جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/06/03 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 4788

 نماينده اروميه در مجلس با هشدار به مسئولين:
 خشکي درياچه اروميه به بيش از 95 درصد رسيده است 

 اروميه - خبرنگارآفرينش

نماينده اروميه در مجلس شوراي اسلامي گفت: نگاههاي سليقه‌اي نه تنها مرگ درياچه اروميه را نزديکتر مي‌کند بلکه تهديدي بزرگ و جدي براي نجات درياچه اروميه است.نادر قاضي‌پور افزود: نگاههاي مبتني بر سليقه‌هاي مسوولان و متوليان امر تاکنون اجازه نداده روند احياي درياچه اروميه با موفقيت طي شود و ادامه يابد.

وي اظهار کرد: اختلاف‌نظرها باعث شده راهکارهاي ارائه شده براي احياي درياچه اروميه ناکام بماند و اجرا نشود و همين اجرا نشدن و معلق ماندن راهکارها روز به روز بر وسعت خشکي درياچه اروميه افزوده است.وي اضافه کرد: امروز ميزان خشکي درياچه اروميه به بيش از 95 درصد رسيده و اين وضعيت هشداري بزرگ براي مسوولان و خطري بزرگ براي سلامت مردم است.

قاضي پور اضافه کرد: مخالف استفاده از آب شرب رودخانه‌هاي سيمينه‌رود و زرينه‌رود توسط مردم آذربايجان شرقي نيستيم اما نبايد غير از مصارف آب شرب، آب رودخانه‌هاي استان به جاي روانه شدن به درياچه اروميه صرف مسائل ديگر شود.

وي با اشاره به حرکت کند تجات درياچه اروميه گفت: تاکنون به جاي اجراي راهکارهاي اساسي تنها جلسه‌ها و سمينارهايي برگزار شده که هيچ خروجي مثبتي نداشته است.اين نماينده مجلس يادآور شد: حرکتهاي کند براي احياي درياچه اروميه، آينده خطرناکي براي مردم استان و استانهاي همجوار رقم مي‌زند بنابراين ضروري است کارشناسان و متوليان امر به مطالعات و برنامه‌هاي خود شتاب بيشتري ببخشند.درياچه اروميه سالهاست به دليل کاهش شديد حجم آب ناشي از بروز خشکسالي در 17 سال گذشته با بحران جدي روبروست.دبير احياي درياچه اروميه ميزان خشکي اين درياچه را بيش از 90 درصد در حال حاضر اعلام کرده است که اين امر تبديل بيش از 90 درصد وسعت درياچه اروميه به نمکزار و شوره زار را سبب شده است.

درياچه اروميه به عنوان بيستمين درياچه بزرگ جهان با مساحتي حدود 483 هزار هکتار يکي از مهمترين و با ارزشترين اکوسيستمهاي آبي و بزرگترين درياچه داخلي ايران به شمار مي آيد که از سال 1354 در فهرست کنوانسيون حفاظت از تالابها (رامسر) ثبت شده است. درياچه اروميه و جزاير متعدد آن به لحاظ ويژگيهاي منحصر به فرد اکولوژيکي از سال 1346 به عنوان منطقه حفاظت شده و از سال 1349 به عنوان پارک ملي مورد حفاظت قرار گرفته است.

بعد از شروع به کار دولت يازدهم، ستادي تحت عنوان ستاد نجات درياچه اروميه با مسئوليت معاون اول رييس جمهوري و عضويت برخي از وزيران، صاحبنظران دانشگاهي و استانداران استانهاي حوضه آبريز اين درياچه تشکيل شد که درراستاي مطالعات اين ستاد، عمليات اجراي احياي درياچه اروميه از تيرماه امسال با دستور رييس جمهوري آغاز شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي