جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/07/07 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 4818

 معاون دانشجويي وزارت بهداشت خبرداد؛
 افزايش سقف وام‌هاي دانشجويي و معافيت دانشجويان جديد پرديس‌ها از هزينه تغذيه و اياب و ذهاب 

 معاون دانشجويي وزارت بهداشت از تصويب آيين‌نامه‌اي براي عدم دريافت هزينه اياب و ذهاب وتغذيه ازدانشجويان جديدالورود پرديس‌هاي خودگردان خبرداد وگفت: درحال تصويب آيين‌نامه‌اي هستيم که طي آن هزينه اياب و ذهاب از دانشجوياني که امسال در پرديس‌هاي خودگردان پذيرفته شده‌اند، دريافت نشود.

دکتر محمدرضا داوودآبادي فراهاني درگفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در مورد علت تصويب اين آيين‌نامه توضيح داد: ازآنجايي که اين دانشجويان با پرداخت مبالغي دانشجوي دانشگاه‌هاي دولتي مي‌شدند، پول غذا واياب وذهاب ازآنها مطالبه مي‌شد. در بخشنامه‌اي که درحال تصويب است، ذکر شده‌است اين که دانشجويان درابتداي ثبت‌نام يک رقم کلي را پرداخت مي‌کنند، ديگرمجبوربه پرداخت هزينه اياب و ذهاب و تغذيه نشوند.

وي در مورد تسهيلات ديگر وزارت بهداشت براي دانشجويان درحال تحصيل دردانشگاه‌هاي علوم پزشکي کشوراظهارکرد: فعاليت‌هاي زيربنائي در حوزه رفاه دانشجويي شروع شده است. اين فعاليت‌ها طرح کاملي درمورد معيشت دانشجويي و وام تحصيلي دانشجويان است. اگر اين طرح تصويب شود، طبق آن دانشگاه به دانشجويان جديدالورودي که قادر به پرداخت هزينه تحصيل خود نيستند، کمک خواهد کرد. اين طرح در حال تهيه است اما زمان اجراي آن مشخص نيست.

افزايش سقف وام‌هاي دانشجويان علوم پزشکي

معاون دانشجويي وزارت بهداشت در ادامه از افزايش 30 درصدي وام دانشجويان در سال تحصيلي جديد خبر داد و گفت: ميزان وام در سال تحصيلي جديد 30 درصد افزايش داشته است. درگذشته به هردانشجوي مجردي که مشمول وام دانشجويي مي‌شد، مبلغ 500 هزار تومان و به دانشجوي متاهل مبلغ 650 هزار تومان وام ارائه مي‌شد اما اين ميزان امسال براي دانشجويان مجرد 650 هزار تومان و براي دانشجويان متاهل به 880 هزار تومان افزايش يافته است.

فراهاني در مورد انواع وام‌هايي که به دانشجويان دانشگاه‌هاي علوم پزشکي ارائه مي‌شود، توضيح داد: وام‌هاي متعددي به دانشجويان ارائه مي‌شود که مهم‌ترين آنها وام تحصيلي و وام مسکن است که مبلغ آن براي مجردين ومتاهلين متفاوت است.همچنين به دانشجويان متاهلي که در مقاطع کارداني، کارشناسي و دکتري تحصيل مي‌کنند وديعه مسکن داده مي‌شود.

وي ادامه داد: وام‌ها و وديعه‌ها در طول 10 ماه درسال به دانشجويان ارائه مي‌شود ودانشجويان موظف هستند مبلغ وام را بعد ازاتمام تحصيل خود بازگردانند.

معاون دانشجويي وزارت بهداشت با تاکيد بر اينکه مبلغ وديعه مسکن درتهران، شش کلانشهروساير شهرها متفاوت است، اظهارکرد: مبلغ وديعه مسکن بين 2 ميليون و 500 تا 7 ميليون و 500 متغير است. هرچند که مبلغ آن ناچيز است اما کمک متخصري به دانشجويان متاهل مي‌کند.

سرانه فرهنگي دانشجويان علوم پزشکي از دانشجويان وزارت علوم کمتر است

فراهاني در ادامه به بحث سرانه فرهنگي دانشجويان دانشگاه‌هاي علوم پزشکي اشاره کرد وگفت: درابتداي سال يک سهميه کلي براي سرانه فرهنگي دانشجويي به دانشگاه‌ها داده مي‌شود، اما گفته نشده چه بخشي از آن به بخش فرهنگ و چه بخشي از آن مربوط به معيشت دانشجويان است. اين مبلغ در دانشگاه‌هاي مختلف متفاوت است اما ميانگين آن براي هرنفر يک ميليون تومان است که اين رقم براي دانشجويان وزارت علوم بيشتر است. وي به اين سوال که چرا مبلغ اختصاص داده شده در دانشگاه‌هاي مختلف متفاوت است، پاسخ داد: زيرا گاهي ممکن است تعداد دانشجويان در زماني که سرانه بودجه اختصاص داده مي‌شود، در سال تحصيلي جديد افزايش يا کاهش پيدا کند.

آيين‌نامه تشکيل شوراي صنفي در دست تدوين است

معاون دانشجويي وزارت بهداشت در بخش ديگري از سخنان خود از تدوين آيين‌نامه براي تشکيل شوراي صنفي دانشگاه‌هاي علوم پزشکي خبر داد و گفت: اين آيين‌نامه در حال تدوين است و سعي مي‌کنيم در آينده‌اي نزديک ابلاغ شود که دانشجويان در اداره مسائلي که به خودشان مربوط است مشارکت بيشتر داشته باشند. اين آيين‌نامه تا دو الي سه ماه آينده ابلاغ خواهد شد و تشکيل شوراها براساس آن شکل مي‌گيرد.

فراهاني در ادامه با تاکيد بر اينکه همه دانشجويان دانشگاه‌هاي علوم پزشکي تحت پوشش بيمه حوادث قرار دارند، گفت: همه دانشجويان دانشگاه‌هاي علوم پزشکي در همه مقاطع از اول مهر به صورت رايگان تحت پوشش بيمه حوادث قرار دارند.

وي با تاکيد بر اينکه همه دانشجويان دانشگاه علوم پزشکي از ابتدا تحت پوشش بيمه درماني قرار داشتند، افزود: براساس طرح تحول نظام سلامت هم‌اکنون همه مردم ايران تحت پوشش بيمه‌هاي خدمات درماني قراردارند. هرچند که دانشجويان دانشگاه‌هاي علوم پزشکي قبل از طرح تحول نظام سلامت هم تحت پوشش بيمه‌هاي درماني قرار داشتند و از اين نظر براي اين دانشجويان مشکلي وجود ندارد. اميدواريم اين طرح در سال‌هاي آينده با عنايت مسئولان ذيربط ادامه پيدا کند.

ظرفيت خوابگاه‌ها متناسب با نياز دانشجويان نيست

معاون دانشجويي وزارت بهداشت در ادامه به مشکلات موجود در دانشگاه علوم پزشکي کشور اشاره کرد و گفت: کيفيت اسکان و تغذيه در مجموع مطلوب نيست. هدف ما اين است که حوزه اسکان را بهبود ببخشيم و اين امر نيازمند اين است که سخت‌افزار نظام سلامت در حوزه رفاه دانشجويي مورد بازسازي قرار بگيرد. اين يک فرايند طولاني مدت است که به تازگي آغاز شده است.

فراهاني با بيان اينکه در حوزه خوابگاه‌ها چند مشکل عمده وجود دارد، اظهار کرد: مشکل اول اين است که تعداد خوابگاه‌ها، پاسخگوي تقاضاي دانشجويان براي خوابگاه نيست. دوم اينکه با توجه به اينکه هر خوابگاه داراي يک ظرفيت استاندارد است اما تعداد دانشجويان ساکن در اکثر خوابگاه‌ها بيشتر از ظرفيت آن است و مشکل آخر اين است که خوابگاه‌ها از نظر طراحي و مساحت، امکانات و تجهيزات در شأن دانشجويان نيستند و اگر بخواهيم خوابگاه‌هاي مطلوب و استاندارد داشته باشيم بايد آنها را بازسازي و بهسازي کنيم.

وي ادامه داد: از طرف ديگر تعداد زيادي خوابگاه نيمه تمام وجود دارد و مشکلي که براي اتمام اين خوابگاه‌ها وجود دارد اين است که منابع دولتي محدوديت دارد و تکميل اين خوابگاه‌ها از طريق منابع دولتي امکان‌پذير نيست. بنابراين بايد به فکر روش‌هاي ديگري براي تکميل اين خوابگاه‌ها باشيم و يکي از برنامه‌هاي مهم من در دوره سه ساله که صاحب اين مسووليت هستم، ساماندهي اين حوزه است.

معاون دانشجويي وزارت بهداشت در پايان به کمبود اعتبارات در حوزه عمراني اشاره کرد و گفت: نه تنها وزارت بهداشت در بخش عمراني دچار کمبود بودجه است بلکه همه وزارتخانه‌ها اين مشکل را دارند و درخواست اعتبار براي حوزه عمراني در تمام وزارتخانه‌ها چندين برابر مقداري است که به اين حوزه اختصاص داده شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي