جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/07/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4828

 سرمقاله 

 آتش بازي اردوغان با داعش و کردها

حميدرضا عسگري

شهر کوباني در شمال سوريه و در دوکيلومتري مرزهاي ترکيه قرار دارد که در طي هفته هاي گذشته از سوي گروه داعش مورد هجوم واقع شده، اما با مقاومت گروه هاي مسلح کرد تاکنون اين شهر هنوز سقوط نکرده و در محاصره قرار گرفته است. ناگفته نماند داعش با حملات سنگين خود از سه محور توانسته است شرق کوباني را تصرف کند و پرچم خود را برفراز آن نصب کند.

اما در ميان اين درگيري ها نقش دولت آنکارا به عنوان همسايه اصلي کردهاي سوريه و با توجه به جمعيت و نفوذي که کردها و جمعيت علوي ها(بيش از45 ميليون نفر) درجامعه ترکيه دارند بسيار حائز اهميت است. در باز خواني سياست خارجي اردوغان و مغز متفکر وزارت خارجه اين کشور دکتر داوود اوغلو در مواجهه با داعش به چند مسئله بسيار مهم بر مي خوريم که مي تواند اوضاع بسيار خطرناکي را در آينده اي نه چندان دور براي ترکيه رقم بزند.

دراولين برداشت بايد به درگيري و خصومت ميان کردها و حکومت اردوغان اشاره کرد که در واضح ترين موضع گيري هاي اخير دولت ترکيه کردهاي حزب کارگر(پ. .ک. ک) را همانند داعش دانسته و طرفداران آن را به فرصت طلبي براي اقدامات مسلحانه در کشور متهم کرده است. در همين راستا با تشديد نيروهاي نظامي در مرزهاي خود با کوباني اجازه ملحق شدن کردهاي ترکيه براي حمايت و کمک نظامي به کردهاي سوريه را نمي دهند و اين باعث خشم کردها و گمانه زني هايي در خصوص همکاري نيروهاي اطلاعاتي و نظامي ترکيه با داعش را به وجود آورده است.

از آغاز پيدا شدن داعش و تحرکات آن در سوريه و عراق، شاهد سياست خنثي دولت ترکيه و عدم موضع گيري صريح عليه تروريست ها بوده ايم. به طوري که دولت ترکيه حتي اجازه راهپيمايي و اعترضات مردمي برعليه داعش را در کشورش نمي دهد. به زعم کردها دولت اردوغان به دنبال استفاده ابزاري از داعش براي تجزيه قوميتي و کشتار کردها در مرزهاي خود مي باشد. تا از اين طريق کردهاي سوريه را در کنار مرزهاي خود پاکسازي کند و هم انسجام کردهاي داخلي را از بين ببرد. اين بي تفاوتي دولت ترکيه به قتل عام کردها درحالي است که آتش درگيري ها از مرزهاي ترکيه با چشم غير مسلح قابل مشاهده است و سيل آوارگاني که از بيم جان خود و قتل عام داعشي ها به سمت مرزهاي ترکيه سرازير مي شوند، از چشم رسانه هاي خبري مخفي نمانده است.

ضمن اينکه اخبار و منابع بسياري از جلسات متعدد سازمان امنيت ترکيه (ميت) در يک شهر مرزي در شمال سوريه با سران داعش خبر داده اند که براساس آن توافقاتي عليه کردها به امضاي دوطرف رسيده است. بدين ترتيب خصومت دولت ترکيه با کردها به دست داعشي ها جامه عمل مي پوشد و اردوغان با کمک هاي مخفيانه و تسليحاتي خود موجبات اين انتقام گيري از کردها را فراهم مي سازد. اين همکاري ترک ها با داعش را مي توان در نمونه هايي همچون آزادي گروگان هاي سفارت ترکيه در موصل و يا عدم تخريب مقبره سليمان شاه عثماني مشاهده کرد. چرا که داعش حتي يک نفر از اتباع ترک را مصدوم نکرد و نکشت و همچون بقاع و مرقد ديگر بزرگان اقدامي در جهت تخريب جد عثماني ها انجام نداد!.

همچنين بسياري براين عقيده اند که ترک ها به دنبال بهانه اي براي ورود نظامي به خاک سوريه مي باشند تا در اين آب گل آلود بتوانند از درگيري و کشتار کردها نهنگي براي خود صيد کنند و از اين طريق بتوانند سيطره استراتژيکي بر منطقه کردنشين سوريه و فعاليت هاي کردهاي ترکيه داشته باشند و هرگونه فعاليت هاي تحريک آميز آنها را شناسايي و سرکوب کنند.

اما همانطور که گفته شد، اين گونه بازي کردن ترک ها با مهره داعش و کردها، عملا بازي با آتش است که احتمال دامنگير شدن ترکيه درآن بسيار زياد است. چرا که قدرت دادن به داعش و تقويت بنيه مالي و تسليحاتي آنها همچون پرورش ماري در آستين است که هرلحظه امکان خطرآفريني براي دولت اردوغان را دارد. چرا که هيچ اعتمادي به داعش و عدم تمايل آنها براي نفوذ و تبليغات تفکرات افراط گرايي در جامعه ترکيه وجود ندارد، چون ترکيه عملا کشوري با گرايشات نظامي غربي و مورد حمايت ناتو شناخته مي شود و حداقل داعش آنها را درظاهر دشمنان شماره يک تلقي مي کند.

از سوي ديگر اردوغان نبايد از قوه و بنيه اعتقادي و عملياتي کردها غافل شود. همانطور که گفته شد جمعيت کثيري(دو سوم) از مردم ترکيه را کردها و علوي هايي تشکيل مي دهند که با تفکرات دولت اردوغان در حمايت از داعشي ها و فرصت طلبي براي ورود به منطقه کرد نشين سوريه مخالفند و حتي ممکن است در صورتي که ارتش ترکيه وارد خاک سوريه بويژه مناطق کردنشين شود، پ.ک.ک آتش جنگ را به سراسر ترکيه بکشاند.

به هرتقدير هرگونه کنش فعلي دولت ترکيه در مدارا و يا حمايت از داعش مسبب واکنش ها و بازخوردهايي خواهد شد که راه گريزي از آنها وجود ندارد. ضمن اينکه جامعه داخلي ترکيه با مخالفت ها و نارضايتي مواجه است که همچون آتش زير خاکستر فعلا شعله اي از آن افروخته نشده، اما هر لحظه امکان دارد اين آتش با جرقه اي و تحولي در سطح داخلي و خارجي شعله ور گردد و تمام برنامه هاي تيم سياست خارجي اردوغان را بسوزاند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
خبر دانشگاه
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي