جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/07/07 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 4818

 دكتر جاسبي در همايش ملي دفاع مقدس و دانشگاه:
 مجموعه مطالعات و کارهاي انجام شده پيرامون حوزه دفاع مقدس به صورت جزيره‌اي بوده است 

اولين همايش ملي دفاع مقدس و دانشگاه با حضور رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام و جمعي از پيشکسوتان و فرماندهان دوران دفاع‌مقدس برگزار شد.به گزارش خبرنگار سرويس «فرهنگ‌حماسه» ايسنا، در اين مراسم که در دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرري برگزار شد، دکتر عبدا... جاسبي عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي و هيأت امناي دانشگاه آزاد اسلامي در سخناني با اشاره به انتقال ميراث دفاع‌مقدس به نسل‌هاي آينده گفت:در جلسه‌اي که در سال 1388 درباره دفاع مقدس و چگونگي انتقال آن برگزار شده بود، بيان کرديم که دو واحد درسي دفاع‌مقدس بايد به صورت اختياري در دانشگاه آزاداسلامي به دانشجويان تدريس شود.

از جمله محورهاي اين واحد درسي نيز معرفي شخصيت‌هاي دفاع مقدس از جمله فرماندهان عالي رتبه،شهداي شاخص،تغيير شخصيت‌هاي سياسي و نظامي و گروه‌هاي انقلابي و احزاب و تغيير فکري و جناحي آن‌ها نام برده شد.

وي افزود: يکي از دستاوردهاي بزرگ دفاع مقدس اين بود که چهره واقعي بسياري از گروه‌ها و افراد را در آن شناختيم و در حقيقت جنگ پالايشگاه بزرگي بود که درجه خلوص و اخلاص هر حزب و افراد را نشان مي‌داد.

در جلسه ياد شده، شهيد سوداگر به من گفت که برايش يک حکم صادر کنم و من براي ايشان حکمي در رابطه با تدريس دو واحد درسي دفاع مقدس براي ايشان صادر کردم تا اين درس در دانشگاه آزاد ارائه شود و بر اختياري بودن آن نيز تأکيد داشتم چرا که نبايد اين گونه مباحث اجباري باشد.

دكتر جاسبي در بخش ديگر سخنان خود با تشريح چهار آسيب محوري مرتبط با دفاع مقدس توضيح داد: تاکنون مجموعه مطالعات و کارهاي انجام شده پيرامون حوزه دفاع مقدس به صورت جزيره‌اي بوده است، به عبارت بهتر محدود به افراد خاص و مجموعه‌هاي محدودي بوده‌اند. متأسفانه هنوز نيز اين مباحث از فلسفه تجزيه‌گرا بهره مي‌گيرد در حالي که ما بايد از نظريه فلسفه سيستم‌ها با آن برخورد داشته باشيم.

آسيب ديگر نيز مربوط به مديريت دانش دفاع مقدس است. مديريت دانش سراسر ثبت خاطرات است و مي‌تواند در حوزه مستندسازي، الگوبرداري و بهره‌گيري از دفاع مقدس بهره‌مند شود.

اين ذخاير گران‌بها در حوزه دفاع مقدس در رابطه با بحث مديريت بايد ثبت شود چرا که عمر انسان‌ها محدود است و ممکن است دچار کاهش ذخاير استراتژيک دانشي بشويم.

اين عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي در رابطه با آسيب ديگر حوزه دفاع مقدس يادآور شد: آنچه تاکنون در رابطه با انتقال مباحث مربوط به دفاع مقدس انجام شده، توصيفي بوده است براي همين. بايد از اين فضا به بُعد تجويزي منتقل شود تا به صورت فرموله و تئوريزه بتوانيم به انتقال آن بپردازيم. مبحث ديگر نيز موضوع بيان استراتژيک دفاع‌مقدس است.

يکي از مصداق‌هاي اين مبحث تصميم‌گيري در مديريت فرماندهان و مديران ما در دوران دفاع مقدس است که بايد تدوين و تأليف شود چرا که مديران ما در دوران دفاع مقدس هزاران تصميم مهم و سرنوشت‌ساز را اتخاذ کرده‌اند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي