در صدور پروانه ساختمان و پايان کار توسط ناظران و ضابطان شهرداري را تخلف محرز دانست و خطاب به شهرداران مناطق اهواز گفت: به عنوان مثال در بحث آسانسور دقت کنيد، چون موضوع با سلامت مردم ارتباط مستقيم دارد هيچ گونه مماشاتي نبايد صورت بگيرد و هر گونه تخلف از مفاد پروانه بايد منجر به گزارش تخلف به مراجع ذيربط و جلوگيري از ادامه کار و حتي توقف عمليات ساختماني در راستاي صيانت از سلامت شهروندان گردد.

وي با تاکيد بر لزوم استقرار تشکيلات فني تاييد سلامت کارشناسي و اصولي آسانسور در شهر اهواز، ادامه داد: صدور پايان کار بدون تکميل آسانسور و اخذ تاييديه هاي ايمني در شهرداري اهواز ممنوع است چرا که در مساله اي که با حفظ جان انسان ها ارتباط دارد نبايد معامله شود.

وي نامناسب بودن سيما و منظر شهري، عدم رعايت دقيق کاربريها، چالش هويّت شهري و عدم تناسب معماري شهري با معماري اسلامي را از جمله آسيبهاي حوزه شهرسازي در کلانشهر اهواز عنوان کرد و افزود: شهرداران و معاونين شهرسازي مناطق که متولي نظارت بر ساخت وساز اماکن مسکوني و تجاري در شهر هستند بايد مباحث اجرايي نظير صدور پروانه و درآمد و محاسبات را در جهت کاهش تصدي گري شهرداري، برون سپاري نموده و وقت و توان خود را به سمت و سوي افزايش تسلط تئوريک بر مباحث تاثيرگذار حوزه شهرسازي سوق دهند.

شهردار اهواز ضمن اعلام نارضايتي خود از کيفيت ساخت و سازها در شهر، بيان کرد: بحث نظارت بر ساخت و ساز که منجر به استفاده بهينه از منابع و افزايش طول عمر بناهاي شهري خواهد شد بسيار حياتي و ضروري است و در جهت دست يابي به اين مهم بايد ارتباط تنگاتنگي بين سازمان نظام مهندسي و شهرداري وجود داشته باشد تا هم آيتم هاي فنّي ساخت و ساز بر اساس استانداردهاي ساختمان رعايت شود و هم با تمهيد زمينه هاي تشويقي بر توليد مسکن توسط انبوه سازان افزوده شود.

شهردار اهواز گفت: چنان چه در گذشته هم تاکيد کرده ايم و مصوبات ويژه اي ابلاغ کرده ايم گسترش نماهاي نامتجانس با هويت و فرهنگ شهر مانند نماهاي رومي و کامپوزيت ممنوع است و شهرداري اهواز در اين زمينه هيچ گونه تسامح و اهمالي نخواهد داشت.

موسوي افزود: با همکاري شوراي اسلامي شهر و تصويب لايحه برون سپاري خدمات در حوزه شهرسازي در آينده نزديک، بدنه کارشناسي و مديريتي شهرداري در اين حوزه فرصت مي يابند با کاهش مشغله هاي اجرايي ضمن افزايش نظارت هاي تخصصي بر بدنه سازي نما و منظر شهري در اهواز بخشي از مشکلات موجود در سيما و منظر شهري را ساماندهي نمايند.

وي همچنين بر تسريع در روند ايجاد زيرساخت هاي لازم جهت برون سپاري خدمات نظير استقرار بايگاني الکترونيک در مناطق شهرداري اهواز تاکيد نمود. شهردار اهواز با اظهار نارضايتي از تغيير برخي کاربري هاي عمومي در گذشته گفت: آنچه در نماي عمومي و اصطلاحاً لانگ شات و هوايي موجب زيبايي شهر اهواز شده است؛ وجود نخلستان ها در برخي نقاط و رودخانه زيباي کارون است. از اين رو صيانت از نخلستان ها و رودخانه کارون براي ادامه حيات در شهر اهواز ضروري است چرا که نخلستان هاي اهواز شريان هاي تنفسي شهر محسوب مي شوند و هر گونه تغيير کاربري اين فضاهاي سبز در حکم تعرض به سلامت عمومي شهروندان اهوازي است.

شهردار اهواز گفت: مايه تاسف است که در سالهاي گذشته به جاي افزايش سطح و توسعه نخلستانها در شهر اهواز شاهد کاهش اين شريانهاي تنفسي و حياتي شهر اهواز هستيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي