جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/07/03 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4815

 خبرها از عالم علم 

 تست ساده تنفسي براي تشخيص بيماري سل

به گزارش واحد خبر محققان علوم پزشکي روز سه شنبه اعلام کردند نوعي تست تنفسي ساده ابداع کرده اند که با استفاده از آن مي توان گونه هاي مقاوم به درمان بيماري سل را کشف کرد.دانشمندان اعلام کردند اين آزمايش بر اساس بررسي گاز نيتروژن متصاعد شده از مايکوباکتريوم توبرکولوزيس ، باکتري عامل سل ، عمل مي کند.

گونه هاي مقاوم اين باکتري که آنزيمي به نام کات جي دارند در برابر آنتي بيوتيک ها ، گاز نيتروژن آزاد مي کنند.بر همين اساس ، محققان علوم پزشکي ، در اين تست ، مقادير اندکي از آنتي بيوتيک ايزونيازيد را به بيمار مي دهند و پس از ده دقيقه ، تنفس بيمار را چک مي کنند و در صورت وجود گاز نيتروژن ، نوع باکتري سل بيمار ، مشخص مي شود.

اين آزمايش ، تاکنون بر روي گروه اندکي از موش هاي آزمايشگاهي انجام گرفته است و هنوز بر روي انسان آزمايش نشده است.نتايج اين بررسي محققان در شماره اخير نشريه نيچر منتشر شده است.دکتر گراهام تيمينز و همکارانش در دانشگاه نيومکزيکو در آمريکا اين تست جديد را ابداع کرده اند.بيماري سل سال گذشته در سراسر دنيا جان بيش از يک ميليون و 300 هزار نفر را گرفت و پس از ايدز ، دومين عامل مرگبار محسوب مي شود.

به گزارش خبرگزاري فرانسه ، در حال حاضر ، براي تشخيص بيماري سل ، از تست خلط استفاده مي شود که مدت جوابگويي اين تست ، تا شش هفته است.

حذف تمامي بافت‌ سرطاني پستان حين عمل جراحي با ابزار جديد

دانشمندان بيمارستان زنان بريگهام واقع در بوستون آمريکا ابزاري ارائه داده‌اند که منجر به حذف تمامي بافت سرطان پستان حين جراحي و جلوگيري از تکرار چنين عمل‌هاي پزشکي مي‌شود.به گزارش (ايسنا)، حدود 40 درصد بيماراني که جراحي سرطان پستان را از سر مي‌گذرانند، نيازمند عمل‌هاي جراحي بيشتري هستند زيرا جراحان حين نخستين عمل، در حذف تمامي بافت سرطاني ناکام هستند.هم‌اکنون، محققان ابزار جديدي ارائه داده‌اند که به جراحان در تشخيص بهتر بافت سرطاني پستان از بافت عادي کمک خواهد کرد و نياز به جراحي‌هاي مکرر روي اين بافت را کاهش مي‌دهد. سامانه ابداعي، تصويربرداري طيف‌سنجي جرمي DESI نام دارد و مولکول‌ها را به يون‌هايي تبديل مي‌کند

.سيستم مي‌تواند چنين مولکول‌هاي يوني را با استفاده از جرمشان شناسايي کند و با تحليل جرم يون‌ها، محتواي نمونه بافت را تشخيص دهد. اين ابزار، جريان ميکروسکوپي حلال بارداري را روي سطح بافت افشانه مي‌کند تا اطلاعاتي درباره محتواي مولکولي آن به دست آورد. سامانه سپس تصوير رنگي کدبندي‌شده‌اي ارائه مي‌دهد که ماهيت و تراکم سلول‌هاي تومور را آشکارسازي مي‌کند.

محققان از تصويربرداري طيف‌سنجي جرمي DESI براي بررسي توزيع و ميزان مواد اسيدي چرب موسوم به ليپيدها در درون بافت سرطاني پستان و بافت عادي 61 نمونه‌موردي استفاده کردند. اين نمونه‌ها از 14 بيمار مبتلا به اين نوع سرطان گرفته شده بودند.در اين فناوري از نوعي برنامه نرم‌افزاري براي مشخصه‌بندي تومورهاي بافت سرطان پستان و شناسايي مرزهاي بين بافت سرطاني و سالم استفاده مي‌شود.

ميزان دقت ابزار ابداعي با استفاده از شيوه‌هاي پاتولوژي سنتي تاييد شده‌اند و يافته‌هاي دانشمندان امکان گروهبندي بافت‌هاي نرمال پستان و بافت‌هاي سرطاني را فراهم مي‌کند.جزئيات اين مطالعه در مجموعه مقالات آکادمي علوم ملي امريکا منتشر شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي