جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/07/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4831

 توافق مسكو- واشنگتن؛
 تعهد روسيه و آمريکا براي همکاري عليه داعش 

 
آمريکا و روسيه متعهد شدند تا همکاري‌هاي گسترده‌اي را در مسائل امنيت جهاني شامل به اشتراک گذاشتن اطلاعات درباره شبه‌نظاميان داعش حتي به رغم وجود اختلافات ميان دو کشور بر سر بحران اوکراين از سر گيرند. به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، با وجود اينکه جان کري، وزير خارجه آمريکا از واژه "از سرگيري" براي روابط روسيه و آمريکا استفاده نکرد اما با لحني دوستانه درباره مديريت تفاوت‌ها و تلاش براي همکاري بهتر در مسائل مورد توافق سخن گفت. کري بعد از ديدار سه ساعته با سرگئي لاوروف، وزير خارجه روسيه در پاريس اظهار کرد: هر دو طرف نياز دارند "مسئوليت‌هاي مهم" خود را به عنوان قدرت‌هاي جهاني در مبارزه با افراطي‌گري در خاورميانه و حل مساله برنامه‌هاي هسته‌اي ايران وکره شمالي بشناسند. وزير خارجه آمريکا براي توضيح بيشتر درباره همکاري دو کشور گفت: به عنوان مثال آمريکا و روسيه اقدام به اشتراک‌گذاري اطلاعات درباره اقدامات گروه داعش که آمريکا و متحدانش در حال مبارزه با آن در عراق و سوريه هستند، خواهند کرد.لاوروف در سخنراني جداگانه، آغاز اين همکاري را تاييد و همچنين نسبت به بهبود روابط روسيه آمريکا ابراز خوش‌بيني کرد.

لاوروف درباره اين همکاري عنوان کرد: اين دو کشور نقش ويژه‌اي در جهان دارند. ما با همکاري يکديگر مي‌توانيم اقدامات موثرتري براي حل و فصل مشکلات جهان انجام دهيم. اکنون مهمترين نگراني جنگ عليه تروريسم است که اکنون به مهمترين تهديد در تمام خاورميانه تبديل شده است.با اين حال دو طرف بر مواضع خود در قبال اوکراين همچنان اصرار دارند.

کري با تاکيد بر موضع پيشين خود در قبال اوکراين و اقدام روسيه عنوان کرد: روسيه و نيروهاي متحدش در اوکراين بايد از تجاوزات خود در منطقه ناآرام شرق کشور دست بکشند، نيروها و سلاح‌هاي خود را خارج کرده و تمام اسرا و زندانيان را آزاد کند.

او همچنين متذکر شد که هيچ رفراندوم استقلالي توسط جهان به رسميت شناخته نخواهد شد.کري همچنين تاکيد کرد، بخش اعظم گفت‌وگوهاي بين دو کشور به مسائلي غير از اوکراين به ويژه کمپين جهاني عليه داعش اختصاص يافت. وزير خارجه آمريکا همچنين اعلام کرد، لاوروف به مسائلي مبني بر تامين سلاح و تجهيزات براي کمک به ارتش عراق اشاره کرده است.وي افزود: هيج اختلافي بين آمريکا و ترکيه در استراتژي مبارزه با شبه نظاميان داعش وجود ندارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي