جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/07/12 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 4822

 فلج مغزي ،علل ، پيشگيري و درمان آن  

فلج مغزي (cerebral palsy) مجموعه‌اي از اختلالات با درگيري مغز و دستگاه عصبي که در مهارتهاي حرکتي، يادگيري، شنيدن، ديدن، تفکر اختلال ايجاد مي‌کند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران ، اسپاستيک، شايعترين نوع که 70 تا 80 درصد موارد را شامل مي‌شود در اثر آسيب به نورون‌هاي حرکتي فوقاني در مسير پيراميدال ايجاد مي‌شود گاهي دو طرفه‌است حداقل با دو مورد از موارد زير مشخص مي‌شود: الگوي حرکتي غيرطبيعي، افزايش توان عضلات، رفلکس‌هاي پاتولوژيک مانند بابنکس و هيپررفلکسي.

آتاکسيک، در کمتر از 5 درصد موارد مشاهده مي‌شود به علت آسيب مخچه روي مي‌دهد ومشخصات آن عبارت است از وضعيت غيرطبيعي و فقدان هماهنگي منظم عضلات و يا هرديس کينتيک،10 تا 15 درصد موارد را تشکيل مي‌دهد مشخصه آن الگوهاي حرکتي غير طبيعي و حرکات بدون اراده، کنترل نشده و راجعه‌است.هيپوتونيک، ترکيبي از انواع نامبرده است.

علل شيوع

شيوع فلج مغزي 3/3 در هر 1000 نفر است; تقريباً 81 درصد آنها مبتلا به نوع اسپاستيک فلج مغزي هستند در ميان کودکان با فلج مغزي 8 درصد دچار طيفي از اختلالات مانند اوتيسم و 35 درصد مبتلا به صرع هستند.56 درصد قادر به راه رفتن به تنهايي و 33 درصد دچار محدوديت حرکتي و يا نا تواني در راه رفتن هستند. فلج مغزي توسط آسيب يا ناهنجاري‌هاي مغزي ايجاد مي‌شود. بسياري از اين مشکلات در دوران جنيني رخ مي‌دهند اما اين اختلال مي‌تواند در هر زمان ديگري طي 2 سال اول زندگي، زماني که مغز کودک همچنان در حال تکامل است رخ دهد. در بعضي از افراد با فلج مغزي بعلت کاهش سطح اکسيژن (هيپوکسي) بخش‌هايي از مغز آسيب ديده‌اند.

عوامل خطرساز

نوزادان نارس براي بروز فلج مغزي در خطر بيشتري قرار دارند. فلج مغزي در بعضي از کودکان درنتيجه نوزادان نارس و يا باوزن موقع تولد کمتر از 1500 گرم عوارض حاملگي مانند پلي هيدروآمنيوس اکلامپسي، خونريزي در سه ماهي سوم، چند قلويي، پرزانتاسيون غير طبيعي جنين، تب مادر،تشنج يا اختلالت تشنجي در مادر،درمان مادر با هورمون تيروئيد استروژن يا پرژسترون ،آنسفالوپاتي هيپوکسيک -ايسکميک.

همچنين خونريزي مغزي

عفونت‌هاي مغزي (آنسفاليت، مننژيت، ابتلا به ويروس هرپس سمپلکس)

ضربه مغزي

عفونت در مادر طي دوران بارداري (سرخجه)

ايکتر شديد نيز شامل اين علائم است.

علائم

بيشتر موارد ابتلا به جز موارد خفيف در 18 ماه اول زندگي مشخص مي‌شوند. علايم به صورت ناتواني در رسيدن به استانداردهاي حرکتي، وجود اختلالاتي مثل عملکرد حرکتي خشن و نامتقارن و افزايش توان عضلات يا کاهش توان عضله.[7] علايم بسيار متفاوت است علايم ممکن است خفيف يا شديد باشد و تنها يک نيمه بدن يا هر دو نيمه بدن درگير باشد. با درگيري بيشتر دست‌ها يا پاها و يا هر 4 اندام همراه باشد. حرکات غير طبيعي (نظير پيچشي، پرشي، جرخشي) در دست‌ها، پاها، بازو، ساق با، اين حرکات حين استرس تشديد مي‌يابد. لرزش، عدم حفظ هماهنگي و تعادل بدن، عضلات شل بخصوص در حالت استراحت، مفاصل بيش از حد متحرک، کاهش ضريب هوشي، کاهش توانايي يادگيري، اختلال در تکلم، مشکلات شنوايي و بينايي، تشنج، درد بخصوص در بالغين، علايم گوارشي (شامل اختلال در مکيدن شير، يا غذا خوردن، جويدن، بلعيدن، استفراغ و يبوست، افزايش آبريزش دهان)، روند کند رشد، تنفس‌هاي نامنظم، بي‌اختياري ادرار.

تعداد و شدت علايم زير در کودکان دچار فلج مغزي، کاملاً متغير است:

فقدان تون عضلاني طبيعي (در مراحل اوليه)

کندي رشد و نمو (راه رفتن، صحبت کردن)

سفتي و اسپاسم عضلات (در مراحل بعدي)

درجات متغيري از عقب‌ماندگي ذهني

مشکل در هماهنگي و تعادل بدن

کري

ژست‌هاي غيرطبيعي بدن

لوچي

حرکات بي‌هدف بدن

تشنج

عواقب مورد انتظار

شدت اين نوع اختلال در کودکان بسيار متغير است. امکان دارد کودک دچار فلج مغزي، علي‌رغم ناتواني عضلاني شديد، بسيار با هوش باشد. از بسياري از کودکان دچار فلج مغزي مي‌توان در محيط گرم خانه نگهداري کرد. آن دسته از کودکاني که اختلال خفيف‌تري دارند مي‌تواند يک زندگي پربار و تقريباً طبيعي داشته باشند. اما کودکاني که اختلال شديد دارند ممکن است نيازمند مراقبت مخصوص باشند.

پيشگيري

ترتيبات مراقبت مناسب را در زمان حاملگي، شروع درد زايماني، و زايمان فراهم آوريد. در زمان حاملگي، رژيم غذايي طبيعي و متعادل داشته باشيد. در زمان حاملگي، بدون مشورت با پزشک خود هيچ دارويي مصرف نکنيد. به هيچ عنوان الکل ننوشيد. در زمان حاملگي، از افراد بيمار و مبتلا به عفونت دوري گزينيد.

درمان

درمان به نوع اختلال عملکردي بستگي دارد درمان‌هاي فيزيکي و کاردرماني به نحو مطلوبي وضعيت و حرکات بدني را تسهيل مي‌کند روش‌هاي درماني عبارتند از:تجويز داروهاي خوراکي، تجويز بوتولينيوم، کارگذاري پمپ اينتراتکال باکلوفن جهت درمان اسپاسيته،درمان تشنج، اختلالات ارتوپدي، و اختلالات حسي.

هيچ راه معالجه‌اي وجود ندارد. اما با درمان مناسب مي‌توان به اين کودکان کمک کرد.روان درماني يا مشاوره براي کمک به خانواده کودک براي پذيرش وضعيت کودکشان و کمک کردن به وي براي دستيابي به حداکثر توانايي خود جراحي براي تصحيح مشکلات عضلاني و بدشکلي‌هاي مربوطه، مراقبت در مکان مخصوص نگهداري درازمدت کودکان دچار فلج مغزي شديد

با توجه به اين که تشخيص زودهنگام مهم است، کودک خود را مرتب براي چکاب پيش پزشک ببريد. تشخيص ندادن فلج مغزي ممکن است باعث شود کودک فرصت وارد شدن به برنامه‌هاي مخصوص براي به حداکثر رساندن رشد و نمو را از دست دهد.

همواره در مورد خود و کودک‌تان ديد مثبت داشته باشيد. گاهي نتايج دور از انتظار و خوبي به دست مي‌آيد.

با ديگر والديني که کودکانشان فلج مغزي داشته‌اند مشورت کنيد و از آنها راهنمايي و کمک بخواهيد.

در مورد برنامه‌هاي آموزشي و فيزيوتراپي مخصوص اين کودکان و نيز گروه‌هاي حمايتي تحقيق به عمل آوريد تا بتوانيد به بهترين درمان دسترسي داشته باشيد و توانايي‌هاي کودکتان را به حداکثر برسانيد.

فعاليت

کودکتان را تشويق کنيد تا هر چقدر مي‌تواند فعاليت داشته باشد.

با انجام فيزيوتراپي، کار درماني، گفتار درماني، و استفاده از وسايل مخصوص مي‌توان به کودک کمک کرد تا به حداکثر توانايي ممکن دست يابد.

رژيم غذايي

هيچ رژيم خاصي توصيه نمي‌شود. يبوست شايع است و شايد نياز به نرم‌کننده‌هاي مدفوع وجود داشته باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي