جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/06/19 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4802

 گلودرد چرکي در کودکان 

تجربه گلودرد براي هيچ‌يک از مادران ناآشنا نيست. اين علامت مي‌تواند نشانه عفونت‌ها و بيماري‌هاي متعددي باشد که در بعضي موارد آزاردهنده است و خانواده را وادار به مراجعه سريع به پزشک مي‌کند. عوامل متعددي مانند ويروس و باکتري و علل غير عفوني علت گلودرد در کودکان است. علائم همراه با آن در هر کودک بسته به سن او و عامل ايجاد‌کننده متفاوت است که مي‌تواند کليد تشخيصي مهمي را در اختيار پزشک قرار دهد.

علائمي مانند آبريزش بيني، سرفه و تغيير صدا هنگام صحبت کردن، خس‌خس سينه‌، بي‌اشتهايي و بي‌قراري معمولا در عفونت‌هاي ويروسي ديده مي‌شود.

در اين‌گونه موارد معمولا چرک در معاينه حلق ديده نمي‌شود. در اين بيماران درمان آنتي‌بيوتيکي از سوي پزشک شروع نمي‌شود و درمان علامتي کودک مي‌تواند کافي باشد.

در کودکي که دچار تب و گلودرد بوده و غدد لنفاوي زير گردن وي بزرگ شده باشد، مشکل جدي‌تر است و پزشکان در اين موارد به بررسي‌هاي بيشتر يعني معاينه کامل و انجام کشت ترشحات گلو و براساس نتايج به‌دست آمده، تصميم‌ مي‌گيرند. در مواردي که امکان انجام کشت ترشحات گلو ميسر نباشد يا آزمايشگاه قابل اعتمادي نيز در دسترس پزشک نباشد، درمان آنتي‌بيوتيکي مناسب براي کودک شروع مي‌شود.

بايد بدانيم عامل مهم ميکروبي گلودرد در کودکان پنج تا پانزده ساله به عوارضي مانند تب روماتيسمي و درگيري کليه و درگيري قلب منجر مي‌شود بنابراين در صورت شروع داروي آنتي‌بيوتيکي با وجود بهبود حال عمومي و گلودرد کودک، درمان بايد به طور کامل ادامه يابد و دارو به طور کامل مصرف شود. در برخي عفونت‌ها با شروع درمان صحيح‌، تب بيمار در طول يک روز قطع مي‌شود، ولي ادامه درمان لازم است.

احتمال عفونت ويروسي ـ عفوني در کودکي که همراه با گلودرد و چرک گلو، بزرگي کبد و طحال داشته باشد، مطرح است.

اين بيماران معمولا تب طولاني‌تري دارند و ممکن است با مصرف آنتي‌بيوتيک دچار ضايعات جلدي در سطح پوست شوند البته اين بيماري معمولا خودبه‌خود نيز بهبود مي‌يابد، ولي تشخيص صحيح و پيگيري پزشک در درمان سريع‌تر آن موثر است. در کودکي که گلودرد طولاني همراه با زخم‌هاي تکرار شونده در دهان و ديگر قسمت‌هاي بدن دارد يا دچار تب‌هاي مکرر و ضايعت جلدي مي‌شود، احتمال بيماري‌هاي جدي‌تر مطرح و معمولا آزمايش‌ هاي بيشتري براي بررسي بيمار درخواست مي‌شود. پس درصورتي که کودکتان دچار تب و گلودرد است بدون مشورت پزشک از دادن آنتي‌بيوتيک نامناسب به وي خودداري کنيد، چون ممکن است اين کار به ضرر او باشد.

دکتر فريبا شيرواني - متخصص اطفال و فوق‌تخصص عفوني اطفال


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي