جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/07/07 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 4818

 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام FUIW

شوراي اجرايي / اجلاس چهاردهم

دانشگاه اسلامي امام محمدبن سعود- رياض- پادشاهي عربستان سعودي

28 تا29 جمادي الثاني 1430 هجري قمري/ 21 تا22 جون 2009

سنددرمورد موضوع 1.3 از پيش نويس دستور جلسه:

( پيش نويس طرح عملياتي و بودجه سال هاي 2010 تا 2012)

قسمت شصدوسه:

توضيح عمومي:

اين برنامه با جهاني شدن فرهنگي و تمايل آن به گذاردن يک روش يگانه از تفکر، درک و رفتار مربوط مي گردد. اين برنامه همچنين در تلاش است تا نشان دهد که اين روند مخالف دورنماي اسلامي با توجه به انسان وجهان همچنين قراردادها وابزارهاي بين المللي است که خصوصيات و تنوع فرهنگي مردم وملت ها را در بردارد. علاوه براين برنامه در جهت روشن کردن تجربيات تاريخي اسلامي دراين رابطه است که روي امکان تاثيرگذاري در همزيستي و درک متوسط اختلافات فرقه اي، اجتماعي، نژادي و مذهبي مي باشد. بنابراين برنامه درپي تقويت ديدگاه فراخوان براي درک وهمزيستي با ديگران مبتني بر سنخيت مذهب، برادري ونام گذاري عمومي، وتقويت آموزش دانشگاه ازطريقه دوره هاي مربوط به برنامه ها وطرح ها براي تفسير اين ديدگاه اسلامي است.

برنامه : 4.1.1.3 : ( کرسي هاي دانشگاهي)

هدف ها:

- بهبود کيفيت عملکرد آموزش عالي در دانشگاه هاي عضو؛

- توسعه نوسازي وآموزش عالي به گونه اي که موضوعات توسعه را درجهان اسلام بيان کند؛

- انجام مطالعات براي بيان موضوعات جاري؛

- مصون کردن آموزش عالي در مقابل منزوي کردن و حذف کردن آن؛

- تبليغ درکمک تمدن اسلامي وتوسعه يافتگي دراز مدت ارزش هاي انساني؛

- بازسازي قالب ها که در مقابل اسلام ومسلمانان قرار دارند.

توضيح عمومي :

اين برنامه روي محتوي طرح عملياتي سه ساله اتحاديه (2004 تا 2005) در مورد « تشکيل کرسي هاي تخصصي براي بيان موضوعات آموزش عالي در جهان اسلام» بنا نهاده شده است. قطعنامه مجمع عمومي در سومين اجلاس خود ( شارجه: 9 تا11 مارس 2004) تشکيل کرسي هاي اتحاديه در دانشگاه هاي عضو را به تصويب رسانيد.

اين برنامه همچنين نقش تمدني و توسعه اي را که اين کرسي ها مي توانند انجام دهند تنظيم مي کند، چرا که آنها به عنوان ابزارهاي آکادميک جديد براي توسعه آموزش و بيان کردن موضوعات امت مسلمان است. اين طرح گذشته ازآن، به تجربيات اتحاديه در دو طرح عملياتي قبلي که درطول آن يک تعدادي از کرسي هاي تخصصي دربرخي از دانشگاه هاي عضو تاسيس شده بود و در حوزه هاي مختلف به ترغيب ارزش هاي گفتمان و فرهنگ صلح پرداخته بود ارجاع مي نمايد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي