جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/07/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4831

 اظهارات ظريف پس از ديدار با اشتون؛
 در حال بررسي راه حل‌هاي ارائه شده براي پايان دادن به اختلافات هستيم 

 
وزير خارجه کشورمان گفت: در گفت‌وگوهاي طولاني که با خانم اشتون داشتم و هم ميان معاونان برگزار شد، موضوعات باقي‌مانده و راه‌هاي متفاوتي که براي حل و فصل اين موضوعات مطرح شده بودند بررسي شدند.محمد جواد ظريف پس از ديدار با کاترين اشتون با حضور در جمع خبرنگاران حاضر در محل نمايندگي دائم ايران در وين افزود: در اين دور از مذاکرات در حال بررسي راه حل هاي ارائه شده براي پايان دادن به اختلافات هستيم. همانطور که بارها گفته شده است اختلافات قابل توجهي وجود دارد، اما اين بدان معنا نيست که اين اختلافات غيرقابل حل وفصل است.

وزيرخارجه کشورمان گفت: ضروري است درباره روش‌هايي که هم جدي و هم با مقداري نو‌آوري براي حل و فصل اين اختلافات مطرح مي شود بحث شود اما اين بحث ها زمان‌بر هستند و ممکن است اين راه‌حل‌ها به گفت‌وگوي بيشتر نياز داشته باشد.

وي گفت: البته اين به آن معنا نيست که هنوز به راه حلي که مورد توافق همه باشد رسيده باشيم. به اين معنا هم نيست که راه حل غيرقابل دسترسي باشد. همه معتقدند که اين موضوع قابل حل است زيرا به واقع، برنامه هسته اي ايران يک برنامه صلح‌آميز و يک واقعيت روي زمين است، به اين معنا که دانش دانشمندان ما و فناوري که ما به دست آورديم يک فناوري بومي است و همگان به اين باور رسيده اند که نمي‌شود آرزو کرد اين فناوري نباشد.

ظريف افزود: از اين رو ضروري است بر روي راه حل‌ها کار شود و در مذاکرات سه‌شنبه درباره راه حل‌هاي متفاوتي که هر يک از کشورها مطرح مي‌کردند بحث‌هاي جدي صورت گرفت البته تاکنون به يک جمع‌بندي مشترک نرسيده‌ايم اما معقدم در صورت وجود اراده سياسي دستيابي به آن ممکن است.

وزير خارجه کشورمان گفت: روز پنج شنبه(امروز) هم جلسه اي با مجموعه کشورهاي 1+5 در حد مديران سياسي خواهيم داشت زيرا معتقديم حضور همه اعضاي 1+5 براي رسيدن به راه حل ضروري است و بسيار خوب است که پنج شنبه از اين فرصت براي رسيدن به نقطه مشترک استفاده کنيم.

ظريف افزود: اين خواست جمهوري اسلامي ايران بود که علاوه بر مذاکرات با خانم اشتون و آمريکا، يک بار هم مذاکره با کل 1+5 باشد و به اين دليل است که روز پنج شنبه هم به مدت مذاکرات افزوده شد و اين نشان دهنده اراده سياسي در همه طرف ها است.

وزير خارجه کشورمان در بخش ديگري از سخنان خود افزود: جمهوري اسلامي از ابتدا با توجه به سياست‌هاي کلي نظام و نقطه نظرات مقام معظم رهبري که داشتن هرگونه سلاح هاي کشتار جمعي را از نظر شرعي حرام اعلام کردند، نيازي به سلاح هاي هسته اي ندارد و برهمين اساس احساس مي کند که رسيدن به يک راه حل مفيد است.

وي با بيان اينکه از ابتدا با اراده سياسي و آمادگي کامل براي دستيابي به نتيجه به مذاکرات وارد شديم گفت: اميدواريم که چنين وضعيتي هم در طرف مقابل وجود داشته باشد بنابراين جلسه روز پنج شنبه فرصتي براي مرور موضوعات مختلف با همه اعضاي 1+5 است، اما الزاما به معناي ان نيست که يک وضعيت جديد، مثبت و يا منفي پيدا شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي