جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/06/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4789

 ميگرن، بيماري فصل گرما 

عوامل مؤثر‌و راه و روش‌هاي فرار از سردردهاي ميگرني

کاهش آب بدن در تابستان به علت تعريق فراوان است به همين دليل بايد روزانه آب به صورت اندک اندک و بافاصله مصرف شود زيرا کاهش آب بدن يکي از عوامل تشديد‌کننده سردرد در تابستان محسوب مي‌شود.

جام جم سرا: به‌طور کل ميزان شيوع ميگرن در فصل گرما بيشتر است و به ازاي هر 9 درجه سانتي گراد که هوا گرم مي‌شود ميگرن به ميزان 8‌درصد افزايش مي‌يابد.

چند عامل باعث تشديد سردرد در فصل تابستان و منجر به افزايش حملات ميگرني است. گرما به‌عنوان يکي از اين عوامل باعث گشاد شدن عروق و فشار در اعصاب مجاور عروق مي‌شود که در نتيجه سر درد را به همراه دارد و مکانيزم ديگر تشديد‌کننده سردرد، کاهش آب بدن به علت تعريق فراوان در تابستان است.

تابش آفتاب و نور آفتاب از ديگر عوامل ايجاد‌کننده سردرد در تابستان است که اغلب به علت نزديکي خورشيد به کره زمين در فصل تابستان شدت آفتاب بيشتر مي‌شود و افراد دچار سردرد مي‌شوند به همين دليل مسافرت‌هايي که اغلب در فصل تابستان اتفاق مي‌افتد نيز مي‌تواند عامل ايجاد سردرد شود.

اختلال خواب، کم خوابي، افزايش استرس، عوامل خستگي بيش از حد، نحوه غذا خوردن و نوع خوراک همه در بروز ميگرن در گرما و مسافرت تاثيرگذار است

کاهش آب بدن در اثر گرما، عامل مهمي است که مي‌تواند باعث سردرد شود بنابراين براي پيشگيري از کم آبي بدن بايد روزانه به صورت مرتب و با فاصله و جرعه جرعه آب مصرف شود زيرامصرف يک باره آب به مقدار زياد براي رفع تشنگي درست نيست.

در فصل تابستان بايد از ورزش‌هاي سنگين پرهيز کرد چون ورزش سنگين باعث کاهش زياد آب بدن مي‌شود که يکي از عوامل سردرد در فصل تابستان است. بنابراين مي‌توان ورزش‌هاي تابستاني مانند استخر يا تنيس را جايگزين کرد، اما در صورت الزامي بودن ورزش سنگين در زير آفتاب، اين افراد بايد آب به همراه خود داشته باشند تا با فاصله و جرعه‌جرعه از آن مصرف کنند.

مايعات ديگري نيز مي‌توانند جايگزين آب شوند اما نوشيدني‌هاي گازدار براي ميگرن ضرر دارند و در فصل گرما نبايد از اين نوع نوشيدني‌ها استفاده کرد و بهتر است از مايعات سنتي مانند دوغ، خاک شير و مخلوط آب و آبليمو تازه که بي‌ضرر هستند براي رفع کم‌آبي استفاده کرد اما مايعات شيرين براي ميگرن مناسب نيست و به‌طور کل بهترين مايعات همان آب است که مي‌تواند کاهش آب بدن در فصل گرما را جبران کند.

رنگ ادرار مشخصه مناسبي براي تشخيص کم آبي بدن است. به‌طوري که پررنگ بودن ادرار نشان از اين است که بدن انسان به آب بيشتري احتياج دارد اما در صورت کم رنگ بودن ادرار ميزان آب مورد نياز بدن کمتر است.

نور آفتاب نيزباعث تشديد ميگرن مي‌شود و اغلب بيماران مبتلا به ميگرن هنگام سردرد تمايل به استراحت در محل تاريک دارند زيرا نور آفتاب باعث تشديد ميگرن مي‌شود.

براي پرهيز از تشديد ميگرن و سردرد در برابر نور آفتاب افراد بايد از عينک‌هاي آفتابي، کلاه‌هاي حصيري يا کلاه‌هايي که نقاب بزرگي دارند، استفاده کنند و همچنين پوشيدن لباس‌هاي روشن بسيار بهتر از رنگ‌هاي تيره است زيرا ميزان حرارت به بدن را کمتر مي‌کند.

علاوه بر اين اختلال خواب، کم خوابي، افزايش استرس، عوامل خستگي بيش از حد، نحوه غذا خوردن و نوع خوراک همه در بروز ميگرن در گرما و مسافرت تاثيرگذار است. بنابراين بيماران مبتلا به ميگرن بايد براي مسافرت‌ها برنامه‌ريزي کنند، دارو‌هاي خود را فراموش نکنند، از ورزش سنگين پرهيز کنند، از کلاه استفاده کنند، استرس و کم‌خوابي نداشته باشند.

هنگام مسافرت افراد ممکن است از غذاهاي آماده و فست فود استفاده کنند که اين موارد مي‌تواند ميگرن را تشديد کند زيرا غذاهاي مانده يا از قبل تهيه شده داراي ماده‌اي به نام تيرامين است که منجر به تشديد ميگرن مي‌شود و به‌طور کل غذاهاي فست فود براي ميگرن مضر است.

( دکتر داوود آذرنگي -

متخصص مغز و اعصاب)


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي