جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/06/03 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 4788

 خبرها از عالم علم 

 جنگ انسان با سرطان نافرجام مانده است؟

محققان معتقدند که بيماري سرطان طي ميليون‌ها سال بقدري تکامل يافته است که مقابله و ريشه‌کني دائم آن تقريبا غيرممکن است.به گزارش (ايسنا)، باوجود حجم بالاي مطالعات در خصوص سرطان و دستاوردهاي چشمگير در حوزه پيشگيري و درمان، سالانه هزاران نفر در اثر ابتلا به انواع مختلف اين بيماري مهلک، جان خود را از دست مي‌دهند.

محققان دانشگاه کيل در آلمان و دانشگاه کاتوليک در کرواسي در تحقيقات خود دريافته‌اند، سرطان تکامل يافته‌تر از تصورات قبلي است.نخستين شواهد از وجود تومور در دو گونه مختلف از هيدرا (hydra) – موجود ساده آب‌هاي تازه – کشف شده است.

به گفته «توماس بوش» سرپرست تيم تحقيقاتي، سرطان قدمتي معادل قدمت حيات بر روي زمين دارد و بدليل ساختار پيچيده و تکامل يافته سرطان، درمان بيماري بسيار دشوار است.

وجود سرطان در دو گونه هيدرا در ميليون‌ها سال قبل نشان مي‌دهد که سرطان بخشي از تکامل ذاتي انسان است؛ در حقيقت توانايي سلول‌هاي بدن براي شکل‌گيري سرطان به يک توانايي ذاتي تبديل شده است.«بوش» خاطر نشان کرد: تحقيقات در سراسر جهان به پيشگيري، تشخيص بموقع و توسعه روش‌هاي درماني جديد منجر شده است، اما ابتلاي هر فرد جديد به اين بيماري نشان مي‌دهد که در جنگ عليه سرطان پيروز نبوده‌ايم و ريشه‌کني دائم سرطان تقريبا غير ممکن است.

با اين حال محققان تأکيد مي‌کنند که شناخت دشمن – سرطان – بزرگترين شانس محققان براي مقابله با اين بيماري مهلک محسوب مي‌شود.نتايج اين مطالعه در مجله Nature Communications منتشر شده است.

بوتاکس براي درمان دومين سرطان کشنده

-مطالعات محققان دانشگاه کلمبيا نشان مي دهد که بوتاکس قادر به درمان سرطان معده، دومين سرطان کشنده جهان است.به گزارش علمي ايرنا از هلث، در يک فرآيند جديد که دانشمندان به آن عنوان ارزان، ايمن و کارآمد نسبت داده اند، قرار است سرطان معده توسط بوتاکس درمان شود.در اين رهيافت جديد، سيستم عصبي به خصوص يک عصب خاص معده که منجر به تومور معده مي شود، مورد هدف قرار مي گيرد.محققان بر اين باورند که قطع سيگنال هاي عصبي (قطع عصب) يک روش مناسب براي سرکوب تومور و توقف رشد سرطان است.

نتايج اوليه اين آزمايش با موفقيت روي موش ها انجام شده است و به سه روش مختلف عصب معده آنان قطع شده است. بهترين روش تزريق بوتاکس به عصب است.سرطان معده دومين سرطان کشنده محسوب مي شود. بر اساس گزارش انجمن سرطان آمريکا، از آغاز سال 2014 تاکنون، حدود 22 هزار نفر در آمريکا به اين عارضه مبتلا شده اند که 14 هزار نفر مرد و 8 هزار نفرشان زن بوده اند.سالانه حدود 11 هزار نفر بر اثر اين عارضه جان خود را در آمريکا از دست مي دهند. نتايج اين تحقيقات در شماره اخير نشريه Science Translational Medicine منتشر شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي